PDA

Zobacz pełną wersję : Kłopot ze żwirem



Michał Drob
30-05-2012, 12:59
Moje czerwonolice zjadają wszystko co zmieści się im do pyszczka.
Ostatnio wsypałem im żwiru i szybko musiałem cofnąć decyzję, ponieważ
zaczęły go smacznie wcinać. Prawdopodobnie troche zjadły, ale nie widać po nich choroby. Jak je odłuczyć jedzenia żwiru?

poczta
30-05-2012, 13:50
moze lepiej karmić hehehe

jarooo
30-05-2012, 14:37
zlikwidowac podloze na dnie albo nasypac wiekszych kamieni ktorych nie zjedza

FreEp
30-05-2012, 15:13
Nie zgodze sie z tym. Jak wiecie gady maja tendecje do polykania malych kamieni ktore pomagaja im w trawieniu (mechanicznie miela). Moje zolwie po kilku dniach takie kamyki po prostu wykupkiwaly. Zyja ciagle, maja sie dobrze, a wiec moim zdaniem nie wywalaj zwirku.

JoShi
31-05-2012, 02:24
A znasz przypadki smierci zolwia z powodu zatkania przewodu pokarmowego piaskiem bac zwirem ? Moje tez z reguly sie pozbywaly zjedzonego piasku, ale ja wolalam nie ryzykowac i zmienilam podloze. Ponadto polecam naswietlanie zolwikow promieniami UV i podawanie im preparatow wapniowych... Prawdopodobnie niedobor wapnia jest przyczyna ich apetytu na piasek...

mikusia
31-05-2012, 07:55
moim zdaniem zmiana podłoże bedzie najleprzym wyjściem...

JoShi
31-05-2012, 08:07
mikusia napisał(a):
> moim zdaniem zmiana podłoże bedzie najleprzym wyjściem...
Owszem, ale trzeba rowniez wyeliminowac przyczyne, ktora sprawia, ze zolw chce jesc piasek.

Karol Chłopecki
01-06-2012, 02:04
Zwir lepiej zlikwidować bo żółw mając mało szczęścia zje go za dużo,zatka się i się wykończy.Zresztą łatwiej Ci będzie czyścić akwaterrarium.pozdr.cze.

Jojek
03-06-2012, 16:48
JoShi napisał(a):
>
> A znasz przypadki smierci zolwia z powodu zatkania przewodu
> pokarmowego piaskiem bac zwirem ?

Jeśli chodzi o ż. Czerwonolice to nie znam takich przypadków.

> Moje tez z reguly sie
> pozbywaly zjedzonego piasku, ale ja wolalam nie ryzykowac i
> zmienilam podloze.

Nie widżę ryzyka. Mam czerowonolicego od 7 lat. Tak samo jak FreEp uważam że to naturalne.

domel
04-06-2012, 04:12
Zgadzam się w 100% z FreEp'em. Żółwie połykaja drobny żwir w celu ułątwienia rozcierania pokarmu w żołądku, a po pewnym czasi wydalaja go i połykaja kolejne porcje. To całkowicie naturalne. Wyobrażasz sobie, że w naturze żółwie maja środowisko pozbawione żwirku? Bo ja nie. A jesli chodzi o post JoShi'ego(ej) to: "Prawdopodobnie niedobor wapnia jest przyczyna ich apetytu na piasek" jest nieprawdą!!! piasek, żwir to kwarc, a nie związki wapnia, a nawet jeśli to wątpie, że żółw jadłby grys wapienny w celu uzupełnienia braku tego minerału.
pozdro
domel

JoShi
04-06-2012, 05:23
> Wyobrażasz sobie, że w naturze żółwie maja
> środowisko pozbawione żwirku? Bo ja nie.
A ja tak. Wiekszasc hodowanych gatunkow zolwi ladowych wbrew wszelkim przekonaniom zyje w srodowisku, gdzie napewno nie zwir jest podlozem ale skalki lub ziemia.


> post JoShi'ego(ej) to: "Prawdopodobnie niedobor wapnia jest
> przyczyna ich apetytu na piasek" jest nieprawdą!!! piasek,
> żwir to kwarc, a nie związki wapnia,
Owszem, ale zolw, ktory ma mozg wielkosci ziarnka grochu niestety nie zna sie na chemii. Ma natomiast instynkt, ktory kaze mi w ziemi szukac brakujacych zwiazkow mineralnych w jego naturalnym srodowisku wapn wystepuje w glebie po prostu. Wiele zwierzat tak robi.

