PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie



Hecia
26-08-2012, 03:53
Znów muszę się zwrócić do bardziej doświadczonych... Temat już chyba na czasie - ogrzewanie, jak ogrzewać akwarium? U mnie w domu jest dość chłodno, akwa stoi dość daleko od źródła ciepła. Mam grzałkę akwariową (taką zanurzaną w całości, 25W) ale słyszałam, że trzeba ją jakoś zabezpieczyć, żeby jej żółw nie pogryzł ( a nasz Dziuniek lubi gryźć...). Proszę o rady,
Hećka
PS A jaka jest optymalna temperatura wody? W domu utrzymujemy 18 - 20 stopni.

Jojek
26-08-2012, 06:03
W przypadku szklanej grzałki Najlepiej wziąć jakąś plastikową rurę ponawiercać w niej mnóstwo otworów i wkleić na silikon do akwarium, zależnie od poziomu wody i długości grzałki pionowo lub poziomo przy dnie. Do tej rury wsunąć grzałkę. Co jakiś czas przeczyścić z osadu aby grzałka się nie przegrzała. Wszystkie próby mocowania grzałki na przyssawki możesz sobie darować prędzej czy póżniej przyssawki odpadają albo żółwie okazują się silniejsze i je po prostu odrywają. Grzałka nieumocowana może zostać silnie pchnięta prze zółwia i zbita. Umocowana a nie osłonięta może również zostać zbita skorupą żółwia lub pchniętym kamieniem.

Można jeszcze pomyśleć o kupnie grzałki tytanowej. Zamiast części szklanej ma metal. Kiedyś były trudne do dostania teraz podobno są. Też trzeba pomyśleć o lepszym niż oryginalne umocowaniu bo oderwana może stukać w szybę akwarium.

Miałem kiedyś niezły uchwyt do grzałki na jakieś super przyssawki i rzeczywiście przyssawki trzymały, tyle że cały uchwyt został połamany przez żółwie.

Dla tych co mają filtry kubełkowe polecam jako najlepsze rozwiązanie grzałkę przepływową podłączaną poza samym zbiornikiem pomiędzy wylot z filtra a wlot do akwarium. Grzałka ma wbudowany termostat. Można samemu wykonać grzałkę przepływową ze zwykłej grzałki zamkniętej w rurze.
Ja używam Grzałkę przepływową firmy Hydor.

Maty grzewcze sprawdzają się tylko w malutkich akwariach z cienkim dnem dla młodych żółwi. Szkoda w to inwestować.

Ponieważ piszesz że masz dosyć chłodno w mieszkaniu musisz sprawdzić czy temperatura powietrza nocą w terrarium nie jest za niska. Duża różnica temperatur wody i powietrza może doprowadzić do choroby żółwi.

Temperatura wody powina wynosić 24-28 stopni.

Pozdrawiam Jojek.

Jędrek
26-08-2012, 11:34
Dodałbym też o potrzebie schowania kabli. Mój próbował nadgryzać.

Hecia
26-08-2012, 13:03
Mój ma już filtr zanurzony w wodzie z kablem (i na przyssawkach) i kabla nie ruszał. Na razie wepchnęliśmy grzałkę w aluminiową rurkę z otworami i zablokowaliśmy między półką na której się grzeje, a grotą, do której włazi (i na której siedzi w nocy). Podpłynął. powąchał, spróbował ugryźć, i na razie stracił zainteresowanie. Zobaczymy, co będzie dalej...
Hećka

42d3e78f26a4b20d412==