PDA

Zobacz pełną wersję : O filtrach- pytanie



Jędrek
18-06-2012, 13:39
JAka jest skuteczność dostępnych filtrów. Czy warto w ogóle do akwarium, gdzie jest 10-15 litrów wody stosować filtr?
Czy zwykły kawałek gąbki oczyści z czegokolwiek poza szczątkami niezjedzonych owadów? Przecież odchody, nawet wyłapane na taki filtr dalej będą się rozpuszczały.
Czy włączyć napowietrzanie?
Czy prąd wody z pompki nie będzie zbytnio przeszkadzał zwierzakowi?
A jaki filtr (z tanich) możecie polecić?
Thanks from mountain

Paweł
22-06-2012, 11:04
mam czerwonolicego i ma filtr uważam że bez niego woda zaśmiardła by po tygodniu a może krucej a tak wyminiam wode raz na dwa tygodnie.
żółw ma 8 lat i jest dość spory więc (toalete) robi dosyć dużą. poprostu bez filtra ani rusz.
Skuteczność potrafi być bardzo wysoka lecz to zależy od filtra.
Gdyby coś by przeszkadzało zwierzakowi zawsze można zmniejszyć wydajność poprzez regulacje siły filtrowania.Napowietrzanie nie jest końieczne a jeśli o to pytasz to woda buzując sie tesz sie napowietrza.O to jaki filtr spytaj sie sprzedawcy.

FreEp
23-06-2012, 14:43
Ja osobiscie polecalbym filtr AquaClear (kaskadowy) najlepiej 200. Cena filtra bez wkladow (3 rodzaje- babka, zwirek, wegiel) to od 69 do 109 zl, a za wszystkie 3 wklady (ktore trzeba conajmniej raz na 4,5 miesiecy wymieniac) to 30 zl. Sam posiadam taki filtr i jestem z niego bardzo zadowolony.

Jakubik
30-06-2012, 10:57
Jasne! Chociażby dlatego, aby ograniczyc rozwój glonów, których miałbyś inwazje w płytkiej wodzie, z ogromną ilością nagromadzonych związków azotowych.

lukkaz
01-07-2012, 03:55
Z tego co czytałem to filtr daje duży komfort.

Ja przymierzam sie do zakupu filtra kubelkowego ale nie wiem jaki wybrać filtr firym Awua szut czyli Aqua system 2 ma tylko 240 l/h i kosztuje ponad 120 zl. Inne co maja okolo 600 l/h kosztuja juz ponad 150 zl. Czy taki filt zda mi egzamin w akwaterarium gzdie mam 50 l wody i dwa 12-letnie zólwie czerwonolice?

zastanawialemm sie nad tanszym rozwianzaniek czyli filtr kaskadowy ale boje sie ze nie uciagnie bo lustro wody mam w do polowy akwarium ktore ma 30 cm wysokości a kaskada jest zawiaeszana u góry! ? może ktoś ma kaskade i podzieli się doświadczeniami ?

pozdro

Arrow
01-07-2012, 06:50
z Aquasztutem daj sobei spokoj on ma tylko 3 W turbine, ja polecam cos z fluvali(drogie ale ...), dobry filtr biologiczny polaczony z mechanicznym da rade

Jojek
01-07-2012, 14:47
lukkaz napisał(a):

> Z tego co czytałem to filtr daje duży komfort.
>
> Ja przymierzam sie do zakupu filtra kubelkowego ale nie wiem
> jaki wybrać filtr firym Awua szut czyli Aqua system 2 ma tylko
> 240 l/h i kosztuje ponad 120 zl. Inne co maja okolo 600 l/h
> kosztuja juz ponad 150 zl. Czy taki filt zda mi egzamin w
> akwaterarium gzdie mam 50 l wody i dwa 12-letnie zólwie
> czerwonolice?

Chyba masz za mało wody może cały zbiornik masz za mały?

Filtry kubełkowe są ok. Od 6 lat mam fluvala 403. Mam 125l wody i 1 czerwonolicego (7lat). filtr jest pod akwarium samo akwa ma 50 cm wysokości i jest wypełnione do połowy. Filtr pracował również przy dwóch osobnikach.

