PDA

Zobacz pełną wersję : nowy lokator



szanna
20-12-2011, 12:51
Witam grupowiczów!
Jestem pierwszy raz na grupie, ale chyba nie ostatni.
Mam pytanie. Od 6-lat mam parkę stepowo-grecką. Mieszkają razem od zawsze. Powiększam teraz terrarium i myślę o dokupieniu młodej greczynki.Czy nie będzie awantur? Jakie jest prawdopodobieństwo konfliktu? Będę bardzo wdzięczna za rady.
Pozdrawiam
Szanna

Sylwia S
24-12-2011, 16:46
Jestem przeciwna trzymaniu razem roznych gatunkow zwierzat, tym bardziej dwoch gatunkow zolwi, ktore pochodza z zupelnie innych srodowisk. Stepowe wymagaja suchego terrarium a greckie srednio wilgotnego. To taka mala uwaga. Ja o konflikty raczej bym sie nie martwila, gdyz klutnie miedzy samiczkami nigdy sie nie zdarzaja, a i u samcow nie jest to regula.Zachowania agresywne mozna zaobserwowac w okresie godowym, ale nie u gat. ktore Ciebie interesuja. Problem jednak polega na tym,ze Twoje zolwie sa juz prawie dorosle, a wiec dosc duzych rozmiarow, moga byc wiec niebezpieczne dla nowego, malego lokatora.
1. Jesli zolwik jest zupelnie mlody moze dojsc do przygniecenia. Uszkodzenia skorupy sa raczej rzadkie, nie ryzykowalabym jednak.
2. W czasie karmienia moze dojsc do powaznych obrazen wywolanych tym, ze zolwie raczej nie patrza co biora do pyka. Przez zwykle lakomstwo moga uszkodzic malenstwo.
3. Maluch bedzie mial utrudniony dostep do jedzenia w doroslym towarzystwie. Bedzie wiec niedojadal i slabl.
Proponowalabym wiec kupienie zolwia mniej wiecej tej samej wielkosci a lub tylko nieduzo mniejszego. Zupelnie malego stanowczo odradzam lub proponuje oddzelne terrarium.
Jeszcze jedna uwaga. KWARANTANNA. U zolwi najmniej 60 dni! Wiem, ze to dlugo i moze sprawiac pewne niedogodnosci, jednak tylko tak uchronisz sie od przykrych niespodzianek.
Jesli masz jeszcze jakies pytania, o ile moge pomoc.... zrobie to chetnie
Sylwia
PS dobrze jest tez zrobic badania kalu na obecnosc pasozytow nowego lokatora

**MARTA*
17-01-2012, 08:28
powinno się trzymać parę tego samego gatunku.

42d3e78f26a4b20d412==