PDA

Zobacz pełną wersję : Stepowy



Kostek
08-07-2012, 08:21
Zamierzam rozpocząć hodowle żółwia stepowego... Mam więc kilka pytań :
Czy można ogrzewać terrarium za pomocą grzałki akwarystycznej??? czy mogę dać na podłoże gruby żwir/małe kamyki/??? basenik z wodą ma być pod lampką czy raczej w drógiej części terra???

Aleksander
08-07-2012, 09:44
Poczytaj starsze posty: ZADNYCH KAMYKOW I ZWIRU, KTORE ZOLW MOZE POLKNAC (zatkanie przewodu pokarmowego i w konsekwencji smierc)!!! My basenik mamy pod jedna z lampek zeby woda byla ciepla. No i ostatnia rzecz: grzalka akwarystyczna????? Jak to sobie wyobrazasz???? Skad taki pomysl?? Po pierwsze po co, skoro bedziesz mial lampki a po drugie czy przypadkiem nie bedzie to dla zolwia niebezpieczne??? Poczytaj wszystkie starsze posty dotyczace hodowli stepowcow.
pozdrawiam
natalia

Kostek
08-07-2012, 10:53
No coż... Czytałem pewną gazęte w której napisano , ze dla zółwia żwirek jest odpowiedni. Miałem wątpliwości co do wiarygodności tego artykułu więc zajrzałem tutaj. z kolei na jednej z amatorskich stron o tematyce terrarystycznej przeczytałem , że grzałka akwarystyczna świetnie nadaje się do hodowli zwierząt terraryjnych.. Cytuje : "Można ją zakopać w podłożu , lub po prostu przytwierdzić do ściany terrarium , aby ogrzewała powietrze" . Jeżeli nie żwir, to piasek...jaki piasek?? chyba nie taki z piaskownicy??? mogę to gdzieś kupić?? czytałem , zę to musi być jakiś specjalny piach , zeby nie zapylić zółwia.

DJP
08-07-2012, 16:10
Piasek też odpada. Był cały post o tym lepiej użyj suchej darni albo ziemi z kulturami bakteri ale nie wiem gdzie taką ziemie zdobyć.

Aleksander
09-07-2012, 00:16
Jeśli chodzi o podłoże, to my używamy, za radą specjalistki od gadów z poznańskiego Zoo, o czym już nie raz pisalismy, niepylącego (takiego bardzo dobrze wysuszonego, niewilgotnego, bez widocznych kwiatów i kłosów) siana. Wszystkie rzeczy takie jak darń, trawa, sianko to rzeczy, które może żółwik zjeść i nic mu nie będzie. Nasze mają tego grubą warstwę na więcej, niz połowie terrarium, kopią w tym korytarze i buduja norki. Zaleta jest taka, że bez problemu znajdziesz odchody, mocz i wszelka wilgoć, bo w nic nie wsiąka i łatwo to wyczyścić. Wadą w przypadku siana jest to, że trzeba znaleźć niepylace. W tym okresie z doświadczenia powiem, że takie stare, wysuszone najlepiej znaleźć w marketach, gdzie nie ma takiego zejścia jak w zoologicznych. Oczywiście chyba idealnego podłoża nie ma. Dyskusji o tym było tu juz dużo. Jednego jestem tylko pewna: nasze żółwie jadły inne jego rodzaje a tego nalezy inikać. Teraz jesteśmy spokojni.
Na drugiej częśći terrarium mamy duzo płaskich kamieni i dwa baseniki (bo mamy w nim dwa rozne rozmiarami zolwie, co dla jednego jest dobre, to dla drugiego za male:))
A do ogrzewania mamy lustrzanki (na razie trzy 40 bo to lato, a zima nie wiem jak bedzie, pomierzymy temperature i zobaczymy). Kiedys mielismy kabel grzewczy ale pod spodnią szybą, przecież żółwie kopią i mogłyby sobie zrobić krzywdę. To samo dotyczy tej nieszczęsnej grzałki ( zniej to w ogóle zrezygnuj!). Ale kabel sie kiepsko sprawdzał. Było za gorąco przy "gruncie". Górne oświetlenie w zupełności nam wystarcza.
Pozdrawiam i pytaj, o co chcesz. Odpowiem w miarę swych skromnych możliwości:)))
Natalia

Kostek
09-07-2012, 04:47
Dzięki za odpowiedzi! Jako podłoża użyję torfu terrarystycznego zmieszanego z ziemią ogrodniczą. Terrarium bede ogrzewał lampką.

Aleksander
09-07-2012, 08:25
Też mieliśmy torf, ale żółw (wtedy jeden) go jadł. Postaraj sie postawic miske z jedzeniem na duzym, płaskim kamieniu, bo żółwie rozwalają żarcie wokól siebie i wtedy moga je zjeśc z podłożem. I obserwuj kupę. Naszego żółwia kupa z torfem była tak jakby "nadmuchana" i gąbczasta. Wtedy będziesz musiał zmienic podłoże
Natalia

Kostek
09-07-2012, 08:57
OK. dzięki

42d3e78f26a4b20d412==