PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoże dla stepowego



domel
02-01-2012, 03:21
Witam chciałem siępodzielić spostrzeżeniami na temat podłoża dla stepowca. dotychczas miałem mieszankę piasek+torf w stosunku 1:1. Wysokość warstwy wynosiła około 10cm (tak jak zalecają inni chodowcy). Kilka dni temu postanowiłem wymienić podłoże ze względu na to, że piasek jakiego używałem pylił, co podejrzewam przeszkadza żółwiowi. Teraz zrobiłem tak: piasek odsiałem od pyłu na sitku (kupionym w sklepie AGD), wyprażyłem i wymieszałem z torfem tak jak poprzednio w stosunku objętościowym 1:1 i ułożyłem warstwę około 10cm. Jednak żółw dalej skrobał i pomyślałem, że dosypię mu jeszcze by zrobic grubsza warstwę. Aby żółw mógł sie zakopać potrzebne jest podłoze, które nie obsuwa sie gdy wykopie sie w nim dołek. Dosypałem więc korę z drzew iglastych (ale taką nie całkowicie rozdrobnioną). I jest super. Pierwszy raz żółw nie poszedł spac wieczorem do swojej kryjówki tylko zagrzebał się tak, że tylko miał wyciągniętą głowę. Z tego wnioskuje, że mu sie spodobało. teraz warstwa podłoża to około 17cm.
pozdrawiam
domel

dr Robert
02-01-2012, 04:56
Zalecana grubość podłoża dla żółwia stepowego powinna wynosić 3-4 długości pancerza. Niestety rzadko kto stosuje się do tych zaleceń :(
przy braku takich możliwości można zrobić mu norkę, z której chętnie korzysta.
Przy podłożu warto używać takich materiałów które nie pylą. Niektóre zaburzenia układu oddechowego upatruje się w drobinach podłoża dostających się do tegoż układu. Zaleca się mieszankę piasku z ziemią leśną lub ogrodową, ewentualnie samą ziemię. Większe kamienie choć są dobre bo nie pyla to jednak nie są dobrym materiałem do kopania.

Marius
03-01-2012, 09:26
A czy piasek sprzedawany w sklepach zoologicznych na którym jest napisane że jest to piasek do terrariów,czy taki piasek nadaje się dla żółwia stepowego.

dr Robert
04-01-2012, 06:49
Tylko po zmieszaniu np. z ziemią.

42d3e78f26a4b20d412==