PDA

Zobacz pełną wersję : Testowanie grzałki



koleś
24-09-2012, 11:09
Grzałke z termostatem którą mam u żółwi zawsze zakładałem tak by termostat był ponad powierzchnią. Lecz teraz planuje przemeblowanie akwa-terrarium i nie będzie się dało jej założyć tak żeby termostat wystawał. nie mam już jej opakowania a na grzałce znalazłem tylko kreske z napisem "min", więc postanowiłem zaryzykować...
Oczywiście nie zaryzykowałbym życia żółwików więc nalałem wody do garnka, garnek wstawiłem do plastikowej miski a do wody znajdującej się w garnku włożyłem grzałke, tak że była cała zanużona w wodzie i podłączyłem do prądu...
następnie powoli dotknąłem palcem wody i ku mojemu zaskoczeniu (i radości)
nie kopnął mnie prąd a grzałka działała. :P:P
Może znacie jakieś mniej niebezpieczne sposoby sprawdzenia czy grzałka z termostatem może zostać całkowicie zanużona??
PS. Tylko nie piszcie że można przeczytać w instrukcji:P:P:P

r2d2
26-09-2012, 05:50
Eureka!
Nie kopnął Cię prąd?
Oznacza to że twoja grzałka spełnia więc parametry które zapewne producent podał na opakowaniu.
I jeszcze jedno - każda grzałka może mieć zanurzony termostat - tak więc twoje eksperymenty były pozbawione sensu.
Grzałka nie może być poza wodą stąd informacja o minimlanym poziomie zanurzenia.

r2d2

Jędrek
26-09-2012, 13:16
Na grzalce powinna być tabliczka znamionowa. IP 68 znaczy, ze może być zanurzona (chyba do 80 cm). Jeżeli nie jest jakiejś dziwnej firmy to można zapytać w sklepie. To, że nie kopie teraz nie znaczy, że kopnąć nie może.
r2d2 ma rację w drugiej części wypowiedzi. A wydaje mi się, że termostat grzałki powinien być zanurzony. Jeżeli bowiem powietrze się wychłodzi to woda będzie podgrzewana i podgrzewana. Mogę się mylić (moc grzałki itp.)

marix
27-09-2012, 04:29
Jesli termostat wystaje ponad powierzchnie wody, to mierzy nie temperature wody, ale powietrza! Dlatego termostat MUSI byc zanurzony w wodzie, aby urz?dzenie dzia?a?o prawid?owo.

michal_kow
27-09-2012, 13:46
Mi sie wydaje że to zalezy od grzałki :/ moja (aqua-el 25w) jest tak zrobiona że termostat może spokojnie wystawać ponad wode (pod warunkiem że zachowany jest minimalny poziom wody (czyli w praktyce do termostatu) możliwe to jest dlatego ze (z tego co wyczytałem ) temperatura "odczytywana" jest przez bimetalowy przełącznik ktory znajduje sie w tej części grzałki która jest pod woda. Nie wiem jak sprawa wygląda z innymi grzałkami.

Pozdrawiam,
Michał Kowalski

42d3e78f26a4b20d412==