PDA

Zobacz pełną wersję : witaminki



Szymek Sabat
30-01-2012, 05:59
na jednej ze stron pisze:
"Witamina A (A+D3 i A+E)
Lądowe - 1 x 10 dni
Wodne - 1 x 2 tyg.
- 1 kapsułka dla dużych, 1 kropla dla małych
Multiwitamina
1 x miesiąc, 1 tabletka na 1-1,5 kg wagi żółwia
Preparaty fosforowo-wapniowe
1 x 2 tyg., 100 mg na 1 kg wagi żółwia"

i mam co do tego 3 pytania:
1) duży żółw to ile ma cm? ;-)
2) czy zamiast preparatów fosforowo-wapniowych moge dać rozkruszoną skroupkę jajka (jak tak to czy jak wypaże to będzie miało witaminy)?
3) to w końcu witaminę A+D3 czy A+E? (bo nie moge rozdzielić kropelki na połowę)
4) czy moge żółwiowi podać tran? bo wolałbym żeby witaminy były naturalne bo sztuczne się podobno nie wchłaniają dobrze (tam jest 220800ml witaminy A w 240ml, witaminy D jest 22080ml a witaminy E jest 66,24ml - i niewiem czy jeżeli wyciągne z tego kropelkę to będzie przedawkowanie czy za mało)
5) Jak mam mu podać kropelkę? nie moge rozbebłać z jedzeniem bo on zazwyczaj nie zjada wszystkiego.
6) a jak z tabletką? to co widziałem w instrukcji jest straszne ;p

dr Robert
30-01-2012, 06:12
Witaminy D nie ma potrzeby podawać u zdrowych żółwi specjalnie w kroplach. Znacznie skuteczniejsza jest lampa UV i słońce. Najlepiej podawać witaminy przeznaczone dla gadów (ewentualnie ptaków), tam powinno być wszystko co potrzebne.

Szymek Sabat
30-01-2012, 06:47
Bardzo dziękuję, przypomniało mi się że kiedyś mu dawałem to normalne dla gadów i on nie chciał (jak było na jedzeniu to nie ruszał a jak mu się wczepiało kropelke na buzie (zawsze cos wleci) to prychał i "wypluwał")... dlatego zapytałem się czy można zamiast witaminy A dawać tran (to ma witaminy A durzo i ma też wit D i E (niestety d więcej)), a zamiast preparatów fosforowo wapniowych pokruszone skorupki... mam nadziję że tak bo niechce mu nic na siłe dawać tymbardziej że witaminy sztuczne (tj. nie w produkcie tylko w pastylkach) nie wchłaniają się.

Jarek Zajączkowski
31-01-2012, 02:48
:-)

iza
11-02-2012, 13:08
a co myślicie o podawaniu źółwiom kostki mineralno-wapniowej takiej jak dla kanarka?? ?? ?? ?? Można?? ?? ?? słyszałam że tak co więcej mój żółwik lubi ją sobie poskubać a przy okazji ściera sobie dzioba:)

42d3e78f26a4b20d412==