PDA

Zobacz pełną wersję : plamy na pancerzu



Marinero
15-08-2012, 08:08
Mój tuptuś(żółw czerwonolicy) dostał jakieś dziwne ciemno zielone plamy na pancerzu, pancerz w dotyku jest twardy, czy ktoś wie co to może oznaczać?

Jojek
15-08-2012, 11:41
Sądząc z opisu to są glony. Pewnie nie masz UV.

MataManX
15-08-2012, 11:48
jeśli jest to młody zólw ( jeszcze zielony) plamy są w listwie rogowej i się nie scieraja przy mysiu to nie są glony tylko żólw zmienia ubarwienie na charakterystyczne dla osobników dorosłych

Marinero
15-08-2012, 13:15
Jedyne oświetlenie jakie mam jest nad częścią lądową i jest to żarówka punktowo nagrzewająca firmy Hagen Day Glo Tight Beam 50 W.Z opisu ktury mam do tej żarówki, a niestety nie jest w naszym języku przewija się skrót UVA dlatego myślę że to UVA jest.Gdyby jednak były to glony , czy jest jakiś dobry sposób na ich czyszczenie?

MataManX
15-08-2012, 13:46
jeśli to glony to bierzesz szczoteczkę do zębów albo coś w tym stylu jak wolisz ( ja używam szczoteczki i szorujesz karapaks i plastron

Jojek
15-08-2012, 16:00
Marinero napisał(a):

> Jedyne oświetlenie jakie mam jest nad częścią lądową i jest to
> żarówka punktowo nagrzewająca firmy Hagen Day Glo Tight Beam 50
> W.Z opisu ktury mam do tej żarówki, a niestety nie jest w
> naszym języku przewija się skrót UVA dlatego myślę że to UVA
> jest.Gdyby jednak były to glony , czy jest jakiś dobry sposób
> na ich czyszczenie?

Na stronie hagena http://www.hagen.com/usa/reptiles/index.html znajdziesz link do "Reptile Lighting Guide" i tam jest tabelka jakie żarówki stosować dla jakich zwierzaków. Jeśli chodzi o żółwie czerwonolice posiadana przez ciebie żarówka jest polecana dla żółwi ale jako źródło ciepła. Twoja żarówka owszem posiada UVA (niską zawartość) ale nie posiada UVB, które jest niezbędne żółwiom do syntezy witaminy D3. Przy okazji promieniowanie UV niszczy glony. Musisz zaopatrzyć się dodatkowo w specjalną świetlówkę produkującą UVB - zalecana ReptiGlo 5.0 w kombinacji z ReptiGlo 2.0. Same glony możesz zmyć miękką szczoteczką.

Marinero
16-08-2012, 08:37
Dzięki serdeczne za te porady, a co do żołwika karapaks i plastron wyszorowałem delikatnie szczoteczką i plamy zeszły.Raz jeszcze dzięki, pozdrawiam Marinero.

42d3e78f26a4b20d412==