PDA

Zobacz pełną wersję : Moja Agatka.



Orion
23-11-2011, 05:32
Chciałem przedstawić Wam moją Agatke.Ma 11 lat,waży 1.5 kg.,ma 22 cm długości i jest bardzo towarzyska.Biega po mieszkaniu a jak już jej się znudzi to zmyka do siebie pod kaloryfer.
Pozdrawiam.

penutka
23-11-2011, 10:19
Agatka jest piękna. A jak błyszczy jej skorupa ;)))
Pozdrawiam wraz ze swoimi żółwiami.

aleksandra
23-11-2011, 12:59
Twoja Agatka Orion ma przerośnięty dzób i to bardzo...........
o ile mnie wzrok nie myli to ma krzywicę, pagórkowaty karapaks.
jak ma 22 cm to ma więcej niż 11 lat. ja bym jej dała 25-30lat
I ma spuchnięte powieki , czyli brak podstawowych witamin, a w szczególności wit A.
Jak jest 11 lat na podłodze to jeszcze można dołożyć wykoślawienie stawów.
A tyle się tu pisze o terrariach i odpowiednim podłożu. LUDZIE!!!!!!!!!!!
NIe pozdrawiam sadystów, tylko prawdziwych terrarystów
aleksandra

domel
24-11-2011, 00:12
chyba Cię wzrok myli bo krzywicy to ja tam nie widzę, żółwie stepowe nie maja gładkiego pancerza tylko wypukły. A te "spuchnięte" oczy hmm... Ty chyba nie widziałaś żółwia z bliska. Mój żółw ma odpowiednią ilość witamin a różnicy w wyglądzie oczu nie widzę. Jeżeli mogę się zgodzić z czymś co napisałaś to za duzy dziób i co najważniejsze te spacery po podłodze. Skąd tyle złości w Tobie Aleksandro?

domel
24-11-2011, 00:21
Ładna to Twoja Agatka pewnie spodobała by się mojemu Teodorowi ;-)
Może jakaś randka. Nie podoba mi sie trzymanie żółwia na podłodze chyba powinienieś pomysleć o terrarium a dla 22cm żółwia to niezły gigant. Postaram się wysłąć zdjęcia Teodora (jak wysyła się załączniki? już pare razy próbowałem ale się nie udało)
pozdrawiam
domel

Jarek Zajączkowski
24-11-2011, 04:32
Nooo, niestety. Aleksandra ma rację.
Nie kierując się w najmniejszym stopniu złością wypada potwierdzić rozpoznanie - 100% przerośniętego dzioba, obrzęk powiek (wałowate krawędzie oraz wysięk), nierównomierny wzrost łusek karapaksu.
Orion - powinieneś pokazać żółwia lekarzowi oraz poprawić parametry środowiska (terrarium, karma, UV, witaminy i mikroelementy).
Jeśli mi się uda podeślę na Forum zdjęcie zdrowej samicy żółwia stepowego - dla porównania.

aleksandra
24-11-2011, 08:18
Domel

Żółwie stepowe powinny mieć jak najbardziej gładki pancerz, wszelkie wypiętrzenia to objaw krzywicy. W pełni zgadzam się z opinią p.Jarka Zajączkowskiego.
Może było w mojej wypowiedzi trochę złości , ale przez to ,że czuje się bezradna , bo tyle się tu mówi na temat pielęgnacji gadów ,a niektórzy to po prostu ignorują. Ignorancja jest najgorsza.
aleksandra

Jarek Zajączkowski
24-11-2011, 14:06
Nie ignorancja jest najgorsza ale złość i zacietrzewienie. Trzeba spokoju i opanowania aby jakoś w końcu pomagać zwierzętom. A używanie w konwersacji słów uznawanych za obraźliwe nikomu i niczemu nie służy.
(piszę tak, jakbym sam nighdy się nie wkurzył........wiem przynajmniej na pewno, że to nic nie pomaga :((( )

