PDA

Zobacz pełną wersję : Moje akwaterrarium



Drobek
03-09-2012, 04:19
Moje akwaterrarium dla dwóch czerwonolicych (po 10cm każdy).
wszstko kosztowało:
żółwiki 24zł
akwarium 82*40*30 z szyby 5 (bardzo dobrze zrobione) 100zł.
szybki szklane na wyspe itp. 10zł.
filtr kaskadowy 54zł.
halogen 35w 59zł.
grzałka 15w (za mała, muszę wymienic na lepszą) 15zł
tapeta 13zł.
wkład ceramiczny 12zł.
W sumie 287zł czyli nie tak drogo:-)))))))))))
Czy za coś przepłaciłem?
Jakieś uwagi, sugestie?

W załączniku jeszcze puste akwarium z wklejonymi szybkami.

Drobek
03-09-2012, 04:23
żółw na wyspie

Drobek
03-09-2012, 04:28
Całokształt w załączniku

Poziom wody 18.5cm
Filtr zewnętrzny wewnątz:-))))))))))))))))))))))
Ciekawe rozwiązanie, oszczędzejące miejsce.

Drobek
03-09-2012, 04:32
Fajne zdjęcie ;-)))

poczta
03-09-2012, 09:35
no niezłe ale uważaj żeby ci żółwie nie wyskoczyły z akwarium bo z tej wysepki to dla nich problem żaden

MataManX
03-09-2012, 12:31
ładniuśkie akwa tak trzymać żeby wszystkie żółwie tak miały było by dobrze !!!

MataManX
03-09-2012, 12:34
a jeszcze jedno wyspę czym przymocowałeś i kamki do niej podejścia??( silikon akwarystyczny ??)

Jojek
03-09-2012, 15:39
Fajne i jak na tą wielkość żółwi to ma dobrze dobrane wymiary. Widzę jednak kilka mankamentów.
Po pierwsze i najważniejsze brak UVB!!!
(skorzystaj z wyszukiwania w tym dziale forum)
Po drugie filtr - oszczedność miejsca? chyba raczej marnotrawstwo miejsca. Dobrałeś dobrze wymiary terrarium a potem zajmujesz miejsce filtrem? Zrób odwrotnie, lepiej żeby to żółwie miały więcej miejsca. choć rzeczywiście może być z tym problem, o ile dobrze widzę masz z trzech stron półkę? a filtr z przodu to głupio.
Po trzecie żółw może wejśc jeden na drugiego na wyspie i myk poza akwaterrarium. (już MataManX o tym pisał) Dodam że żółw przy upadku może sobie zrobić krzywdę. Filtr pozostawiony tak jak teraz również może być drogą ucieczki - wierz mi.
Choć widzę że tam są scianki półki i chyba ucieczki ci nie zagrażają.
Po czwarte zobacz czy wygrzewając się jeden na drugim nie dotkną do halogena i się nie poparzą.
Po piąte żółwie mogą jeszcze urosnąć i za rok, dwa wyrosnąć z obecnego lokum.
Po szóste półka może ucierpieć od wilgoci.


I to tyle. Jako osoba czepialska musiałem coś napisać ale muszę powiedzieć że, na ogólnym tle świeżych hodowców, postarałeś się.

Jędrek
04-09-2012, 12:43
Ale wydaje mi się, że umieszczenie filtra kaskadowego w akwa to dobry pomysł, usuwa kłopoty z różnicą poziomów. Oczywiście ilość miejsca dla żółwi powinna być zachowana. A dopóki żółw rośnie to i tak chyba trzeba zmieniać terra co roku (mniej więcej)?

Jojek
04-09-2012, 13:22
Po co ładować się w koszty i zmieniać akwa co roku? Można odrazu zrobić odpowiednio duże. Żółwie nie mają lęku przestrzeni ;)

Drobek
04-09-2012, 14:43
Odpowiedzi na zadane pytania:

Żółwie napewno nie wyskoczą, wyspa jest otoczone ścianami regału, filtr zresztą też.

Wyspę przymocowałem klejem akwarystycznym, troche za wcześnie sprawdzałem wytrzymałość i się zruszyła, ale po48h była juz stabilna. Kamienie na pochylni też na silikon, największy na poduszce silikonowej dla bezpieczeństwa (nie przyklejony).

