PDA

Zobacz pełną wersję : zolw na balkonie



jarooo
17-05-2012, 05:52
mam takia sprawe, poniewaz w okolicy nie mam zbyt ladnej trawki aby wypuscic zolwia a w pobliskim parku jest pelno psow i meneli chcialbym wykorzystac moj balkon jako wybieg dla zolwi. i tu moje pytanie - jak trzymacie zolwie na balkonie? czy w jakims kartonie skrzynce i co tam umieszczacie. musze podkreslic ze mieszkam na najwyzszym pietrze gdzie slonce ostro daje, kraty sa tak szerokie ze zolw spokojnie sie przez nie przecisnie i za sasiadow mam glupie dzieci ktorym nie wiadomo co moze przyjsc do glowy dlatego bede mial dodatkowo pare kwestii do przemyslenia, ale poki co przosze was o rade dotyczaca przetrzymywania zwierzakow na balkonie.

Double
17-05-2012, 06:47
ja swojego wynoszę w całym terrarium albo w koszyczku. mieszkam na parterze, ale to chyba nie ma różnicy. stawiam go tak, żeby połowę terrarium miał w cieniu, a drugą połowę w słońcu. jak jest ładna pogoda, trzymam go tam prawie cały dzień, czasem wsadzam go do baseniku, a woda jest cały czas jest ciepła. wzbudza to lekką sensację u sąsiadów, bo każdy kto idzie obok naszego balkonu widzi terrarium z żółwiem :) ale żółwia pilnuje również pies, który nie daje nikomu do niego podejśc. można też założyć jakąs siatkę albo włożyc coś pomiedzy sztachety balkonu i dać żółwia na kocyk i jakimś schowkiem, żeby mógł się tam schować jak mu będzie ciepło. ale z własnego doświadczenia wiem, ze stepowce są bardzo silne i świetnie się wspinają więc jeszcze czegoś takiego nie próbowałam :)

kamaczoo
17-05-2012, 13:44
Mam 2 stepowce, prawie od 18 lat. Corocznie przeprowadzam zimowanie, a następnie kiedy pogoda się ustabilizuje "wynoszę" moje żółwien na balkon. W tym roku moje skorupy już od maja przebywają na balkonie/nie zabieram ich nawet na noc, bo nie widzę takiej potrzeby. W ich naturalnym środowisku noce też bywają chłodne. Od maja przebywały w domu w nocy tylko kilka razy, kiedy temp. w nocy spadała dużo poniżej 10 stopni./ Zagospodarowałem im tam wybieg, który zbiłem z desek, środek wysypałem piachem oraz wkomponowałem dużo piaskowca. Wymiary to 2x1,5. Z jednej dużej tafli piaskowaca zrobiłem zacienioną kryjówkę, chroniącą zwierzaki przed nadmiernym słońcem - budowa zacienionego miejsca jest nieodzowna. Zwierzaki czują się tam świetnie, no i oczywiście mają dużo tak dla nich potrzebnych promieni słonecznych( w przypadku wystawiania żółwi w terra szyba może się nadmiernie nagrzewać, jak również nie przepuszczać drogocennego promieniowania.) Mieszkam na 2 piętrze i miałem kiedyś przypadek gdy żółw sforsował ograniczenia i wyszedł "pobiegać" po balkonie. Gdy podjechałem pod blok zauważyłem mojego podopiecznego wychylającego się znad ranta balkonu. Żółwie mają jednak w sobie lęk przed wyskością, bo nie odwarzył się "skoczyć" Przeprowadziłem potem próbę i bardzo protestował przed kontrolowanym wychylaniem się. Proponuję zrobienienie z desek drewnianej konstrukcji/deska musi mieć określoną wyskokość, wysypanie piachu i...../ Całe lato przed Twoimi zwierzakami, nie skazuj je na siedzieni w domu tylko bierz się za budowę terra w wersii balkonowej/ naprawdę nie wyniesie to drogo, parę desek, trochę piachu / Powodzenia