> zastanawialemm sie nad tanszym rozwianzaniek czyli filtr
> kaskadowy ale boje sie ze nie uciagnie bo lustro wody mam w do
> polowy akwarium ktore ma 30 cm wysokości a kaskada jest
> zawiaeszana u góry! ? może ktoś ma kaskade i podzieli się
> doświadczeniami ?

Mam w akwarium z rybkami filtr kaskadowy (mini) i już przy 10 cm różnicy poziomów widać wyraźny spadek jego wydajności. Myślę że przy 15cm filtry kaskadowe nie dadzą sobie rady. Dodatkowo w tego typu filtrach lustro wody powinno być powyżej pewnej części zewnętrznego zbiorniczka filtra bo po zaniku napięcia w sieci przy niższej wysokości z filtra kaskadowego cofnie ci się woda i po ponownym włączeniu filtr będzie chodził na sucho co może doprowadzić do jego zniszczenia.

Hecia
30-07-2012, 02:18
Ja też mam filtr kaskadowy Aqua Clear i poziom wody ok. 10 cm niższy od zbiorniczka zewnętrznego. Wydajność rzeczywiście jest taka sobie, a poza tym jest problem z wodą wypływającą z filtra, bo moje dziecko, przy łóżku którego stoi akwarium okropecznie się awanturuje, że głośno i spać nie może. W związku z tym musimy wtykać do tego filtra różne szmaty, żeby woda po ściance akwarium spływała. Powiedz mi, jaki zewnętrzny filtr polecasz (z tych w miarę niedrogich) żeby nie chlapał i nadawał się do akwarium 50x35x30 z jednym żółwiem? Oprócz AquaClear mamy jeszcze filtr wewnętrzny.
Hećka

Jojek
03-08-2012, 12:13
Hecia napisał(a):

> taka sobie, a poza tym jest problem z wodą wypływającą z
> filtra, bo moje dziecko, przy łóżku którego stoi akwarium
> okropecznie się awanturuje, że głośno i spać nie może. W
> związku z tym musimy wtykać do tego filtra różne szmaty, żeby
> woda po ściance akwarium spływała. Powiedz mi, jaki zewnętrzny

Dobry pomysł. Możesz pomyśleć o zmontowaniu czegoś na stałe po czym woda będzie spływać i mniej hałasować. Mój filtr kubełkowy wyłącza na noc po prostu automat. Mimo że chodzi dość cicho to w spaniu przeszkadzał.

> filtr polecasz (z tych w miarę niedrogich) żeby nie chlapał i
> nadawał się do akwarium 50x35x30 z jednym żółwiem? Oprócz
> AquaClear mamy jeszcze filtr wewnętrzny.

Po pierwsze nie polecę Ci żadnej marki ponieważ swój kupowałem 6 lat temu i od tego czasu nie interesowałem się rynkiem filtrów. U mnie się sprawdziło połączenie filtra kubełkowego z fitrem dennym przez 5 lat. Obecnie po zmianie akwarium pracuje sam kubełkowy ale denny też będzie.

Po drugie jak policzyłem masz około 15 litrów wody i przy takiej pojemności żaden filtr kubełkowy się nie nadaje.

Po trzecie za chwilę i tak będziesz musiała zmienić akwarium na większe bo to niedługo będzie za małe. I do nowego możesz planować nowy filtr a teraz się wstrzymaj bo...

Po czwarte te dwa filtry, które masz, powinny Ci w zupełności wystarczyć. Moja propozycja jest taka. Potraktuj jeden filtr jako filtr biologiczny. Np ten kaskadowy ustaw na tak wysokim poziomie wlot filtra aby nie zaciągał większych śmieci. Można jeszcze na wlot założyć dodatkową gąbkę. Jak nie będzie się zapychał to nie trzeba będzie go co chwila płukać i będzie miała czas wytworzyć się odpowiednia flora bakteryjna (kilka dni!). Ten drugi filtr (wewnętrzny) połóż przymocuj na dnie tak aby właśnie zasysał jak najwięcej śmieci a jednocześnie będzie elementem, na którym żółw chętnie opiera się łapą nie wychodząc z wody.
Ten filtr trzeba będzie regularnie płukać ale unikniesz wymieniania wody co chwilę.
Jak nabierzesz wprawy to mógłby wystarczyć tylko filtr kaskadowy z dodatkową gąbką na wlocie.

Pozdrawiam wszystkich.

42d3e78f26a4b20d412==