PDA

Zobacz pełną wersję : problem z przwfiltrowaną wodą w akwaterarium



r2d2
16-05-2012, 01:02
Witam wszystkich forumowiczów.
Od kilku tygodni mam dwa 2 letnie żółwiki czerwonolice. Ponieważ miałem duże problemy z utrzymaniem czystości wody nabyłem zewnętrzny filtr kubełkowy (Hagen - Fluval 104). I tutaj pojawił się mały problem - mianowicie przefiltrowana woda ma dziwny zapach - trudno mi jest go opisać - najtrafniejsze określenie jakie przychodzi mi do głowy to zapach "plastiku". Wewnątrz filtra znajdują się nastęujące wkłady - według kolejności filtrowania - wkłady gąbkowe o różnej skali porowatości, węgiel aktywny, wkład BioMax. Proszę o radę czy dobrze dobrałem wkłady do filtra? Czy ten dziwny zapach to efekt złego dobory wkładów czy może na jego pojawienie się ma wpływ fakt iż jest to nowy filtr a zapach jest kosekwencją tego że jest on zbudowany z tworzywa.

Za wszelką pomoc i sugestie będę bardzo wdzięczny.

Druga sprawa jaka mnie nurtuje to dobór świetlówki UV i sposobu jej mocowania na akwarium - czy macie jakieś doświadczenie w tej materii?

pozdrawiam,
r2d2

Arrow
16-05-2012, 07:18
wyrzuc wegiel mimo ze zabiera on substancje niekorzytsne to zabiera rowniez sustancje korzystne, zapach plastiku - dziwne napewno nie od filtra ... przeczytaj sobie posty o zolwiaku tam jest troche o filtracji, mozejakis filtr hydroponiczny woda z tego wewnetrznego przeplywala by prze korytka wypelnione keramzytem a w kreamzycie rosna wszelkie rosliny doniczkowe :D

Slawek W.
16-05-2012, 07:24
Co masz w akwatium?? Oprócz żółwi??

r2d2
16-05-2012, 08:38
Dziękuję za wypowiedzi. W akwaterarium znajdują się wyłącznie duże kamienie, część z nich kupiona w sklepie zoologicznym, część osobiście zebrana w terenie. Każdy z kamieni był bardzo wnikliwie czyszczony a nastęnie wyparzany przez około godzinę.
Jeśli chodzi o ten zapach nie jest on intensywny, ja go wyczuwam, natomiast moja żona nic nie czuje - może jestem zbyt przewrażliwiony.
Doradźcie co wsadzić do filtra w miejsce tego węgla - gdzieś przeczytałem o jakiś wkładach amonowych (?) - w ulotce dołączonej do filtra jest napisane że one zakwaszają wodę - może dobre to dla ryb ale nie dla żółwi - czytałem że muszą mieć wodę o odczynie obojętnym.
Poradźcie co z tymi wkładami.
pozdrawiam,
r2d2

ps. i jeszcze jedno wraz ze wzrostem temperatury (grzałka z termostatem) ten zapach jest jakby intensywniejszy - dodatkowo pali się żarówka 60W orzewająca wyspę.

Arrow
16-05-2012, 09:17
eh wystarczy sama gabka oraz wklad biologiczny naspy go poprostu do jednej komory wiecej, pod gabke wloz kawalek wlokniny kosztuje bodajze 1 lub 2 zl stosowana jest przy filtrach aqua szuta taki bilay dlugi kawalek czegos na to gabke to czyscisz co kilka dni a wklad biologiczny zostawiasz nie ruszony

kamieni nie trzeba gtowac godzine wystarczy je wyszorowac ...

r2d2
17-05-2012, 07:55
Co sądzicie o zastąpieniu wegla aktywnego żwirkiem ceramicznym (u Hagena nazywa się to Pre-Filter) - tyle że oprócz oczyszczania mechanicznego wody oczyszcza ją również ze związków azotowych - czy takie związki potrzebne są żółwiom?

odnośnie mojego porzedniego posta - czyżby nikt z was nie montował oświetlenia UV bez pokrywy na akwarium?