W załączeniu jednen z moich zółwi tuż po zimowaniu

poczta
19-05-2012, 10:39
witam
czy nie zaszkodzi żółwią trzymanie ich na dworze nawet przez noc kiedy temperatura spada do powiedzmy 10 stopni? mam 2 czerwonolice trzymam je na balkonie miejsca mają dużo pływają w wanince dla dzieci i mają dość pokażny wybieg z którego i tak nie kożystają zbyt często

kamaczoo
20-05-2012, 05:06
Wypowiedziałem się o żółwiach lądowych występujących w naturalnch warunkach na pustyniach i półpustyniach / pewnie wiesz do jakich wachań temp. dochodzi w takim klimacie / Odnośnie żółwi czerwonolicych sytuacja wygląda trochę inaczej /patrz opis/ jednakże biorąc pod uwagę występowanie tego gatunku już na naszych terenach/ zostały wsiedlone do naszych wód w różnych częściach Polski, są żródła mówiące o zimowaniu ich w naszych warunkach/ trzymanie ich w okresie letnim na dworzu na pewno im nie zaszkodzi.
Pzd.

poczta
20-05-2012, 05:20
dzięki kamaczoo

domel
20-05-2012, 23:05
Hej. Ja mojemuTeodorowi zrobiłem skrzynkę ze sklejki, jako podłoże stosuję mieszankę ziemi z torfem, piaskiem i korą - czyli taka jak w domowym terra. Skrzynka ma około 1,2 m długości a połowę zakryłem dużym płatem kory - tak by mógł się schować jak mu zbytnio przygrzeje słońce. I tez go nie ściągam na noc i nie marznie. No chyba, że pada deszcz.
pozdrawiam
domel

--->Mimi<---
21-05-2012, 03:23
nie zaszkodzi... chyba że ta temperatura będzie się utrzymywac długi czas

--->Mimi<---
21-05-2012, 03:24
Jak zbudujesz mu cos na balkonie to nasyp ziemi i zasiej trawę... ja tak robiłem swince morskiej... żółwiowi tez pewnie by sie podobalio:)

jarooo
22-05-2012, 02:08
a z czego moze byc zrobiona skrzynka? moze byc zwykle drewno po polkach? czy lepiej cos z osb wyczarowac? chodzi mi glownie o to zeby skrzynka nie zaczela gnic jak deszcz spadnie.

--->Mimi<---
23-05-2012, 04:23
może być deska, mozesz też w jakimś sklepie np. praktikerze kupic taką metalową, fajną dość grubą, estetyczną, drobnokratkowaną siatke ale niestety troszke droga... i niewiem czy zółw by sobie nie zaklinował glowy biędzy oczkami.

mikusia
23-05-2012, 09:45
Ja mam skrzynke która uniemożliwia żółwiowi jaki kolwiek sposób ucieczki, wyłozona jest ona torfem , z basenikiem i kryjówką...(na następny rok najprawdopodobniej zasieje trawą żeby stworzyc żółwiowi taką mała "łączke" ) :)

Antoni Wróbel
23-05-2012, 14:23
Zamiast siatki drobna blacha perforowana będzię dobra. Odnośnie całego problemu w pełni zgadzam się z kamaczoo. Ale broń Boże nie wystawiaj żółwia na balkon w normalnym, szklanym terrarium i pamiętaj koniecznie o kryjówce (miejscowy cień nie zawsze działa, bo często jest tak, że słońce wędrując nie pozostawia go w ogóle)!!!
Aha, i, ku przestrodze, przeczytaj sobie na forum o przykrych doświadczeniach mój post pt. "Ugotowany żółw".

Pozdrawiam

--->Mimi<---
24-05-2012, 05:17
Ja się chciałem zapytać czy jest jakies"naukowe" potwierdzenie tego że od kidey wystawiłem żółwiki czerwonolice na balkon to i wyglądają zdrowiej i zdawalo by się że szybciej rosna.... mimo że karmię je żadziej niż normalnie jak w domciu miałem.

jarooo
24-05-2012, 06:46
jak siedzisz na podworku to tez sie lepiej czujesz niz zamkniety w domu

--->Mimi<---
24-05-2012, 08:29
ale one sa w tym samym akwarium na balkonie co w domu więc niewiem.....

Antoni Wróbel
24-05-2012, 11:31
Może promieniowanie słoneczne??? ;)

Pozdrawiam

--->Mimi<---
24-05-2012, 15:00
hm witamina D zapobiega tylko krzywicy:/ A tak w ogóle to je wstawie spowrotem do domu bo je bardzo zaniedbuje na balkonie.

42d3e78f26a4b20d412==