PDA

Zobacz pełną wersję : preparat wapniowo-minerałowy



Sebi
09-12-2011, 11:17
witam serdecznie wszystkich
mojemu żółwiowi stepowemu ostatnio zaczęła bardzo rosnąć skorupa,
weterynarz stwierdził, że przyrosty są duże i żeby zapobiec odwapnieniu pancerza, polecił mi dodawać do jedzenia preparat wapniowo-minerałowy, ale w moim sklepie zoologicznym takiego nie mają, dlatego też proszę was o pomoc , czy ktoś z was może mi polecić jakiś preparat????
z góry dziękuję za odpowiedz

domel
12-12-2011, 02:04
przyłączam się do pytania. Ja daje mojemu zwykłe "ludzkie" witaminy, ale one swoim składem mogą nie odpowiadać żółwiowi. Dlatego mam wątpliwosci
pozdrawiam
domel

Sebi
12-12-2011, 14:53
witam
dzięki za odpowiedz
ja też chciałem dawać ludzkie witaminy, ale weterynarz mi
odradził i polecił dawać dla gadów
a jeszcze coś - co myślicie o podawaniu wapna (takiego które jest dla
wodnych) żółwiom lądowym, im nie można takiej kostki włożyć do akwarium jak to jest w przypadku wodnych, to może rozkruszone kawałki dosypywać do pokarmu??????
czy ktoś z was tak robi????????
proszę o odpowiedz!!!

Jarek Zajączkowski
13-12-2011, 13:48
Kilka razy pisałem już o preparatach wykazujących dużą skuteczność w uzupełnianiu soli mineralnych u gadów -w tym żółwi.
1. Pantosal New - w postaci ciepłych kąpieli (żółwie piją wodę z preparatem) 1 raz w tygodniu w dawce 1 ml/litr wody. temperatura kąpieli 32-35 st.C
2. Witamina AD3E - w formie kąpieli 1 raz w tygodniu w dawce 1 ml/4 litry wody temperatura kąpieli j.w. (dawka D3 - 4 JM/kgcc)

Należy pamiętać, że podawanie wyżej wymienionych preparatów może być nieskuteczne jeśli zabraknie UVB
ps. duże przyrosty - tylko pogratulować prawidłowego rozwoju!

Sebi
13-12-2011, 14:38
WITAM
dziękuję bardzo za odpowiedz, proszę tylko mi powiedzieć, gdzie kupić
Pantosal New i Witamina AD3E , w aptece czy w zoologicznym???
NA razie mam tylko żarówkę 60 Watt, do ogrzewania, nie kupiłem jeszcze świetlówki, bo każdy poleca innĄ, jedni piszą o UVB, inni o UVA, ZWLEKAM, BO SAM JUŻ NIE WIEM JAKA BĘDZIE NAJLEPSZA???????
czy ma być świetlówka czy może być w kształcie zwykłej żarówki, takie specjalne dla gadów sprzedają w zoologicznym z uv podobno
PROSZĘ O ODPOWIEDZ, GDY ZNAJDZIE PAN CHWILĘ
POZDRAWIAM

Jarek Zajączkowski
13-12-2011, 14:59
U lekarzy wet zajmujących się ptakami (i gadami)
UVB (290-320 nm) jest istotne dla biosyntezy D3

Sebi
13-12-2011, 15:09
DZIĘKI POZDRAWIAM

Aleksander
14-12-2011, 10:57
Z tego co wiem, najlepsza bedzie swietlowka ReptiGlo 8.0 - do kupienia w dobrych sklepach zoologicznych:) + witaminki i mineraly i zolwik urosnie duzy i zdrowy:)

Sebi
14-12-2011, 13:11
DZIĘKI ZA ODPOWIEDZ
ALEKSANDRZE powiedz mi jeszcze na jak długo dziennie włączać Repti?
czy na cały dzień, tak jak zwykłą żarówkę do ogrzewania, czy może inaczej?????

aleksandra
14-12-2011, 13:25
Ja w terrarium mam repti-glo 0.8 15w i 30w i pali się cały dzień.
Kupiłam je w internetowym sklepie.
pozdrawiam
aleksandra

Sebi
14-12-2011, 13:30
dzięki
ale dlaczego masz aż dwie świetlówki ?????
czy oprócz tego masz zwykłą do ogrzewania ??????

Aleksander
14-12-2011, 14:50
swietloweczka na 12 godzin dziennie, czyli jak Aleksandra napisala - caly dzien!!!

Aleksander
14-12-2011, 14:54
Aleksandro czy ten sklep ma nazwwe na "c" (nie bede robil reklamy, ale moze tez tam kupilem!!!!)

