PDA

Zobacz pełną wersję : Wybieg w ogrodzie



Marian
18-08-2012, 03:25
Cześć, witam wszystkich. Nadchodzi wprawdzie zima, ale ja już planuję zrobienie wybiegu dla mojego żółwia stepowego w ogrodzie. Już mniej więcej wiem jak to zrobić bo trochę poczytałam na forum, ale mam pytanie: czy na terenie wybiegu mogą roznąć takie rośliny jak: oregano, mięta, mielisa, mydlnica, tymianek i macierzanka?? To wszystko są rośliny zielarskie i na pewno w rozsądnych ilościach nie szkodliwe!!! Kostak mogłby je sobie podskubywać a one dawały by mu pewne zacienienie i możliwość schowana przed upałem. Oprócz tego znajdowały by się tam oczywiście chwasty (mniszek, gwiazdnica itp.), żeby żółw mogł je sobie podjadać świeżutkie. Dziękuję za wszystkie odpowioedzi.

Aleksander
18-08-2012, 04:04
Jak dla mnie bardzo dobry pomysł, tylko oprócz zacienienia dawanego przez rośliny skonstruuj mu jeszcze jakąś kryjówkę. I upewnij się, czy wszystkie z tych roślin żółw może jeść. W sumie nic nie wiem o mydlnicy i gwiadnicy, więc nie podpowiem. Inne czasem podajemy.

Pozdrawiam

Natalia

Marian
18-08-2012, 04:23
Mydlnica to taka roślina zielarska. Napar lub nalewka z jej korzeni są stosowane jako lek wykrztuśny w schorzeniach dróg oddechowych a w większych dawkach działa wymiotnie (ale to u ludzi a nie wiem jak u żółwi). Jest to też roślina trująca bo w korzeniach zawiera 5% trujących pieniących glikozydów (stosowana w kosmetyce). Ale przecież żółw nie będzie jadł korzeni!! Ale sama nie wiem- może lepiej nie ryzykować. A gwiazdnica to popularny chwast. Dawałam go mojej papudze i jadła z rozkoszą.

Aleksander
18-08-2012, 04:46
Oj, z tymi korzeniami to bym uważała, bo żółwiki kopią i podjadają korzenie roślin! A poza tym widzę, że jesteś prawdziwym specem od roślinek:))) Już wiem do kogo się zgłaszać w razie jakiś "roślinych" problemów:)))

Natalia

Marian
18-08-2012, 04:54
Dzięki, polecam się. W miarę możliwości pomogę. A tak przy okazji czy macie może zdjęcia swoich domowych terrariów?? Zamierzamy właśnie zrobić takie pożądne (teoretycznie już dużo wiemy dzięki forum, ale przydałoby się jakieś rysunki, zdjęcia itp.).

Aleksander
18-08-2012, 05:17
Niestety, zdjęć ukazujących całe terraria nie posiadamy. Mogę Ci je opisać a raczej to większe, bo mamy dwa. W jednym mieszkają dwa żółwie- samiec i samica- a w drugim 6,4-cm. samczyk.Po długim zastanawianiu się i zasięgnięciu porady u naszej weterynarz postanowiliśmy zrobić jednak całe szklane terraria. I teraz jestem sobie za to wdzięczna bo nie ma problemu z utrzymaniem czystości. Jest to więc szklane terrarium szerokości 70cm i długości 120 cm. Jest stosunkowo niskie (35 cm), co zapewnia odpowiednią wentylację. Niczym go nie przykrywamy. Nad terrarium zamocowana jest świetlówka (niedługo będą dwie wiszące od sufitu, ale to jak sie przeprowadzimy:), mamy tez trzy lustrzanki, czterdziestki, zimą zobaczymy, może trzeba będzie więcej. Nie mamy kabla grzejnego, bo zupełnie nie jest nam potrzebny. Około 1/3 terrarium jest wyłozona płaskimi kamieniami, jest w niej tez basen (dośc cięzka, niska misa z czegos porcelanopodobnego), pozostała częśc to siano. A propos podłoża spotkasz różne opinie, wg naszego doswiadczenia dla naszych żółwi najlepsze jest sianko i trawa bo moga je bez ryzyka zjadać. Jest jeszcze duzy korzeń przy jednej ze ścian.
Całe terrarium jest oklejone fototapetą z różnymi roślinami i kamieniami. Małe terrarium dla najmłodszej pociechy wygląda podobnie.
Uff, znowu się rozpisałam, to ryzyko pytania mnie o coś:))))

Pozdrawiam
Natalia

Aleksander
19-08-2012, 01:30
Właśnie po długich poszukiwaniach znalazłam informację, że żółwie lądowe mogę jeśc gwiazdnicę. Na zdjęciu wyglądała rzeczywiście apetycznie;)
Poza tym wygrzebałam informację, nie wiem na ile prawdziwą, że zimą, nawet gdy spadnie śnieg, można iść w miejsce gdzie wie się, że rosną poziomki lub jeżyny i wystarczy troche odgrzebać śnieg i suche liście a pod nimi znaleźć ponoc mozna zielone liście tych rośłin, które żółwie moga jeść. Wszystko to było potwierdzone zdjęciami z okresu zimowego, na ktorych rzeczywiscie były te roslinki wygrzebane spod sniegu! Moge podac Ci link (strona jest niemieckojezyczna) http://www.schroete.de/futterpf/winter/walderdbeere.shtml

Pozdrawiam, Natalia

Aleksander
19-08-2012, 01:38
A, jeszcze na tej samej stronie jest cały wykaz roślin, które mogą jeść. Nie konforntowałam na razie z innymi stronami, bo troche tego jest a ja się na roślinach znam mocno średnio. Przy większości są łacińskie nazwy. Może przydadzą Ci się te informacje przy obsadzaniu wybiegu dla żółwia:)))

http://www.schroete.de/futterpf/index.shtml

Marian
20-08-2012, 07:37
Dzięki za linki. Nazwy przetłumaczyłam i dodałam jako załącznik w nowej wiadomości pod tytułem "Polska flora dla stepowego". Jakbyście mogli napisac wszelkie swoje uwagi na temat tej listy roślin to byłabym wdzięczna.

42d3e78f26a4b20d412==