PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie oświetlenie?



Andriusza
11-11-2012, 15:30
Witam. Mam takie pytanie. Chodzi o oswietlenie akwaterrarium dla zolwia czerwonolicego. Czy do akwarium o wymiarach 60x30x35 cm bedzie
odpowiednia swietlowka o dlugosci 60 cm, czy lepiej kupic krotsza tzn 44 cm. W koncu to wszystko musi sie zmiescic nad akwarium i nie chce zeby za bardzo wystawalo na boki. Wiec chyba ta 44 cm, ale wole spytac obeznancyh. To moje poczatki :) Aha i jeszcze jedno. Czy zestaw dwoch swietlowek, Sera - Brilliant Daylight + Hagen - Repti-Glo 5.0, mozna zastapic jedna swietlowka JBL - Solar Reptile (http://www.jbl.de/uk/fset_terra_light_uk.html)? Dzieki za odp.

krist
12-11-2012, 04:28
Witaj, jeśli dasz tą 60 cm to bądzie ci wystawać po bokach, ta 44 powinna na razie w zupełności wystarczyć ( inni mogą mieć odmienne zdanie), jak będziesz zmieniał akwa na większe (jak gadzinka Ci podrośnie..) to wtedy kupisz większą ( i drozszą). a tą sera brilliant daylight nie kupuj (nadaje sie do rybek)jest to zbędne, ważniejsze jest zamontowanie punktowego światła np. zwykłej żarówki lustrzanki(które mają zakres padania światła 45 stopni) nad wysepką ,bardzo ważne jest aby mogły się wygrzewać pod nią, a repti glo 5.0 15 W. jest świetlówką terrarystyczną która jest idealna dla żółwie czerwonolicego, emituje tak potrzebne promieniowanie UVA i przede wszystkim UVB !!(pełne spektrum światła dziennego) aby twoja mała gadzinka nie zachorowała na krzywice (oczywiście witaminy i wapno należy podawac też), świeci ona dostatecznie jasno (wiem bo mam, razi po oczach!), i montowanie dodatkowo np.Sera jest zbędne.Tylko musisz pamiętać świetlówke te montuje się max. 30 cm nad częścią lądową ! pow. tej odl. oddziaływanie UVB znacznie maleje. (a po roku czasu świetlówke musisz i tak wymienić ponieważ przestaje emitować UVB) JBL solar reptil to taka sama świetl. co Hagen - Repti-Glo tylko że innego producenta.

Jojek
12-11-2012, 16:57
Mogą być krótsze ale ta z UVB umieszczona musi być nad miejcem w którym żółw się wygrzewa. Możesz zastąpić Repti-Glo tą JBLa ale nie rezygnuj z Brilliant Daylight lub odpowiednika. Żółwie lubią w dzień dużo światła a chyba nie chcesz aby siedziały w ciemnicy? Ogólnie świetlówki UVB mają zmniejszone widmo światła białego dlatego uzupełnia się je dodatkową świetlówką, no i jedna świetlówka daje zbyt mało światła aby żółw był w pełni szczęścia.
Wydaje się zę świetlówki dają sporo światła ale w blasku słonecznym łatwo stwierdzić że jest to jednak mało.

Zapraszam na moją stronkę.

Hecia
13-11-2012, 05:01
Widziałam twoją stronkę, bardzo mi się podoba, najważniejsze, że sa wszystkie podstawowe informacje dla początkujących. Sama jeszcze niedawno miałam mnnóstwo problemów z wodą, oświetleniem i pokarmem, a tu wszystko jest w jednym miejscu...

42d3e78f26a4b20d412==