PDA

Zobacz pełną wersję : Amikacyna



Doktorek
19-10-2011, 14:12
Proszę o pomoc w następującej sprawie . W książce o chorobach gadów wyczytałem że antybiotykiem pierwszego rzutu jest często amikacyna ( podawana jest żeby nie walić od razu z armaty jaką jest jest chociażby enrofloksacyna ) nie znam prep. weterynaryjnych zawierających amikacynę - czy może być to ludzki Amikin w inj. lub biodacyna? czy to nic nie przeszkadza , że tutaj substancją c zynną jest siarczan amikacyny?czym mogę rozwadniać te leki - bo wychodzą mi bardzo małe dawki - chodzi mi o objętość leku -tzn przy dawce leku 2,5 mg/kg i mała kreska w 40 jednostkowej insulinówce jest na 1,25 kg
i jak to rozcieńczyć ? czy mogę zwykłym chlorkiem czy aqua pro inj.?
Mam jeszcze całą stertę pytań tym podobnych - bardzo proszę o kontakt z kimś kogo też interesuje ta tematyka , kogoś kto mógłby podzielić się ze mną swoją wiedzą . Marcin .

Jarek Zajączkowski
22-11-2011, 16:13
Dawki leków dla gadów to poważna i skomplikowana sprawa i niestety mało opracowana. Jeśli w jakimś podręczniku autor opisuje dawki bez zaznaczenia parametrów temperaturowych środowiska - jest to podejrzane. Gady jako zwierzęta zmiennocieplne mają metabolizm (w tym leków) uzależniony od termiki. Nie istnieje tu stała eliminacji leku, okres półtrwania itp. Całkiem nowa gałąż farmakodynamiki czeka na swoich badaczy.
Przypuśćmy jednak, że podawane dawki amikacyny mają podstawy solidne (dla temperatury optymalnej dla danego gatunku gada - jeszcze jeden problem z dawkowaniem) - to najlepiej rozcieńczyć aq. pro inj.

42d3e78f26a4b20d412==