Na UVB zbieram pieniądze, narazie wystawiam na słońce przez szybę okna, niwem czy to nie zatrzymuje UVB, ale żółwiki strasznie to lubią.

Żeby filtr dać na zewnątrz musiałbym akwarium skrócić conajmniej o 10cm,a tochyba większa strata, no i różnica poziomów.

Halogen trochę podwyższyłem, chyba ni dotkną.

Moje żólwie to 2 samce więc wielkie nie urosną, większego lokum nie będzie, i tak to co jest z trudem wytargowałem u rodziców.

"Po szóste półka może ucierpieć od wilgoci" - nie wiem jak szkło z którego jest półka może ucierpieć od wilgoci.


"świeżych hodowców" - 2 lata to świeża hodowla???, raczej średnia;-))))

Jojek
04-09-2012, 17:28
Drobek napisał(a):

> Odpowiedzi na zadane pytania:
>
> Żółwie napewno nie wyskoczą, wyspa jest otoczone ścianami
> regału, filtr zresztą też.

Jednak dobrze mi się wydawało.

> stabilna. Kamienie na pochylni też na silikon, największy na
> poduszce silikonowej dla bezpieczeństwa (nie przyklejony).

Też tak robiłem, mokry silikon będzie się przesuwał na szkle jak łyżwa na lodzie. Sprawdź to lepiej. Ja wkońcu wkleiłem kamień silikonem na kawałek plastiku, który wykazywał większe tarcie (zwłaszcza po potraktowaniu plastiku papierem ściernym).

> Na UVB zbieram pieniądze, narazie wystawiam na słońce przez
> szybę okna, niwem czy to nie zatrzymuje UVB, ale żółwiki
> strasznie to lubią.

Wszelkie szkło zatrzymuje UVB. Ale przynajmniej się wygrzewają.

> Żeby filtr dać na zewnątrz musiałbym akwarium skrócić
> conajmniej o 10cm,a tochyba większa strata, no i różnica
> poziomów.

Chyba że dasz filtr kubełkowy a ten sprzedasz.

> Halogen trochę podwyższyłem, chyba ni dotkną.

OK

> Moje żólwie to 2 samce więc wielkie nie urosną, większego lokum
> nie będzie, i tak to co jest z trudem wytargowałem u rodziców.

Ale jak dorosną do 15 cm to już im zacznie być ciasnawo...

> "Po szóste półka może ucierpieć od wilgoci" - nie wiem jak
> szkło z którego jest półka może ucierpieć od wilgoci.

Cały czas twój regał w poprzednim moim poście nazywałem półką w zwiazku z tym powyższe zdanie dotyczy regału. Żółwie chlapią dość mocno.

> "świeżych hodowców" - 2 lata to świeża hodowla???, raczej
> średnia;-))))

Hmm... i to tłumaczy lepsze podejście do tematu. Zmyliło mnie to że podałeś cenę żółwi tak jakbyś wszystko kupił za jednym zamachem.
Hmm... po raz drugi - jeśli brać pod uwagę wiek żółwi to świeża :)

Radek. P.
05-09-2012, 00:02
Mi się wydaje, że te żółwie to raczej 2 samice, a już przynajmniej 1 z nich to samica.

Pzdr.

Drobek
05-09-2012, 04:22
Na jakiej podstawie Radek. P. twierdzisz że to dwie samice???
Rosną wtym samym tępie, lekkie wgłębienie na spodzie plastronu itp.
Mój kolega kupił dwa małe takie same żółwiki, a teraz jeden jest dwa razy mniejszy,
Porównując moje żółwie do jego to wychodzi że są bardziej podobne do 100% samca kolegi.

Drobek
05-09-2012, 04:30
Wielki kamień na poduszce silikonowej jest w samym rogu, więc żółwie nie mają się jak zabrać do przesunięcia.

Regał raczej nie ucierpi od wilgoci, gożej książki na nim.

Teraz za dwa malutkie żółwie zapłaciłbym ok. 50zł. Strasznie podrożały.

