PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel grzewczy w terra



Luzi
05-11-2013, 18:46
Witam
mam takie pytanko
chce zamontowac kabel grzewczy w terra z zamiarem podniesienia temp
i chce zrobic to tak
-wysypie troche kory i torfu
-uloze na podlozu kabel grzewczy
-przysypie kabel by nie wystawal z pod podloza
i tylko nie wiem czy dobrze to obmyslilem
ktos by mogl rozwiac moje watpliwosci i np doradzic mi jak mam to inaczej zrobic
pozdro

Latarnik
06-11-2013, 00:37
Ja nie instalowałbym kabla wewnątrz terra , szczególnie jeśli zwierzątko kopie nory , następnie, takie razwiązanie bardzo wysusza terrarium więc pamiętaj by często zwiększać wilgotność i ostatecznie uważaj by nie przegrzać zwierzaka , zwróć uwagę na preferencje zwierzaka odnośnie temp.

Biber
06-11-2013, 03:35
najelopsze rozwiązanie: usunąc całą ściółkę i wyczyścić ja jeszcze może odkurzaczem niech będzie czyste OSB/szkło, przykelj silikonem akwarystycznym kabel do podłoża. Następnie klejem do glazury i terrakoty - można kupić gotowy klej, zalecany do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym w pojemnikach 1kg firmy SOUDAL przeklej płytki gresowe na kabel grzewczy co ułatki zatrzymanie ciepła :) moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie :)

chrzanu
06-11-2013, 06:11
nie dawaj kabla do terra bo zwierzak może się poparzyc. Najlepiej daj tak:
na szafke czy gdzie tam tr-zymasz terra kładziesz:
folie ( taka jak do kanapek)
potem płytki ceramiczne
kabel grzeczy
znowu płytki ceramiczne
i terra i będzie gitarrrrra ;D

Luzi
06-11-2013, 07:46
no tak ale pod terra mam mate grzewcza
nie wcisne tam jeszcze kabla i plytek

Luzi
06-11-2013, 07:49
znaczy Gekon Toke nie kopie nor wiec mysle ze nie bylo by problemu z tym ze by sie poparzyl
pod terra jest mata grzewcza
ale w nocy temp spada do 19-20 stopni
wydaje mi sie ze to troche malo jak dla TOKE
dlatego tez myslalem nad zamontowaniem kabla w terra
by na nocy grzal kabel a nie mata

Pituophis
06-11-2013, 08:49
Dla toke większy sens ma ogrzewanie tylnej ściany, a nie podłoża.

reed
06-11-2013, 09:24
@chrzanu, chrzanisz jak potłuczony.
Przeczytaj jeszcze raz, co Biber napisał, nie ma lepszego sposobu (domowego i taniego)
Zwierzak nie bedzie się parzył, jeżeli Ty ruszysz głową i zapodasz kabelek poprzez ściemniacz lub wyłącznik czasowy, że juz o dopasowaniu mocy do wielkości terra nie wspomnę.

Luzi
06-11-2013, 14:42
jak tylnej sciany??
przecierz powietrze ucieka do gory
a na scianie mam korek ktory nie przewodzi ciepla

Biber
07-11-2013, 00:28
jeżeli masz już mate to po co Ci jeszcze kabel? nie wystarcza sama mata? :|

Qasia
07-11-2013, 02:46
Mam problem z kablem grzewczym... Zagipsowalam w tylnej sciance terarium (ok. 240 litrów) kabel 25 W i jest zimno! W pokoju mam temterature 23 stopnie a w terrarium 24! Ściana z kablem lekko grzeje, jest letnia, gdy włączam lampe jest 25/26 stopni, w sumie moze być... Ale Toke kochają ciepełko, jak skutecznie podnieść temperature do np 30 stopni, biorąc pod uwage wielkość tera?
(Ma samą myśl o przeniesieniu gekona w inne miejsce w celach remontowych... już raz przy takiej okazji mi uciekł!)