domel
24-11-2011, 23:21
W takim razie to ja wykazałem sie niewiedzą. Proszę więc prześlijcie zdjęcie normalnego zdrowego żółwia stepowego na forum lub mój adres. Ja swojego dostałem od kumpla (i nie ma on całkowicie gładkiego pancerza, pomiędzy poszczególnymi łuskami są bruzdy) niestety nie widziałem u nikogo znajomego żółwia stepowego z gładką skorupą. A co do oczu hmmm... wydaje mi się, że mój ma zdrowe oczy, a niestety nie widzę wyrażnej róznicy pomiędzy oczami mojego zwierza, a oczami na zdjęciu Agatki (faktycznie mój nie ma takich wałkowatych krawedzi, ale co to jest ten wysięk?) Swojego gada mam od paru miesięcy o przez ten okres staram się żeby było mu jak najlepiej. Dotychczas był w stanie snu zimowego (kumpel tez trzymał go głównie na podłodze i na jesień gdzy ochładzało się po prostu zasypiał po kaloryferem aż do lutego)
Gdy wziąłem od niego żółwia to teraz mieszka w terrarium i ma nieco cieplej niż w domu to się obudził. Codziennie lub co 2 dni go kapię w letniej wodzie(podczas kąpieli pije wodę). Karmie go warzywami i owocami głównie i podaje mu witaminy. Wydaje mi się ze mu lepiej w terrarium niz u kumpla na podlodze. Ale może tez robię coś zle w takim rzie proszę o pomoc
pozdrawiam
domel
p.s. Aleksadro keep smiling i nie złość się po przeczytaniu kazdego postu
jeśli kochasz zwierzęta i chcesz pmóc to napisz do kogoś kto wg.
Ciebie żle robi jeśli jest to osoba odpowiedzialna to weżmie sobie to
do serca a jesli nie to Twoja złość nic nie pomoże

aleksandra
25-11-2011, 01:07
Domel, ja z natury jestem pogodnym człowiekiem, nie złoszczę się po przeczytaniu każdego postu, a z tym zacietrzewieniem to już była lekka przesada. Mam 4 żółwie stepowe, dwa z nich przez 10 lat mieszkały na podłodze . Wyglądały jak obraz nedzy i rospaczy, przerośnięte dzioby, ( samica miała nawet zły zgryz dolna szczęka zachodziła na górną)wykrzywione i pogróbione stawy , obrzęk powiek. Dopiero po roku udało mi się wyprowadzic je na prostą. Samica tak samo miała zdeformowana skorupę jak Agatka, może nawet jeszcze bardziej. Skorupę ma taka do tej pory , deformacji nie da sie cofnąć, ale jest twarda jak kokos, oczy maja tez już w porządku, chociaż te wielkie wały schodziły im przez parę ładnych miesięcy. A co najważniejsze nauczyły się poprawnie chodzić, bo po latach mieszkania na podłodze, poruszały się machając łapami jak pływak ciągnąc pancerz , a teraz pięknie unosza skorupkę.

Zółwie są niezwyklymi gadami, jestem nimi zafascynowana, zbieram wszytko co ich dotyczy, literature, czasopisma , mam nawet kolekcje znaczków z rożnych stron świata ponad 600 szt
Chętnie podziele się z Tobą domeli i z innymi również doświadczeniem w utrzymaniu tych gadów, pozdrawiam wszystkich żółwiarzy!

z wczesnego rana po kawie z uśmiechem
Aleksandra

domel
25-11-2011, 02:34
No bardzo mi się spodobałaś Aleksandro ;-) Po tym co napisałas zauważam, że mój te z ma coś ze stawami. Gdy idzie to nie podnosi skorupy do góry tylko ją wlecze po podłożu. Jak mu pomóc z tymi stawami? I wogóle jak Ty leczyłaś Swojego chorego na krzywicę i brak witaminy A? Jakie i ile witamin mu podawałaś? Wiem, że ide na łatwiznę pytając Cię o to, ale chcę mu jaknajlepiej pomóc, a weterynarz u mnie podejrzewam nie będzie za dużo wiedział (mimo to i tak go odwiedzę). Swoje informacje na temat żółwi czerpię głównie z sieci, opisy innych hodowców itd. Nie znalazłem odpowiedniej książki na ten temat wszystkie jakie miałem traktowały pobieżnie temat. Jeśli możesz prześlij mi jakies artykuły na temat stepowych teraz szczególnie interesuje mnie temat leczenia krzywicy u nich.
pozdrawiam
domel
p.s. jesli jestes gdzieś na stałym łączu to może wskocz na czat (piszę to bo widzę, że szybko odpisałaś na mój post)

