PDA

Zobacz pełną wersję : Ile pazurów mają greki???



Czerepaha
27-02-2012, 06:33
Będąc jakis czas temu w Grecji natknąłem się na polankę pełną "brykających" po niej żółwi. Żółwie te miały , "jak jeden mąż" , po cztery (4) pazurki na każdej łapie. W domu też mam żółwia, teoretycznie greckiego, który również ma cztery pazurki. Więc mam dylemat:

Czy prawdą jest że greki mają po pięć bądź po trzy pazurki, tak jak to napisane jest w niektórych książkach?

Czy też oszukano mnie w sklepie wciskając żółwia stepowego, który przypadkiem wygląda jak grecki, a w Grecji mieszka jego, nie opisana przez nikogo rodzina??? :-)))))))))))))

Jacku
27-02-2012, 09:51
cześć, moje "greki", mają po 5 pazurów przy przednich łapach, a po 4 w łapach tylnych. Natomiast stepowe posiadają 4 pazury. Pozdrawiam!

dr Robert
27-02-2012, 13:36
W Grecji mogłeś spotkać 3 gatunki żółwi lądowych:

żółw grecki - Testudo hermanni, podgatunek T.h.boetgerii


żółw mauretański (tylko w północnej części Grecji) - Testudo graeca, podgatunek T.g.ibera


żółw obrzeżony (środek i płd. Grecji)- Testudo marginata (podgatunek T.m.marginata, tylko na płd. Peloponezu T.m.weissingeri

Wszystkie te gatunki mają 5 pazurów w przednich i 4 pazury w tylnych łapach, przy czym u Testudo hermanni (czyli żółwia greckiego) często zdarza się że piąty pazur w łapie jest bardzo mały, silnie zredukowany, tak, że może być słabo widoczny.


Mapy występowania poszczególnych gatunków na:
http://www.landschildkroeten.com/Testudo_Verbreitungskarten.html#1

Czerepaha
28-02-2012, 02:56
Wielkie dzięki za informacje Jacku i dr Robert. Trochę mnie to uspokoiło :-))))

mikusia
05-03-2012, 03:09
Ja mam greckiego od niedługo :) i o.k 3/4 miesiące temu sprawdzałam czy przypatkiem niejest chory oKazało się że jest zdrowy ale jedno mnie zaniepokoiło; mój żółwik "miał" po 4 pazyrki i na przednich i na tylnych łapkach... po paru miesiącach okazało się że na lewej przedniej łapie ma piąty pazurek który jest bardzo malutki i prawie niewidoczny ale na prawej nie znalazłam :(

Jacku
05-03-2012, 11:57
znajdziesz i przy drugiej łapie :-) Pozdrawiam.

Double
04-04-2012, 07:41
moj stepowiec Zenon ma cztery paluchy, skrzydla i piate ucho, ale sie nie chwale. :D

42d3e78f26a4b20d412==