PDA

Zobacz pełną wersję : woda



xol
09-09-2012, 04:58
Jak uzdatniacie wodę dla żółwii?
Przymierzam się do zakupu żółwiaka chińskiego. Jak przygotować dla niego wodę? W kranie mam głebinową więc problem z chlorem odpada, trochę za dużo w wodzie żelaza itp. ale do akwarium z rybkami używam uzdatniacza który wytrąca minerały i jest ok. Czy taki uzdatniacz nie zaszkodzi żółwiakowi? Czy może są specjalne preparaty do wody dla żółwii? A co z pH, moja woda ma trochę za wysokie, czy można dodać trochę wody z odwróconej osmozy?

Jędrek
09-09-2012, 10:14
W niektórych źródłach piszą o wymaganiach względem wody, ale raczej nikt specjalnie nie naciskał. Nie jestem zaawansowanym terrarystą, ale myślę, że .żółwie wodą nie oddychają więc jakość nie jest aż tak ważna jak dla ryb. Uzdatniacz nie powinien, myślę, zaszkodzić.

xol
10-09-2012, 01:55
Dzięki za odpowiedź. Czekam na opinie innych osób, bo opis gatunku: "W przypadku żółwiaków bardzo ważna jest woda, musi być nienagannie czysta, o lekko kwaśnym pH , co pozwala uniknąć problemów zdrowotnych u pupila". No raczej wolałabym uniknąć tych problemów zdrowotnych ;)
Co z tą osmozą?

Jojek
10-09-2012, 13:19
Głównie chodzi o przejrzystośc wody i o odfiltrowanie jej z produktów przemiany materii (fekalia). Woda nie może śmierdzieć. Czyli że żółwie pod tym względem są mniej wymagające od rybek.

gajowy
11-09-2012, 01:44
Jeżeli chodzi o żółwiaka chińskiego, to woda, a konkretnie jej pH jest ważne dla skóry zwierzaka. Drobne odchylenia nie powinny mu zaszkodzić, ale dobrze, jeżeli w wodzie znajduje się korzeń albo szyszki olchy, aby podnieść ilość garbników w wodzie i jednocześnie lekko ja zakwasić.

michal_kow
09-10-2012, 12:30
z tego co wiem to najważniejsze jest PH (mowa o wodzie dla żólwiaka) i zey była przejrzysta. Musze przyznac że to wymaga troche pracy bo mimo ze mam spore akwarium jak dla żółwiaka i mam w nim dużo wody (George uwielbia "nurkować" i zagrzebywać sie w zwirku na głębokiej wodzie) to prawie codziennie zmieniam tak 1/3 wody a całą wode raz na tydzień bo inaczej robi sie straszny syf (mimo że mam filtr do bodajrze 50 litrów a mam coś koło 10 litrów to gabke czyszcze prawie codziennie). Ale naprawde warto bo te zwierzaki sa super :D

Pozdrawiam,
Michał Kowalski

Jojek
09-10-2012, 17:04
To żeś se dowalił roboty... Przeczytaj ten wątek dokładnie to ci pomoże http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=2113&t=2113

Pozdrawiam

michal_kow
10-10-2012, 10:06
no dobra dowiedziałem sie że nie powinno sie myć filtr a bierzącej wodzie. Samo płukanie w zmienianej wodzie pomoze ? bo ten filtr jak pochodi tam z dzień to naprawde potem woda już ledwo co przez niego leci :(

Jojek
10-10-2012, 10:53
Jednak nie przeczytałeś wszystkiego albo zrobiłeś to niedokładnie.

Przy tak częstych zmianach wody i w takiej ilości nie pozwalasz wytworzyć się odpowiedniej florze bakteryjnej zamieszkującej gąbkę w filtrze, a to właśnie bakterie nitryfikacyjne powodują rozkład moczu na dużo mniej toksyczne składniki i wystarcza wtedy tylko niewielka regularna podmiana wody. Bakterie te zgnieżdzają się w filtrze ale bardzo łatwo zniszczyc kolonię.

Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch filtrów. Jeden (biologiczny) zabezpieczamy go aby w ogóle się nie zapychał i nie czyścimy go a drugi służący do wybierania śmieci pływających w wodzie (mechaniczny) będzie mógł być często czyszczony i wtedy nie ma znaczenia czy zrobisz to pod kranem czy nie.

Jeśli konstrukcja filtra na to pozwala to można na wlot wody założyć dodatkową dużą gąbkę i traktować taki tandem analogicznie jak wyżej.

Aby filtr biologiczny zaczął poprawnie pracować potrzeba około 2-3 tygodni.

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==