Michał Drob
05-06-2012, 13:07
Jedzą tylko zwir.
Jak były na spacerze na piachu to go nie jadły (może dlatego że na sucho nie smakuje).

JoShi
06-06-2012, 23:58
> Jak były na spacerze na piachu to go nie jadły (może dlatego
> że na sucho nie smakuje).
Nie jadly bo byly zajete i zaaferowane...

Aleksander
07-06-2012, 02:47
O przyczynach jedzenia kamyczków i innego podłoża przez gady oraz o rzekomej tego konieczności do prawidłowego przebiegu procesów trawienia pokarmu poczytajcie wypowiedzi doktora Zajączkowskiego na forum Gekon Lamparci w poście "Przyłapany" z 20.05.03. Ja tam wierzę specjaliście.
Pozdrawiam
Aleksander

DJP
07-06-2012, 08:08
"Moje tez z reguly sie pozbywaly zjedzonego piasku, ale ja wolalam nie ryzykowac i zmienilam podloze. Ponadto polecam naswietlanie zolwikow promieniami UV i podawanie im preparatow wapniowych... Prawdopodobnie niedobor wapnia jest przyczyna ich apetytu na piasek..."
Nawet jeśli założymy że żółwi jest tak głupi żeby jeść piasek i żwir brorąc to za wapni, chodzi nie sądze, to co ma do tego UV

Aleksander
07-06-2012, 08:49
Choćby tyle, że o ile dobrze wiem, bez dostepu do słonca lub świetlówki występuja problemy z przyswajaniem wapna. Niech mnie ktoś poprawi, jesli się mylę:))

DJP
07-06-2012, 09:01
Chyba sie mylisz ale niech wypowie nie ktoś bardziej doświatczony. Czywiście UV ma wpły na prawidłowy wzrost pancerza i kości ale chyba nie z powodu przyswajalności wapnia tylko z powodu produkcji witaminy (chyba) E.

Jojek
07-06-2012, 13:34
Aleksander napisał(a):
>
> O przyczynach jedzenia kamyczków i innego podłoża przez gady
> oraz o rzekomej tego konieczności do prawidłowego przebiegu
> procesów trawienia pokarmu poczytajcie wypowiedzi doktora
> Zajączkowskiego na forum Gekon Lamparci w poście "Przyłapany"
> z 20.05.03. Ja tam wierzę specjaliście.

Ja też bardzo szanuję dr. Zajączkowskiego ale podane przez niego przypadki tu i gdzie indziej mówią o gekonach i żółwiach stepowych.

A w tej dyskusji jest rozważany przypadek żółwi czerwonolicych.
Oczywiście u gadów część zachowań jest podobna ale różnice też występują znaczne. Tak więc nie uogólniajmy i skupmy się na tym przypadku.

Wielu hodowców potwierdziło że ich pupile połykały żwir i następnie go wydalały po pewnym czasie i wyglądało to na coś naturalnego.

Czy ktoś z obecnych może stanowczo stwierdzić że połykanie żwiru przez żółwie czerwonolice jest dla nich szkodliwe?

Czy są znane przypadki że żwir zaszkodził żółwiowi czerwonolicemu?

JoShi
08-06-2012, 03:31
> Chyba sie mylisz ale niech wypowie nie ktoś bardziej
> doświatczony. Czywiście UV ma wpły na prawidłowy wzrost
> pancerza i kości ale chyba nie z powodu przyswajalności
> wapnia tylko z powodu produkcji witaminy (chyba) E.

Nie wiem, czy uznasz mnie za wystarczajaco doswiadczona osobe, ale pozwol, ze Ci to wyjasnie. Promieniowanie UV pozwala zolwiowi syntetyzowac witamine D3, ktora jest niezbedna w procesie przyswajania wapnia. Jesli go nie ma zolw wapnia nie przyswaja nawet jesli go dostaje i zjada. Wtedy czuje jego niedobor. Moim zdaniem to moze byc powod dla ktorego zolwie jedza wszystko co mineralne...

DJP
08-06-2012, 05:01
Sorry pomyliłem sie. Zwarcam honor.

42d3e78f26a4b20d412==