PDA

Zobacz pełną wersję : przerośnięty dziób



jarooo
22-11-2011, 15:28
od jakiegos czasu moj zolw stepowy przestal pobierac pokarm. na poczatku domyslalem sie ze jest to spowodowane przygotowaniem do snu zimowego. jednak obawiam sie ze przyczyna moze byc takze przerosniety dziob. prosze o rade czy dziob moge sam spilowac pilnikiem do paznokci czy jedynym wyjsciem jest wizyta u weterynarza. za pomoc z gory dzieki.

Jarek Zajączkowski
22-11-2011, 15:38
Pilnik do paznokci to nie jest zły pomysł - gorszy to nożyczki. Czasem przy używaniu tych ostatnich dochodzi do niekontrolowanych pęknięć listw rogowych dzioba żółwia. Ja do zabiegów korekcji przerośniętych dziobów używam mikro wiertarki DREMMEL wyposażonej w odpowiednią końcówkę ścierną. Zabieg powinien być przeprowadzony możliwie szybko i bezboleśnie. Główny problem to utrzymanie głowy zwierzaka w bezruchu. Konieczna jest w takich przypadkach skoordynowana współpraca 2 osób. Po korekcji dobrze jest smarować przez 2-3 dni dziób np. wazeliną kosmetyczną.

PIT
23-11-2011, 11:42
Jarek, czy po prostu przytrzymujesz głowę żółwia na siłę, bo utrzymanie głowy mojego stepowca jest dość trudne?

Jarek Zajączkowski
23-11-2011, 13:13
To kwestia techniczna. Należy delikatnie spowodować, aby żółw wyciągnął szyję (np. uciskając tylne kończyny i ogon) a następnie powoli, starając się nie denerwować zwierzęcia uchwycić w palce (wskazujący i kciuk) głowę tuż za łuskami usznymi. Musi udać się za pierwszym razem. :)))

domel
24-11-2011, 00:15
Mam prośbe czy mógłby ktoś przesłąć na forum zdjęcie dzioba żółwia stepowego z normalnym dziobem i z za dużym, nie wiem czy mój ma odpowiednia wielkość dzioba, bo nie mam go do czego porównać. Wydaje mi się, że jest zbyt duży ale zachowuje się normalnie czyli je i nie ma problemu z pobieraniem pokarmu.
pozdrawiam
domel

Jarek Zajączkowski
24-11-2011, 04:33
Przerośnięty dziób - na zdjęciach "Moja Agatka"

42d3e78f26a4b20d412==