PDA

Zobacz pełną wersję : pytanko - jakie najlepsze podłoże dla żołwia lądowego



**MARTA*
28-12-2011, 08:51
Jakie waszym zdaniem jest najlepsze podłoże dla żółwia lądowego?
Dzięki.

Fryta
28-12-2011, 14:52
ja mam taką ekologiczna ściółkę robioną przez Zoo-Market. Jest to mieszanka torfu, kory i próchna. Ja czasem dodaję nieco włókna kokosowego. Dobrze się sprawdza taka mieszanka.

Jarek Zajączkowski
28-12-2011, 15:03
Gruba darń (byle do wiosny), duże płaskie kamienie (piaskowce)

natka24
29-12-2011, 02:17
Ja stosuję eksperymentalnie w części grzewczej takie bobki z sprasowanych trocin ("żwirek" dla kota, gryzoni i ptaków). Sprawuje się b.dobrze. łatwo wymienić część zanieczyszczoną (bobki rozpadają się po zamoczeniu) jest ciepła i nie pyli. żółwie jej nie jedzą. Nie śmierdzi.

Torf po wysuszeniu pyli się i żółwie są mocno zakurzone. W części sypialnej żólwie mają siano w którym się chętnie zakopują - siano czzęsto trzeba wymieniać (raz w tygodniu) bo się szybko brudzi.

Pozdrawiam
Natka

dr Robert
29-12-2011, 03:46
Ja stosuję (obecnie dla egipskich, kiedyś też dla tepowych kiedy je miałem) na częsci podłoża piasek (część sucha), na części darń (lekko wilgotna). Wydaje mi się to i funkcjonalne i estetyczne. Nie zaobserwowałem zjadania piasku, chociaż bezpieczniej jest stosować grubsze kamienie, szczególnie, że niekiedy żółwie mają tendencję do jedzenia piachu. U mnie tego nie robiły.

Antoni Wróbel
30-12-2011, 10:44
Najlepiej darń i piach, a na to płaskie kamienie albo słoje drzew. Nie polecam niczego "pochłaniającego" bo wchodzi żółwiom między szczęki, utrudnia pobieranie pokrmu i nie łatwo się to wyjmuje. Szczególnie nie mając wprawy. Poza tym pyli i szkodzi oczom żółwi.

42d3e78f26a4b20d412==