PDA

Zobacz pełną wersję : żarówka grzewcza



Iva
29-12-2011, 08:34
Do ogrzewania terrarium kupiłam żarówke lustrzankę 40 W, czyli słabą, ale bezpośrednio pod źródlem światła jest temperatura 39 stopni. Obawiam się, czy to nie za wysoka temperatura, żeby mój żółw wylegiwał się bezpośrednio pod żarówką. A on to lubi. Ma możliwośc przesunięcia się w inne miejsce, gdzie będzie chłodniej, ale tego nie robi. Czy nic mu się nie stanie, jak będzie się wylegiwał w tak dużej temp.?

Aleksander
30-12-2011, 01:45
Nie wiem, czy cos mu sie stanie, czy nie, ale moge podzielic sie swoimi doswiadczeniami. My tez mamy lustrzankę 40 na wysokosci jakis 4o cm. Bezpośrednio pod nią jest jakieś 33-34 stopni. Kiedyś bylo wiecej, ale zuwazylismy, że zolw jest bardziej aktywny i ruchliwy, gdy ma troche chlodniej, zreszta nie chcial sie grzac pod zarowka w temp. wlasnie 39 stopni. W ogole nie chodzil w tamta czesc terrarium i ciagle spal. Teraz to jakby inny zolw!

aleksandra
30-12-2011, 02:11
ja mam dwie żarówki 40W obok siebie w tzw piaskownicy gdzie sie wygrzewają, także temp. też jest tam ponad 30 st. Wszystkie 4 jak tylko sie one zapalaja od razu biegną pod nie aby sie wygrzewać. Kto pierwszy dopadnie piaskownicy to zajmuje najlepsze miejsce. Moje lubia się wygrzewać. Jak jest im tam za gorąco to się po prostu wynoszą w iinne miejsce,ale jedna z samic to sie opala non-stop z przerwami na jedzenie. Do tego pala się jeszce dwie świetlówki Reptileglo 08.
Ja bym się na Twoim miejscu nie martwiła,że się przegrzeje pod warunkiem ,ze żółw w terrarium ma się gdzie przenieść np. do miejsca gdzie temp jest np 23-25 st
aleksandra

Iva
30-12-2011, 02:33
No własnie, ja też zauważyłam, że jak mój Żaba ma zapaloną żarówkę, to tylko pod nią siedzi, spi, opala się i w ogóle jest mało ruchliwy. I nie przechodzi w chłodniejsze miejsca. Jak mu jej nie zapalałam przez dwa dni (bez żarówki ma w terrarium 23 stopnie), to był bardziej ruchliwy, robił podkopy itp. Tylko myslę, że 23 st. to dla niego za mało tak non stop. A żarówkę też mam na wysokości 40-45 cm. Wyżej umieścic jej nie dam rady, bo nie miałabym do czego przyczepić lampki.

Iva
30-12-2011, 02:36
Tak ma się gdzie przenieść w chłodniejsze miejsce. A przy okazji mam jeszcze pytanie dotyczące świetlówki Repti-Glo. Własnie chcę ją kupić, tylko nie wiem, czy lepiej kupić 8.0 czy 5.0. A mam zółwia stepowego.

DJP
30-12-2011, 02:39
Mój żółw dości dużo prześaduje pod żarówką (też mam lustrzanke 40W) ale tak gdzieś o 14-15 kiedy sie już po wygrzewa wychodzi na przechadzke i lazi non-stop do 19-20 a potem z powrotem sie opalać. I nic mu nie jest.

Aleksander
30-12-2011, 03:07
My tez mamy stepowego i Repti-Glo 8.0.
Pozdr.

aleksandra
30-12-2011, 05:12
repti 8.0 ma 8% UVB i jest pod wtym względem lepsza od 5.0( 5%UVB), ale chyba piątka świeci jaśniej od ósemki. Ja mam 8.0
jak masz duże terrarium to możesz połaczyć 8.0 z 5.0, a najlepiej łączyc z 2.0 bo ta ma pelna barwe światła słonecznego i jest. b jasno w terrarium. wtedy masz UVB i pieknie oswietlone terrarium
Jak masz małe terrarium to kup 8.0.
aleksandra

Sebi
30-12-2011, 14:05
A MOJE MAJĄ 60-TKĘ I CHĘTNIE POD NIĄ SIĘ WYGRZEWAJĄ, ALE GDY KTÓREMUŚ SIĘ ZNUDZI, TO PRZENOSI SIĘ GDZIE INDZIEJ.
RANO PO ZAPALENIU OD RAZU IDĄ POD ŻARÓWKĘ, W CIĄGU DNIA RÓŻNIE, WYGRZEWAJĄ SIĘ LUB MASZERUJĄ Z KONTA W KONT W TERRARIUM, A WIECZOREM, GDY ZGASZĘ ŻARÓWKE (TAK JAKBY BYŁY LUDZMI) IDĄ SPAĆ, JEDNE SIĘ ZAKOPUJĄ, INNE ŚPIĄ W DOMKU, A JEDEN, KTÓRY NIE LUBI SIĘ ZAGRZEBYWAĆ I WCHODZIĆ DO DOMKU IDZIE PO PROSTU GDZIEŚ W KONT.
CO DO LUSTRZANKI, TO KIEDYŚ TEŻ TAKIEJ UŻYWAŁEM, ALE STWIERDZIŁEM, ŻE POD NIĄ JEST TAKA SAMA TEMPERATURA, JAK POD ZWYKŁĄ, DLATEGO TERAZ UŻYWAM ZWYKŁEJ ŻARÓWKI 60 WATT, KTÓRA JEST DUŻO TAŃSZA OD LUSTRZANKI.
POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW ŻÓŁWI !!!!!!!!!!!!!!

Aleksander
31-12-2011, 00:57
roznica miedzy lustrzanka a inna zarowka polega na tym, ze lustrzanka daje punktowe swiatlo, nie rozprasza go, przez co latwiej uzyskac w terrarium przedzial temperatur.

dr Robert
01-01-2012, 04:09
W przypadku stepowych niestety zwykle nie ma możliwości ustalenia dokładnego miejsca odłowu, ponieważ pochodza z przemytu. A gatunek ma szeroki zasięg występowania Dlatego warunki termiczne ich przetrzymywania można podać orientacyjnie. W dzień 22-25 stopni Celsjusza, pod lampą 30-35 stopni. Zbyt wysoka temperatura powoduje przejście w sen letni - estywację lub taki stan który można określić jako półestywację. Żółw ciągle śpi, mało chodzi, ukrywa się po kątach. W lecie temperaturę można zwiększyć, wówczas żółwie będą aktywne głównie rano i pod wieczór. Problemem w przypadku żółwi stepowych w polskich warunkach jest uniemożliwienie im snu zimowego, który u tego gatunku ma silny wpływ na zdolności reprodukcyjne oraz w ogóle złe warunki utrzymania (brak możliwości kopania w podłożu, znacznie za małe terraria).
Rzadko można zobaczyć w Polsce szczęśliwe stepowe
:(.

42d3e78f26a4b20d412==