PDA

Zobacz pełną wersję : mieszaniec??



poczta
08-05-2012, 13:40
mam pytanie czy jest mozliwe aby czerwonolicy i Graptemys pseudogeographica pseudogeographica miały potomstwo? bo dzisiaj chyba cos takiego widziałem w sklepie wygladał jak graptemys(skorupa, skóra itp) natomiast miał czerwone lica po bokach
pozdrawiam

Krzysztof.W
09-05-2012, 16:21
Powiem jedno, tych czerwono_licych jest mnóstwo podgatunków.
Naliczyłem w pewnej polskiej książce aż około 40 gatunków i podgatunków, czerwono_licego ( żółwia ozdobnego ).

Chociaż to nie wykluczone że widziałeś (aś), właśnie jakiegoś mieszańca miedzy gatunkowego.

Antoni Wróbel
10-05-2012, 11:25
Chyba trochę przesadziłeś... Trachemys (klasyfikowany też jako Chrysemys) scripta - żółw ozdobny, zwany także czerwonolicym (choć właściwie ta nazwa odnosi się tylko do podgatunku Trachemys scripta elegans, posiadającemu czerwoną plamkę za oczami), wg moich danych występuje w 13 podgatunkach: scripta, hiltoni, elegans, troosti, callilostris, cataspila, grayi, brasiliensis, dorbigini, venusta, ornata, taylori i yaquia. Różnią się one wyglądem zarówno plastronu, karapaksu, jak i głowy, dlatego jest to prawdopodbnie jeden z tych podgatunków.

Pozdrawiam

poczta
11-05-2012, 01:46
żółw był dość podobny do tego którego umieściłem w załączniku cóż to może być za żółw?

Antoni Wróbel
13-05-2012, 10:53
Problem będzię, bo żółw na Twoim zdjęciu ma schowany łeb, a okolice skroni, to podstawa klasyfikacji. Nie masz innego zdjęcia? Jak możesz, to zrób mu zdjęcie karapaksu od góry i plastronu. Poza tym profil, jak wyciągnie szyję, to Ci go sklasyfikuje. Na razie nic nie obstawia, ale może callilostris... W każdym razie nie mieszaniec... Najlepiej jeszcze, jakbyś zrobił zdjęcia, takie same jak pisałem, temu żółwiowi, co go widziałeś, bo to, że jest on podobny niewiele znaczy... O przynależności do podgatunku decydują naprawdę nieznaczne różnice.

peper
13-05-2012, 13:21
to jest graptemys kochni !! mam identycznego

42d3e78f26a4b20d412==