PDA

Zobacz pełną wersję : przewód grzejny



MariuSz.
07-08-2012, 09:39
Mam pytanie czy używacie przewodów grzejnych w waszych terrariach dla stepowego.
Ja mam taki problem STEPOWY+PRZEWÓW=WYKOPANIE. I tak za każdym razem cały czas go wykopuje.
Poźnie wpadłem na pomysł aby przykryć ten przewód kawałkiem kartonu, ale wtedy podłoże się długo nagrzewa i nie jest tak jak przy odsłoniętym przewodzie.
Może wy macie jakieś pomysły co tu zrobić z tym przewodem.

LordLuj
07-08-2012, 09:50
Hmmm..
może kupisz kafelki(grys) i położysz na przewód grzewczy, w tedy ciepło będzie równomiernie rozprowadzone w terra a i długo trzyma ciepło!!
To jest moja propozycja;)

Aleksander
08-08-2012, 04:45
A może zupełnie się go pozbyć??
O wiele lepsze jest ogrzewanie terrarium żarówkami lustrzanymi - dają stosunkowo dużo ciepła i do tego przyjemnie oświetlają, no i nie ma problemu z wykopywaniem kabla grzejnego (o wiele bezpieczniej dla żółwików, które przecież uwielbiają kopać!!
Aleksander

Nestor
08-08-2012, 07:02
daj kabel pod terra (jeśli jest szklane) lub ułóż w terra, przykryj szybą i dopiero na to podłoże

Aleksander
09-08-2012, 02:45
Jeszcze jedno: wyobraź sobie "ogrzewanie" w naturze. Słońce świeci z góry i to ono nagrzewa podłoże. Ziemia sama z siebie NIE GRZEJE. Dlatego grzanie od góry jest o wiele bardziej naturalne. Zółw zakopuje się w ziemi takze w poszukiwaniu chlodu, jesli nie zimujesz go i utrzymujesz ciagle stala "letnia" temperature. A wiec kopie sobie, zeby bylo mu chlodniej a tu 40 stopni przy szybie bo kabel grzeje. Naprawde lepiej zakupic wiecej lustrzanek niz montowac kabel (my mamy 3 czterdziestki na terrarium 120/70). Latwiej tez kontrolowac temperature.

Natalia

MariuSz.
09-08-2012, 04:28
Hmmmm...
Może i masz racje Aleksander, może zrezygnuje z przewodu.
A co do przewodu to nie mam rozmieszczony na całym terrarium, jest w określonym miejscu tam gdzie świeci światło, jak bedzie chciał to sobie przejdzie do chłodniejszego rejonu.

MariuSz.
09-08-2012, 04:32
terarim jest szklane więc boje sie dawać przewód po nie z obawą że pęknie dno od ciepła.

LordLuj
09-08-2012, 10:21
Elo!!
Powiem ci tak: ja na twoim miejscu zadałbym sobie troche trudu i zrobił tak: na dno połozyć cienki styropian, na to ułożyć kabel grzewczy, i na kabel grys(płytki), szczelin pomiędzy płytkami można wypełnic sylikonem akwarystycznym i żółwik bedzie miał lux;)!!

Nestor
09-08-2012, 13:48
ja mam pod szklanym terra przewód 25w i nic nie peka.
zrób rowki w steropianie (drewnie) i tam ułóż kabel i całość pod terra

Ksera
10-08-2012, 03:34
W moich terrariach dla węży przewód jest ułożony na dnie, przymocowany silikonem, aby się nie stykał. Jak silikon wyschnie to zasypuję to piaskiem i na wierzch daję szybkę. To jest takie podwójne dno. Oczywiście przewód jest na połowie terrarium i jest w związku z tym mały schodek. Takie rozwiazanie stosuję od kilku lat i się sprawdza.

trials
10-08-2012, 07:43
przewód grzejny może grzać w nocy. ja bym prykrył go cienką warstwą piasku a na wierzch położył blachę i dopiero na to podłoże właściwe, tylko trzeba blachę przyciąć tak żeby się do niej od boku nie dobrał i ewentualnie przyłożyć jakimiś kamieniami. ale jeśli nie będziesz grzać w nocy to lepiej daj żarówkę i ustaw ją w jakieś miejsce to jak mu będzie zbyt zimno to się będzie przychodził ogrzać.

