PDA

Zobacz pełną wersję : Po czym poznać krzywicę u stepowców?!?!



Double
29-03-2012, 09:06
prosze o wyjasnienia i najlepiej zdjecia albo cus

DJP
30-03-2012, 04:55
Skorupa staje się miękka i odkształca się nietety niaczęściej nie powraca już do pierwotnego kształtu a właściwie żadko sie zdaża żeby wyglądła normalnie.

Jarek Zajączkowski
02-04-2012, 02:54
Problem jest w zróżnicowaniu MBD i krzywicy. W krzywicy dochodzi do zaburzeń tempa wzrostu kości przede wszystkim kości płaskich pancerza. W związku z tym powstaje charakterystyczny "garb" na pancerzu (carapax) - wysklepienie od strony głowy, zagłębienie od strony ogona żółwia.

Sylwia S
05-04-2012, 13:04
Czesc wszystkim.
Niestety bardzo czesto krzywica jest mylona z deformacjami spowodowanymi dieta zbyt bogata w proteiny.Dosc czesto te dwa problemy sa polaczone. Jutro lub pojutrze postaram sie zaladowac zdiecia z przykladami
Buziaki Sylwia

dr Robert
05-04-2012, 14:32
W Polsce wśród terrarystów i wielu niezorientowanych weterynarzy panuje kult wysokoproteinowych pokarmów dla żółwi, które w naturze jedzą przez większość część roku "suche badyle". A dodatkowo kult mięska. Żółwie rosną szybko, ale "się skręcają".

Sylwia S
07-04-2012, 05:41
Czesc.
Oto fotki mojej Nutelli. W takim stanie byla,kiedy do mnie trafila. jest to ewidentny przyklad krzywicy. Niestety byla rowniez karmiona pokarmem bogatym w proteiny o czym moze swiadczyc przerosniety dziob.(Prawdopodobnie jedzenie dla psow).
Sylwia

Sylwia S
07-04-2012, 05:43
Jeszcze jedno...

Sylwia S
07-04-2012, 05:47
...niestety jest wiele stepowych w tym stanie. Nutella najprawdopodobniej nigdy juz nie bedzie "plaska".Mam nadzieje ze bledy zywieniowe nie uszkodzila narzadow wewnetrznych....
Sylwia

Sylwia S
07-04-2012, 06:25
A to przyklad zwierzecia karmionego dieta wysoko bialkowa. Na szczescie zmiany nie sa bardzo duze. Mozna jednak zauwazyc ze poszczegolne plytki sa przerosniete i kazda z nich tworzy cos na ksztalt piramidy. Dla odroznienia pod spodem postaram sie umiescic zdiecie zwierzecia tego samego gatunku "uformowanego"prawidlowo. Obserwujac przyrosty mozna tez w prosty sposob zweryfikowac czy zwierze jest z odlowu czy z hodowli.U takich gatunkow jak np gwiazdziste czy lamparcie plytki w ksztalcie piramidy w doroslym wieku sa jak najbardziej normalne ale i tu zdazaja sie osobniki "przerosniete"
Sylwia

Sylwia S
07-04-2012, 06:35
...i zupelnie gladki zabuti ktory najprawdopodobniej cale zycie zywil sie "suchymi badylami" jak to ujal dr. Robert...

Sylwia S
07-04-2012, 06:49
...I 2-letni osobnik lamparciego, ktory jak nawet na ten gatunek ma zbyt wysokie piramidy...

Sylwia S
07-04-2012, 06:55
...i 5-letnia samiczka z prawidlowym dla tego gatunku uformowaniem plytek. Ok to juz koniec fotek. Mam nadzieje, ze te zdiecja beda pomocne w przyblizeniu problemu. Bardzo prosilabym jeszcze o uwagi i komentarze naszych ekspertow i nie tylko
Pozdrowienia Sylwia

Aleksander
07-04-2012, 11:21
Możesz zerknąć też na zdeformowany pancerz naszej biednej Marylki...
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=1180&t=1180

Double
07-04-2012, 11:42
Dziekuje, Sylwio, teraz juz wiem jak to wyglada :)

Sylwia S
07-04-2012, 11:43
Coz za wstrzasajace podobienstwo z moja Nutella. Bardzo chcialabym by Pan Jarek obejzal te zdjecia.Jestem pewna, ze to przypadki krzywicy, moja tak wlasnie zdiagnozowal moj wet. Niestety w obu przypadkach nakladaja sie na siebie rozne bledy zywieniowe(miesko, jajka, granulaty i pewnie tez slynny bialy serek lub jednostronna salatowa dieta).
Sylwia

Aleksander
07-04-2012, 14:36
Chyba to prawda. Nasza pani doktor od gadow (hmmm...szkoda, że nie ma u nas specjalizacji herpetologicznej, bo tak mi w tym przypadku pasuje, że aż tej nazwy używam:)) też okresliła, że to splot różnych czynników, fatalnego żywienia też: duuuużo białka, mało wapna, inne czynniki i mamy naszą biedną Marylkę. W poniedziałek odbieramy ją ze "szpitala", zobaczymy co będzie...

Edi
11-04-2012, 12:02
Witam
Sylwio,czy mógłbym prosić o Twój mail??Bo ten co się tu pojawia jest nieprawidłowy(przynajmniej mi nie wysłało :( ).Z góry dziękuje.
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==