PDA

Zobacz pełną wersję : co to za zolw (foto)



jarooo
26-05-2012, 07:41
wydaje mi sie ze to zolw iberyjski testudo greca czy jak to sie tam pisze, od sprzedawcy wiem ze pochodzi z libii.

jarooo
26-05-2012, 07:42
fotka nr2

jarooo
26-05-2012, 07:44
i ostatnie

Aleksander
26-05-2012, 12:22
Jakoś wydaje mi się że on raczej stepowy! (ale oczywiscie mogę się mylić)!
Istotne jest ile ma pazurków w obu łapkach - w przednich o ile mnie wzrok nie myli ma po 4, jeśli tak samo będzie w tylnych - to na bank stepowiec!
Kolejna rzeczą jest największa płytka karapalsu - z tyłu nad ogonkiem - jeżeli nie jest podzielona to też wskazuje na stepowego!!!
A tak wogóle to chyba zółwik swoje w życiu przeszedł - ma chyba ciut krzywy karapaks (chyba że zdjęcia z jakiegoś dziwnego kąta były robione)!!
pozdrowienia

Natalia, Aleksander i 3 stepki (Maryla, Niuniek i Guziczek)

aleksandra
27-05-2012, 06:09
Jarooo,
Dobrze Ci się wydaje. Szkoda ,że nie masz zblizonego zdjęcia na karapaks, ale na 99% to testudo graeca ibera. ( to jest samiczka)
na pewno nie jest to stepowy.
pozdr.aleksandra

jarooo
30-05-2012, 02:08
no to sie potwierdzily moje przypuszczenia, stepowy to nie jest bo ma 5 pazurkow, nie wwszystkie widac na zdjeciu, zreszta na pierwszy rzut oka widac ze to nie stepowy. dzieki za odpowiedzi aleksandrze i aleksandro

OBMAB
01-06-2012, 12:54
według mnie jest to żółw testudo greca (żółw małretański ) jest to jeden z podgatunków móże być to testudo gereca terrestris zasiedlający północno-wchodnią Afrykę. terrestris posiada karapsks z czarnymi przebarwieniami oraz plastron i cało ż wytraźnymi żółtymi przebarwieniami
testudo greca ibera charakteryzuje się podłużnym pancerzem . Ciało u tego gatunku jest cimnego umaszczenia więc wykluczam ten podgatunek
pozdrawiam OBMAB!
POWODZENIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jarooo
01-06-2012, 12:59
prawdopodobnie masz racje gdyz jak wczesniej wspomnialem ten zolw pochodzi z libii, thx za sprostowanie

aleksandra
02-06-2012, 08:17
testudo terrestris ma b. jasny karapaks prawie cały zółty z niewielkimi cimnymi przebarwieniami, ten na zdjęciu ma wyraźne ciemne przebrawienia na karapaksie i nie jest i mało.
Nie upieram się przy graeca ibera , ale na terrestris to mi tez nie wygląda. Jednoznacznie można stwerdzić jedynie gatunek tego żolwia, natomiast podgatunek ,musiałby wyznaczyć specjalista który uwględniłby rożne czynnkiki które wpływały na tępo wzrostu żółwia, kolor , warunki w ktorych przebywał , zywienie itp.. zakładając ,że żolw od jakiegoś czasu przebywa w niewoli( a na takiego wygląda).
aleksandra

jarooo
02-06-2012, 13:37
dobra wiec niech pozostanie ze to testudo greca, to najwazniejsze ,dzieki za zaangazowanie sie w temat:)

OBMAB
03-06-2012, 14:15
żółte przebarwienia , mogą wystąpić u każdego z podkatunków jednak charakterystyczne umaszczenie pysku wskazuje na testudo greca terrestris .
pozdrawiam OBMAB!

Eryk (Szyszek)
12-06-2012, 08:12
TO jest na 100% zolw stepowy testudo hermani bo sam takiego mam:)!!

Antoni Wróbel
17-06-2012, 11:29
To nie jest żółw stepowy. Podałeś prawidłową nazwę łacińską, ale Żółwia greckiego. Żółw stepowy wygląda zgoła inaczej, a po łacinie nazywa się Agrionemys (Testudo) horsfieldi. Ten na zdjęciu to właśnie Żółw grecki - testudo hermanni, aczkolwiek jest on bardzo podobnym gatunkiem do Żółwia śródziemnomorskiego, zwanego również mauretańskim - Testudo graeca.

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==