Aleksander
10-08-2012, 08:43
Zasadność montowania w terrarium ogrzewania "podłogowego", że tak powiem, zalezy przede wszystkim od tego, jaka masz temperaturę w domu. Powiem Ci, jak to u nas wygląda. Kabel mieliśmy zimą tylko przez jakis tydzień. Leżał po prostu na macie izolacyjnej pod terra (szklanym). Ale był praktycznie zupełnie zbędny (ewentualnie dobrze go mieć pod częścią z basenikiem, ale i tak wolimy ogrzewać wodę z góry, w końcu to nie źródło termalne:)). A zimą w nocy temperatura spadała u nas w domu do 17 - 19 stopni. W terrarium w tym czasie było o jakis stopień więcej, czyli 18 a w dzien po ogrzaniu w zalezności od miejsca od 22 do 31. Dobowe różnice temperatur sa "naturalniejsze", niż ciągłe ciepło. Żółwie były bardzo aktywne w dzień i o wiele lepiej spały w nocy. Poniewaz mamy obecnie większe terrarium, niż zeszłej zimy, planujemy po prostu więcej lustrzanek w razie konieczności.
A swoją drogą, stepowce pochodzą z różnych rejonów, na obszarach których rozkład temperatur jest różny, jak to zauważył kiedyś doktor Robert, więc co dla jednego żółwia dobre, wcale nie musi takie być dla drugiego. Zanim więc wykonasz wszystkie te skomplikowane zabiegi z montowaniem kabla, poobserwuj swojego żółwika i wyciągnij wnioski w jakich temperaturach mu najlepiej.
Pozdrawiam

Natalia

mirek
16-08-2012, 00:50
Cześć . Pisałem już o tym jak ja to zrobiłem w swoich terrariach . Przewód przykleiłem pod dnem terra. Przykleiłem go tak -silikonem żeby się nie dotykały zwoje. Następnie przykleiłem na to płat folii aluminiowei , oraz na to warstwę korka żeby mozna było bezpiecznie postawić terra . Oczywiście jest to u mnie dane przy przedniej szybie , przy której żółw sobie spaceruje . W rogu terra świeci również żarówka par 33 - 80 wat , jest ona dość wysoko . W przeciwnym rogu jest nora . I tak pod lampą jest 35 stopni , wcałym terra jest 27 st , a w norze jest najchłodniej , bo tam nic nie grzeje . Oczywiście mam dwa termometry . Własnie pod lampą i na gorze tam gdzie nie grzeje . Przy chłodnym miejscu jest wyprowadzony czujnik termostatu od kabla . Całość jest podłaczona do zegara , poza kablem . To tzreba przy synchronizacji ustawiać metodą prób i błedów . Ale jak się ustawi , to jest spokój . Mi to działa przez kilka lat i jedyne co robię , to rzucam okiem na termometry . Mam prawie odkryte dwa terraria . Jedynie teraz jak jest dość chłodno a jeszcze nie grzeją , przykrywam to wiekszą szybą . Zapomniałem dodać że w nocy jest 23 stopnie . A z tym że żółw jest grzany tylko z góry , to nie do konca prawda , ponieważ jest on zwirzęciem termoczułym , i czasami grzeje sie od ziemi nagrzanej słońcem . Pozdrawiam . Mirek

Aleksander
16-08-2012, 00:56
No właśnie, grzeje się na ziemi ogrzanej słońcem od góry;)))))))))))))

Pozdrawiam

Natalia

42d3e78f26a4b20d412==