penutka
25-11-2011, 13:59
Przyłączam się do prośby Domela, bo jeden z moich żółwi stepowych też nie podnosi skorupy do góry, tylko ją wlecze. Byłam u weterynarza, ale w naszym mieście nie ma specjalisty od gadów, pani doktor, chociaż bardzo chciała, nie wiedziała, jak mu pomóc, tylko obcięła mu dziób. A skorupę, jak wlókł, tak wlecze. Więc może napisz tu na forum, jakie leki mam zastosować. Bardzo Cię proszę, bo mi bardzo żal gada.

Orion
25-11-2011, 16:14
Dzięki za te wszystkie uwagi,niektóre wezme sobie do seca lecz....Moja Agatka niema żadnej wady pancerza,jak chodzi to podnosi do góry pancerz,a do weterynarza chodze z nią na zastrzyki z witaminkami i na kontrole.Lekarz mówi że jest w bardzo dobrej kondycji i zapewniam że ma na 100% 11 lat.Co do dzioba to dostaje witaminki wzmacniające rogówke i szykuje się do spiłowania.Pozdrawiam.

Jarek Zajączkowski
25-11-2011, 16:44
Ałłłłłłłła - ale zabolało...........
Ze zdjęcia wnioskuję trochę inaczej niż szanowny/a kolega/koleżanka lekarz. Ale nie podejmuję dyskusji. Nie widzę pacjenta: Powtarzam "wirtualną" diagnozę.
1. coniunctivitis chronica (zap. spojówek)
2. przerośnięty dziób - nie bardzo wiem po co witaminy "dla wzmocnienia rogu" przy korekcji poprzez spiłowanie nie ma niebezpieczeństwa niekontrolowanych pęknięć. Chyba, że jest kruchy - co potwierdziło by problemy z wit A.

A pancerz jest NA Prawdę wyraźnie zniekształcony!!!!!! Czy to krzywica czy niedobór wit A = sprawa otwarta - potwierdzeniem może być zbadanie poziomu Ca i P w surowicy krwi.

W przypadku żółwi niestety nie można określić wieku na 100% - nie jest prawdą, że liczba przyrostów łusek odpowiada wiekowi gada. Pierwsze (urodzeniuwe) najczęściej się złuszczają a kolejne mogą przyrastać z różną częstotliwością czasem 2-3 przyrosty w roku czasem 0. To zależy od warunków utrzymania, żywienia, zimowania itp

W załączniku co prawda ż. grecki ale za to zdrowy

Orion
26-11-2011, 03:29
Dzięki za diagnoze,ale co do wieku powtarzam że ma 11 lat na 100% ponieważ mam ją prawie od urodzenia tz. od chodowcy w Warszawie.Oczywiście mógł mnie oszukać ale po co?Nawet jeśli to zrobił to tolerancja błedu wacha się w granicach 2 lat,choć osobiście w to wątpie.Po tych wszystkich postach,za które dziękuje,idę z Agatką na kontrole do weterynarza-oczywiście innego niż ten ostatni.Napewno niedługo się odezwe.
Pa.

JoShi
27-12-2011, 04:46
Na pewno wazna jest temperatura. Tez mam zolwia z krzywica i zwyrodnieniem stawow tylnych nog. Pol roku po zamieszkaniu w terrarium zaczal podnosic sie na tylnych nogach. Urozmaicona dieta, witaminy i preparaty z mikroelementami dla gadow. temperatura powyzej 30 stopni...

Asia

JoShi
27-12-2011, 04:48
Na pewno wazna jest temperatura. Tez mam zolwia z krzywica i zwyrodnieniem stawow tylnych nog. Pol roku po zamieszkaniu w terrarium zaczal podnosic sie na tylnych nogach. Urozmaicona dieta, witaminy i preparaty z mikroelementami dla gadow. temperatura powyzej 30 stopni. Teraz juz dobrze chodzi choc gory i doliny mu zostaly. Wogole mam wrazenie, ze nie rosnie. ma ok 25 lat.

Asia

42d3e78f26a4b20d412==