PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr denny i swiderki



Andriusza
17-11-2012, 18:19
Witam. Mam takie pytanie. Chce zamonotowac do akwaterrarium 60x30 cm (63l), filtr podzwirowy na cala powierzchnie (Hagen). Filtr juz mam, ale chce dowiedziec sie jak zadomowic na nim swiderki. Tzn. najpierw na dnie filtr, pozniej swiderki i zasypac je zwirkiem? A moze najpierw na filtr wysypac zwirek, a na niego swiderki i same sie w niego wkreca. Tylko czy ich zolw nie skonsumuje natychmiast :) Czy moze byc zwirek o granulacji od 12-20 mm, czy mniejszy? Z gory dziekuje za rady. Aha i czy do komina filtru dennego moge dolaczyc bezposrednio filtr kaskadowy Penn-Plax Cascade 100 (max 75l)? Bedzie ten caly mechanizm dobrze dzialal? Chodzi glownie o przeplyw wody, bo o bakteriach nitryfikacyjnych juz sie naczytalem. Bede zapewne uzywal Cycle + Bacthozym, bo zalezy mi na czasie, bo moj maluch czerwonolicy (Helmut) sie gniezdzi w malej plastikowej wanience. Kurcze, jeszcze jedno. Zolwik wcina suszony pokarm. Zawsze po jedzeniu zostaje sporo resztek. Wszystkich ich nie wyjada. W jaki sposob sie ich pozbywac? Czy na w/w kombinacji filtrow bedzie sie ten odpad rozkladal? Czy tez wylawiac te resztki, albo zmienic w ogole pokarm, chociaz zajada go ze smakiem. Jeszcze raz z gory dzieki za wszelkie rady. Pozdrawiam, ANdrzej.

Andriusza
17-11-2012, 18:39
Aha, jeszcze jedno :) Ile tych swiderkow potrzebuje na taka powierzchnie, aby spelnialy swoja role (czyt. filrujaca, nie do spozycia ;)

LordLuj
18-11-2012, 03:03
na temat filtra i świderków ci nic nie powiem bo ja mam fluvala 204, ale licz sie z tym że żółwiki lubią grzebac w podłożu;) co do jedzonka skora nie je tyle ile mu dajesz to dawaj mu mniej, proste co nie??!!;) suszony pokarm to co?? bo są suszone stynki, krewetki, gamarus.... najlepiej jak to wszystko będziesz mu dawać ale nie zapomnij o larwach ochotki(żywe wychodzą drożej niz mrozone ale żywe mają wiecej wartości odżywczych) kawałki ryb, kup mu gupiki jak ich nie wszama odrazu to może sie rozmnożą;) jednym słowem korytko musi mieć urozmaicone bo pomysl jak sam byś sie czuł wcinając w kółko bułe z masłem;)
Pozdawiam

LordLuj
18-11-2012, 03:08
a i jeśli żółw nie zje wszystkiego co mu dałeś w przeciągu ok 10 minut to resztki trza wyłowić;)

LordLuj
18-11-2012, 03:16
i znowu ja;) co chwile coś mi sie przypomina;)
no i oczywiście świerszcze!!
Poczytaj sobie tak wogoles:
http://jojek.klub.chip.pl/hobby/index.html
http://www.zolwieozdobne.ires.pl/

Jojek
18-11-2012, 04:55
Do komina filtru dennego można dolaczyc bezposrednio filtr kaskadowy. Ja mam tak połączone w akwarum z hodowlą świderków (patrz załącznik). żółwiowi raczej jest wszystko jedno jaki to będzie żwirek natomiast świderkom taki drobny będzie się podobał. Niestety jest duże prawdopodobieństwo że żółw wyje wszystkie świderki zależy to od grubości warstwy żwiru i od powierzchni dna. W twoim przypadku żółw raczej wszystko szybko przekopie.
Pokarmu należy podawać tyle aby cała dawka została zjedzona w około 5 minut i nic nie zostawało. Jeśli zostaje zmniesz dawkę. Wpuść kilka świderków pod kratkę filtra - żółw ich nie dopadnie i będą się żywiły tym co się tam może osadzać i będzie dzięki temu lepsza utylizacja odpadów. Jeśli utrzyma ci się populacja ślimaków, w żwirze czy pod, to one wykończą resztki.

W żadnym wypadku nie bazuj tylko na suszonym pokarmie. Postaraj się o żywy pokarm i rośliny wodne. Wypróbuj mrożoną stynkę i krewetki.

Jeżeli pokarmu zostało dużo z tego powodu że nie zasmakował żółwiowi to odłów resztę.

Fivkaaa
18-11-2012, 05:05
Właśnie, tez się zastanawiam nad zakupem filtra dennego, ale zastanawiam się jak on działa. Bo na jakiejś stronie czytałam o takim filtrze, i bylo zdjecie akwa z dennym, i na dolnej szybie akwa był odpływ, którym się spuszczało brudną wodę. Czy można zastosowac filtr denny nie mając takiego spływu? I czy są różne rozmiary tych filtrów? Bo narazie mam małe akwa(dł.45cm/szer.35cm/wys.20cm), ale narazie dla tak małych żółwików wystarcza. Oczywiście jak podrosną, to zmienie im akwa na większe. I tu mam pytanie, czy lepiej teraz kupic, czy poczekac jeszcze do "generalnej" zmiany akwa na większe, które już będzie na stałe, ale to oczywiście dopierop wtedy, kiedy żółwie osiągną w miarę stałą wielkość na jakiś czas. Ile kosztuje filtr denny??

za odpowiedzi z góry thx

pozdro

Jojek
18-11-2012, 05:22
Otwór w dnie akwarium bardzo ułatwia spuszczanie wody ale nie jest konieczny. Zresztą daje się go zrobić tylko jak masz specjalną szafkę pod akwarium, w której będziesz musiał wywiercić otwór.

Jeżeli nie masz problemów z utrzymaniem czystości wody to możesz poczekać z filtrem podżwirowym do wymiany akwarium.

Fivkaaa
18-11-2012, 10:34
Jojek, co to jest to takie coś duże kwadratowe po lewej stronie?
Czy to jest filtr?Jeśli tak, to czy są może jakieś mniejsze filtry??:P Chodzi o to, żeby mniej zajmowały miejsca...

pozdro

Jojek
18-11-2012, 14:46
Jest to filtr kaskadowy AQUA CLEAR MINI. Mniejszej kaskady chyba już nie znajdziesz. Wygląda na duży bo jest doczepieny do małego akwarium 20 litrów(19x27x41 cm). Hoduję w nim rośliny i ślimaki świderki.

Z punktu widzenia akwarysty do Do tego mojego akwarium wystarczyło by doczepić na koniec komina (tej szerokiej przezroczystej rury) głowicę POWERHEAD, ale akurat miałem filtr kaskadowy to już nie dokupywałem głowicy.
Jeśl;i chodzi o żółwie to brudzą więcej niż rybki i taka kombinacja zastosowana u żółwi znacznie poprawia czystość wody. Taki filtr według mnie nie zajmuje miejsca bo jest poza akwarium. Filtr wewnętrzny zajmuje miejsce. :)

Szpila
23-11-2012, 10:38
jojek ja mam Aqua Clear 150 i w instrukcji pisze, że silnik ma być w wodzie to czemu Ty masz na zewnątrz??

P.S: Ile kosztują takie filtry denne??

Jojek
23-11-2012, 15:09
Ma nie pracować na sucho - czyli komora filtra ma być zalana wodą a nie cały filtr.

Zdjęcia na pudełku chyba to dość wyraźnie pokazywały?

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==