Od końca września 2001 są u mnie, niewiem ile miesięcy mogły mieć jak je kupiłem? (ok.4cm)

Radek. P.
05-09-2012, 08:41
U żółwi czerwonolicych wgłębienie na plastromie nie jest tak strasznie ważne (zgadzam się, że samiec ma wyrażniejsze). Najbardziej liczy się ogon i przednie łapy. Ogon samca jest większy (grubszy i dłuższy) niż ogon samicy i otwór odbytowy jest u niego dalej od końca pancerza, a dodatkowo samiec ma bardzo długie (do 3 centymetrów pazury na przednich łapach, które służą mu do popisywania się przed samicami. Twoje żółwie są jeszcze za młode, by z całą pewnością określić płeć, ale mi się wydaje, że przynajmniej 1 z tych żółwi to na 85 % samica.

Jeśli chcesz się upewnić to pokaż na tej grupie zbliżenie ich ogonów i przednich łap, to powinno się wyjaśnić. Na tych zdjęciach mało widać.

Pzdr

Hecia
06-09-2012, 04:09
Wszystko fajnie jak masz dużo miejsca. Ja na przykład mam problem z miejscem, bardziej pasowałoby mi akwa kwadratowe i wysokie, ale to przecież bez sensu. Z obecnego żółw już wyrósł (żółw 15 cm, akwa 50 x 30 x 35), ale jak mówię o zmianie na większe, to mój mąż dostaje szału, a poza tym chyba bym musiała je na suficie powiesić!!!

Jojek
06-09-2012, 10:44
I to jest główna wina sprzedawców/klientów że nikt nie informuje/interesuje się do jakich rozmiarów dorośnie zwierzak. Jak się kupuje szczeniaczka to każdy zdaje sobie sprawę że one urosną a przy żółwikach to jakieś zaćmienie ludzie mają czy co.
Inny problem to dostanie takiego w prezencie...

A jak to jest w twoim przypadku?

Hecia
06-09-2012, 11:31
Moja córka odkupiła go od koleżanki. Ale i tak dobrze trafił, bo u tej dziewczyny był w maleńkim akwarium (takim za 30 zeta, z półeczką - nie wiem ile ono ma pojemności, ale jest co najmniej o połowę mniejsze niż to obecne) a wody miał tyle, że mu karapaksu nawet nie zakrywała. Żarcie dostawał na półeczkę, akwarium stało w regale, bez żarówki. Miał osiem miesięcy ( to było ok. 7-8 mies. temu) i był strasznie malutki. W akwa na dnie miał żwirek, który połykał, wszystkiego się bał, i nie umiał pływać (autentycznie - topił się w głębszej wodzie!!!) Tak więc uważam, że i tak dobrze trafił, bo u nas przynajmniej zależy nam na tym, żeby miał wszystko jak trzeba. Większe akwarium też mu będziemy musieli kupić, tylko naprawdę nie wiem, gdzie ja je postawię!!! Szczerze mówiąc, to on sprawia wrażenie zadowolonego...

Radek. P.
06-09-2012, 12:15
Ludzie myślą że to dorosłe żółwiki, i uważają że są śliczne. Tylko, że potem taki żółw rośnie i rośnie i wiele ludzi się ich pozbywa (dlatego w zoo mają ze 300 żółwi).

Widziałem kiedyś w sklepie, jak jedna pani powiedziała "o jakie śliczne małe żółwiki chciałabym takiego mieć". Wyjaśniłem jej co z niego wyrośnie i się mocno zastanowiła czy warto go kupić.

Pamiętam, że jak kupowałem swojego pierwszego żółwika to tak właśnie myślałem. Póóźniej gdzieś przeczytałem, że taki żółw urośnie duży i brązowy, ale postanowiłem sobie, że się go nie pozbędę. Ten żółwik, jednak długo sobie nie pożył więc kupiłem nowe. teraz są to dorosłe samice, którym niedawno dokupiłem samca.

Jędrek
06-09-2012, 14:37
Jojek napisał:Jak się kupuje szczeniaczka to każdy zdaje sobie sprawę że one urosną . A słyszałeś, jak po bazarze w rzeszowie łaził facet z białym niedżwiedziem i szukał Ruska, co mu sprzedał szczeniaka?

42d3e78f26a4b20d412==