PDA

Zobacz pełną wersję : rozmnazanie żółwi stepowych



Szymek Sabat
01-02-2012, 09:52
Moim marzeniem jest zrobić hodowlę żółwi stepowych (dlatego stepowych bo je akurat mam ) i nie wiem jak to zrobić bo wszyscy mówią że to bardzo trudne i że stepowców się nie da w terrariach...
1pytanie) czy znacie kogoś komu udało się tego dokonać? Jeżeli tak to prosiłbym o maila a jeżeli Ty jesteś tą osobą to prosiłbym o instrukcję krok po kroczku razem z wyglądem terrarium itp
2pytanie) czemu stepowce rozmnażają się gorzej od innych? znaczy czym różni się ten proces?

hatiras
01-02-2012, 10:13
Hey!
Szczerze mówiąc,żaden z gatunków zółwi nie należy do łatwych w hodowli. W przypadku żółwi lądowych głównym problemem jest ich dojrzałość płciowa(słyszałem o osobach "próbujących" rozmnażać trzyletnie żółwie greckie...),prawidłowe zimowanie, żywienie, kondycja, odpowiednio duże(raczej wielkie) terrarium (większość lądowych dużo chodzi),UV itd.
Rozmnożenie każdego,nawet popularnego gatunku żółwia należy uważać za duze osiągniecie.
Mimo to uważam,że nie należy sie zrażać. Jeżeli masz ogród,proponuje zorganizowac im potężne terrarium na świeżym powietrzu i trzymać je tam od maja do końca ciepłych i słonecznych dni.
ps. upewnij sieże masz osobniki obu płci:)
Pozdrawiam,hatiras

Jacku
01-02-2012, 12:10
Witajcie, moja samica zniosła tamtego lata 3 jaja (oczywiście po zapłodnieniu, czego świadkiem byłem), ale inyubator mi nawalił więc nie wiem czy były zalężone i je straciłem. Żółwie greckie osiągają dojżałość przy wadze ok.1 kg.(wiek trudno określić, można liczyć przyrost tarczek jak słoje u drzew ale jest to bardzo przybliżona metoda). Powinny być zimowane ok 8 tygodni, a potem muszą być pobudzone do aktywności płciowaj częstymi, ciepłymi kąpielami. BARDZO, ale to naprawdę bardzo przybliżony termin złożenia jaj od momentu zapłodnienia to 3 m-ce.A samiec zapładniając samicę przykładowo w tym roku, zapładnia ją też na rok następny.Pozdrawiam.

Jacku
01-02-2012, 12:27
Przepraszam, chodziło mi o greckie, ale zimowanie i tak musi być (zegar biologiczny).Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==