PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy !



Inermis
25-10-2012, 15:42
Witam ! od 12 lat mam dwa zolwie stepowe. Spaceruja sobie po calym mieszkaniu jesli chca to jedza wychodza na balkon czy klada sie pod lampa. W tym roku w czasie lata samica byla wyjatkowo nerwowa. "Wchodzila" na sciany i meble drapala szafki - calkiem tak jakby chciala uciec. Mialam nadzieje ze wraz z odejsciem cieplych dni zolw sie uspokoi i jak co roku zapadnie w sen zimowy. Niestety tak sie nie stalo. Zolw zachowuje sie tak jak latem a nawet gorzej poniewaz potrafi "biegac" po mieszkaniu od 9 nad ranem do godz. 19 - 20. Nie wiem czy moze to byc zwiazane z tym iz w ciagu ostatnich lat samiec bardzo meczy samice. Obija sie o nia skorupa staje na sztywnych lapach a nawet gryzie do krwi. Samica nigdy wczesniej nie reagowala dopiero tego lata bronila sie gryzac natreta. Prosze o pomoc bo mam wrazenie ze mojemu zolwiowi peknie serce ;(

Jarek Zajączkowski
26-10-2012, 04:05
Opisane przez Ciebie objawy "nerwowości"samicy mogą być spowodowane obecnością jaj w drogach rodnych . Konieczne jest zdjęcie RTG. Zaleganie jaj od lata może być już groźne. Zachowanie samca niestety normalne. One w ten brutalny sposób wyrażają uczucia. Prawdopodobnie doszło do kopulacji (wspinanie na pancerz samicy) i jaja (jeśli są) mogą być zapłodnione. Jeśli RTG wykaże obecność jaj - proszę o kontakt (meilowy a lepiej telefoniczny 0606-838-300)

Aleksander
26-10-2012, 09:09
Inermis, pomyśl o terrariach dla swoich żółwi. Poczytaj forum, opis gatunku a dowiesz sie, że nie powinno się trzymać żółwi na podłodze (nieodpowiednia temperatura, przeciągi, nawet te niewyczuwalne dla człowieka, środki do czyszczenia podłóg itp.). Poza tym jak zimujesz żółwie? Jesli po prostu "śpią" pod dywanem lub za meblami, to nie jest to hibernacja, ale rodzaj niezdrowego letargu, którego skutki moga byc niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia żółwi!!! jeśli się mylę, to mnie popraw, ale takie wnioski wyciągnęłam z Twojej wypowiedzi

pozdrawiam

Natalia

czesiek
26-10-2012, 09:30
Biedaki nie mają szansy nawet pokopać w podłożu, to tak jak świnie w betonowych tuczarniach bez możliwości porycia w ziemi :(. Co tu narzekać na warunki w sklepach jak ludzie trzymają wiele lat zwierzęta w takich warunkach. Smutne :(((

JoShi
29-10-2012, 04:38
> Inermis, pomyśl o terrariach dla swoich żółwi
No wlasnie, jesli nie maja terra i jak przypuszcza Jarek zolwica nosi jaja, to wcale nie jest dziwne, ze sie tak zachowywala. Po prostu nie mogla znalezc odpowiednio sieplego i wilgotnego piasku, zeby je tam zakopac.

42d3e78f26a4b20d412==