PDA

Zobacz pełną wersję : opuchnięty stepowy



agnieszkaw
20-08-2012, 05:47
Dokonałam weterynaryjnego przeglądu Zygmunta i okazało się, że to co uważałam za miły dla oka przybór ciałka okazało się wynikającą z braku minerałów opuchlizną. Zalecił mi podawać mikroelementy – Centrum Junior. Patrząc przerażona jak oskrobuje jego ślicznie nabłyszczony pancerzyk z wcieranych przeze mnie medykametnów (oj, nasłuchałam się...), z zapomniałam zapytać którego mikroelementu mu brakuje – dawałabym więcej roślinek z jego zawartością. Może wiecie co to może być? Przy okazji, zabronił mi podawania liści rzodkiewki – chyba? ze względu na szczawiany.

Aleksander
20-08-2012, 06:20
Tak, tak, przybór ciałka moze być pozorny. Żółw wygląda jak grubasek, ale gdy dotkniesz, to okazuje się, że w środku jest "pusto". Jest taki nadmuchany. Nasza samica też tak miała. Przez jakis czas dostawała witaminy A+E i przeszło. Jest jeszcze jedna sprawa z tym "nadmuchaniem": żółwie w chwilach stresu tak sie napompowują, np. właśnie u weterynarza albo przy "przepychankach" z innymi żółwiami. Ale skoro mówisz, że sama to zauważyłaś w domu tzn. że rzeczywisćie raczej w grę wchodzą jakieś niedobory witaminek. Podawaj mu kiełki rzodkiewki, soczewicy i czarnej rzepy- maja dużo witaminy A.
Pancerza też niczym nie smarujemy, bo kto nasmaruje żółwia w naturze?
Liście rzodkiewki podajemy i pierwszy raz słyszę o jakiś zastrzeżeniach. Opieram się na opinii naszego weterynarza (wieloletnia praktyka z gadami).

Pozdrawiam
Natalia

Jarek Zajączkowski
03-09-2012, 11:51
Nie ma istotnych przeciwwskazan w podawaniu lisci rzodkiewki (jesli zwierze je lubi) choc nie powinno sie ich podawac jako wylaczny rodzaj pokarmu. Niestety silny obrzek przedniej czesci ciala moze oznaczac stan zapalny ukladu oddechowego oraz wynikajaca z niego dusznosc. Konieczna terapia. Opuchlizna tylnej czesci ciala to moze byc choroba nerek (puchlina wodna) W obu przypadkach konieczna wlasciwa diagnoza i odpowiednie leczenie. Smarowanie pancerza nie jest niebezpieczne dla zdrowia zolwia. Moze zapobiegac kruszeniu sie skorupy

42d3e78f26a4b20d412==