Arrow
17-05-2012, 10:43
tak jak juz napisalem to jest niepotrzebne to tylko nabijanie kasy, jesli masz jej za duzo ...

eh piszesz a nie wiesz o czym po co chcesz stosowac cos o czym nie masz pojecia nie zwiazki azotowe nie sa potrzebne zolwia, one sa szkodliwe

te zwirki to tylko nabijanie kasy ;d

r2d2
18-05-2012, 00:45
do arrow!

Wydaje mi się że forum jest po to by osoby z większym doświadczeniem pomagały początkującym terrarystom. Pytałem o związki azotowe - bo nigdzie nie wyczytałem czy są one potrzebne żółwiom czy nie.
Jeśli więc moje posty tak cię irytują nie wypowiadaj się.
Bo w zasadzie to moja sprawa ile pieniędzy zamierzam przeznaczyć dla swoich pupili by żyło im się najlepiej.

pozdrawiam wszystkie życzliwe osoby które starają się pomagać takim jak ja.

r2d2

Arrow
18-05-2012, 10:44
eh ...

zle mnie zrozumiales ....

mnie nie irytuja lecz pytanie o zwiazki azotowe toceh mnie rozbilo...

oczywiscie ze Twoja kasa ale uwiez mi te zwirki pseudo wyciagacze azotanow z wody sa zdbedne dobry filtr denny czy hydroponiczny zrobia sowje przy hydroponiczny poziom azotanow siega zera !!! a i jak ladnie taki filtr wygldaw terra lub poza nim

r2d2
21-05-2012, 06:32
Sorry arrow trochę mnie poniosło - jeśli oglądałęś Monthy Pythona - Święty Graal - to wiesz o czym mówię;)
Najważniejsze jest by naszym zwierzakom było jak najlepiej i tyle!
Ten żwirek potrzebowałęm by zastąpić węgiel aktywny który przy filtracji wydzielał (teraz już wiem że to on) dziwny zapach.
Czy ktoś z was może mi doradzić odnośnie montażu oświelenia -UV (świetlówka) - do zimy muszę to zrobić a brak mi koncepcji.
Żółwiki na razie zarzywają kompieli słonecznych - akurat nie dzisiaj ale przedwczoraj biegały po trawce.
r2d2

Sojkas
23-05-2012, 03:55
Co do zwirku: jak uwazasz, ale ja mam pyszczaki i uzywam tego wkladu.
Efekty sa, po prostu gdy trzeba wymienic wklad rosnie poziom azotanow, a po wymianie radykalnie spada, a wydaje mi sie, ze ten wklad jest produkowany z mysla o akwarium.

Co do walorow wizualnych innych filtrow: przy terrarium moze faktycznie ladnie wyglada, ale prz akwarium niekoniecznie.

Antoni Wróbel
23-05-2012, 14:31
Co do UV. Kup sobie świetlówkę, lub żarówkę (lub obie) z procentową zawartością UV w widmie ok 5.0 % (jest to napisane z tyłu, na pudełkach), bo takie jest optymalne dla wszystkich żółwi. Pamiętaj o tym, by żarówka emitowała oba rodzaje UV(UVA i UVB, bo to drugie jest bardzo ważne stymulując wytwarzanie wit D3 w organizmie żółwia).
Żarówka taka w Wawie kosztuję conajmniej 75 zl, a świetlówka powyżej 100, ale uważam, że promieniowanie UV jest dla większości gadów (a dla żółwi w szczególności) nizbędne i wydatek ten zaowocuję tym, że przez wielę lat będziesz się cieszył obserwacją zdrowych, długowiecznych żółwi.
Jak byś miał jeszcze jakieś pytania o UV, wal :)

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==