Sebi
14-12-2011, 15:02
PODAJ NAZWĘ, PRZYMIERZAM SIĘ DO KUPNA ŚWIETLÓWKI, TO MOŻE SKORZYSTAM Z TWOJEGO POLECENIA

Aleksander
15-12-2011, 00:17
no dobra:) link do sklepu: http://colisa.com.pl/ wybor maja niezzzly!!!

Sebi
15-12-2011, 00:31
dzięki za odpowiedz
właśnie go znalazłem
wiem już, że repti glo 8,0
zastanawiam się tylko jaka moc będzie najlepsza??????

aleksandra
15-12-2011, 02:40
nazwa sklepu http://www.um-um.pl, chyba z internetowych tam jest najtaniej. mam dwie świetlówki bo mam duże terrarium 110 na 90 .Dodatkowo mam jeszcze zwykłe żarówki 2x 40w w miejscu gdzie skorupy się wygrzewają. napisałam ,że mam 30W , pomyliło mi sie mam 20W, bo ta 30 jest bardzo długa i trochę mi niepasowała.
Polecam natomiast połączenie repti glo 0.8 z repti 0.2 , bo ta druga ma pełna barwe światła słonecznego i przez to jasniej świeci
pozdrawiam
aleksandra

Sebi
15-12-2011, 03:14
aleksandro dzięki serdecznie za odpowiedz

Edi
15-12-2011, 08:21
Witam
Skożystam z tego,że poruszacie tutaj ten temat :-)
Kupiłem niedawno właśnie "Repti Glo 8.0"(długość 60cm,20W)-i pytanie:ile ją świecić?Tzn cały dzień czy określoną długość czasu??I jak wysoko nad terrarium ją zamontować??Oprócz tej świetlówki mam żarówkę 60W(grzewczą czy jakoś tak,nie taką zwykłą w każdym razie).I jeszcze witaminy;podaję żółwiom "Vis vitalis"-drobny granulat na jedzenie,i witaminy "Vitaminum A+D3"(GlaxoWellcome)-to kapsułki,tyle,że "dla ludzi"-czy w takim razie mogą być dla żółwi??Aaa,i jeszcze wapno-kupiłem kiedyś wapiennego żółwia ale moje się go bały.Chciałem go rozkruszyć ale to nie takie proste-czy można gdzieś kupić jakieś inne wapno(w innej postaci)?
Pozdrawiam

Sebi
15-12-2011, 08:56
EDI dowiedziałem się właśnie, że można wapiennego żółwia (takiego, który normalnie jest do wody dla wodnych) rozkruszonego dodawać do pokarmu, dzisiaj próbowałem i rzeczywiście jedzą razem z pokarmem, albo możesz kawałeczek (bardzo mały oczywiście) zawinąć w kawałek np. sałaty i podać im z ręki - moje dziś tak jadły nieświadome, że w środku liścia przemyciłem wapno
sałatę podaję rzadko, ale dlatego, że żółwie ją chętnie wcinają, to doskonale nadaje się do podawania wapna, witamin w kroplach i preparatu witaminowo-mineralnego (ten kupiłem wczoraj, posypałem nim dzisiaj sałatę razem z wapnem i mam pewność, że wszystko zjadły)
pozdrawiam
p.s. zwykłą żarówkę do ogrzewania 60 W ZAWIESIŁEM NA TAKĄ ODLEGŁOŚĆ OD PODŁOŻA, aby na karapaksie miały 35 stopni
co do świetlówki, to nie wiem jak wysoko zawiesić, bo jeszcze nie mam

aleksandra
15-12-2011, 11:42
świetlówki mam zawieszone tak ok 55-60cm nad podłozem.
pozd.
aleksandra

domel
16-12-2011, 01:33
Czytałem, że świetlówka nie powinna być umieszczona wyżej niż około 40cm nad podłożem (wtedy najwięcej UV dociera do zwierza) i co najważniejsze NIE MOŻNA ZAKŁADAĆ żadnego klosza ani nic nie może być pomiędzy świetlówką i podłożem (wszystkie rzeczy mogą pochłaniać UV )
pozdrawiam
domel

aleksandra
16-12-2011, 03:08
poszłam zmierzyc... jest dokładnie 50 cm. Myśle ,ze to odpowiednia wyskokość.
aleksandra

Edi
17-12-2011, 14:42
Witam
Dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam

penutka
18-12-2011, 10:38
A możesz podać, co zawiera ten Vis vitalis, bo mam zamiar go kupić dla moich żółwi? Chodzi mi o skład, podany na opakowaniu - witaminy, wapno itd.

Edi
18-12-2011, 15:19
Witam
"Skład- pokarm w postaci drobnego granulatu zawiera suszone warzywa,tłuszcze roślinne,węglowodany,składniki mineralne tj. Fe,Cg,Mg,białko roślinne, drobno mielone skorupiaki i inne."
Pozdrawiam

penutka
19-12-2011, 06:00
Dzięki. Muszę im to kupić, może im posmakuje. Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==