Pituophis
07-11-2013, 05:21
W całym terrarium nie musi, a nawet nie może być 30 stopni. Wystarczy, że taka temperatura będzie utrzymywać się miejscowo w dzień- np. w okolicach promiennika(zastosować silniejszy).
Zawsze można dołożyć jeszcze jeden kabel.
Do Luzi- połóż kabel na ściance z zewnątrz i przykryj np. styropianem- ciepło przejdzie przez korek.

reed
07-11-2013, 12:07
Człowieku, wiesz co ty piszesz ??
Ciepło ma przechodzić przez korek ??
To on palnikiem podgrzewa to terra ?
Gdybyś nie wiedział, to korek jest znakomitym izolatorem i daje się go od wewnątrz, właśnie po to żeby nie przepuszczał ciepła.
Kurna, takie porady naprawde miażdżą :|

Luzi
07-11-2013, 18:47
typek ktory mi sprzedawal mate twierdzil ze wystarczy
a okazala sie troche za mala...
w nocy temp spada do 19-20stopni
a to troche chyba za malo
chce zamontowac kabel grzewczy by w nocy jednak wyzsza temp sie utrzymala
mata ma 16wat
a kabel 25

Luzi
07-11-2013, 18:48
mam ten sam problem
ZA ZIMNO!!

Luzi
07-11-2013, 18:50
Styropian lezy od gory dzieki czemu zwiekszyla sie temp i utrzymuje sie dluzej cieplo
poza tym na noc od przodu jeszcze zakladam styropian
ogolem wlansie o to mi chodzi by na noc nie chodzila mata 16wat (gdyz jest za zimno) tylko by chodzil kabel 25 wat

Luzi
07-11-2013, 19:17
do palnika mi jeszcze daleko...

Biber
07-11-2013, 22:39
kupujecie pyrdki 25W? albo 16 W i chcecie zeby wam to terra SAMO ogrzało w nocy?
Kabel 25W LEKKO ściółke ociepli ale musi on pracować jeszcze z czymś innym :) dlatego polecam do kabla dokupić albo jakąś żarówe nocną albo promiennik podczerwieni (najlepiej podłączyć do terostatu tylko drogo wyjdzie) :)

Luzi
08-11-2013, 06:05
nie znam sie
koles w sklepie powiedzial ze mata 16W spokojnie wystarczy
popromiennik czerwony mam 60W chodzi caly dzien i dlugo w nocy pozno sie klade spac wiec popromiennik nie chodzi raptem przez jakies 5-6h

Biber
08-11-2013, 10:28
do tego są programatory czasowe... na gg moge podać Ci numer go gościa który sprzedaej programatory za 13 zł... co do ocieplenia to na nocną temperature chyba Ci wystarcza ten promiennik i mata??? a jeżeli w dzień jest za mało to kup sobie swykłego grzybka żarówke 60W powiedzmy i podłącz do ściemniacza lub coś w tym stylu :D pokombinuj:]

Luzi
08-11-2013, 17:53
tak na noc wystarczy poza tym
poppromiennik nie chodzi raptem przez 5-6 godzin to dosc krotko
tak caly dzien jest wlaczony i wieksza czesc nocy
UV mam pod zegar

Pituophis
10-11-2013, 04:07
U mnie przez 3 mm korka przechodzi, nie wiem jak gruba jest warstwa korka w innych terrariach.

Baku
11-11-2013, 18:47
to jaką ty masz temperaure ze promienik 60w i mata 15 nie daje ci ciepła na noc ??!!! w loguwce to tera czy co ??:P:P:P

mm ja bym proponował tak ,,, kup poządny kabel grzewczy ,,, zamuruj o w atlasie ( do tego barwnik czy coś - polecam posypać piaskiem czerwonym z biofiala ) i zostaw go jako " skałka grzewcza " włączony 24/h ,, jak w nocy będzie mu zazimno to sobie tam wejdzie ,,

ps : ale ja sie nie znam :P

Biber
12-11-2013, 23:58
no przez taki korek w sumie przejdzie bo to cieniutki ale taki biofilowy 25mm to nie ma szans :)

reed
13-11-2013, 01:02
Faktycznie, przez taką cienką warstwę przeniknie część ciepła, ale to nie zmienia faktu że korek służy głównie do izolacji termicznej, to że przy okazji ładnie wygląda, to już inna sprawa.
Nie widzę sensu przykrywania korkiem źródła ciepła, ponieważ jego część zostanie poprostu zatrzymana przez warstwę korka, czy to sie komuś podoba, czy nie.

Luzi
25-11-2013, 15:32
no jak mam wlaczony popromiennik i mate to jest temperatura 26-28
w pokoju jest 19-20

42d3e78f26a4b20d412==