PDA

Zobacz pełną wersję : Emydidae - jakie polskie określenie?



Jojek
21-11-2012, 09:30
Rodzina: Emydidae*
Znalazłem w internecie takie określenia
(żółwie słodkowodne)
(żółwie błotne)
(Żółwie wodne)
(Żółwie błotne, pudełkowe i wodne)
i kombinacje tych określeń.

Czy ktoś może mnie oświecić na 100%
Który opis jast właściwy i dlaczego?

MataManX
21-11-2012, 09:58
praktycznie każde pasuje do nich spotkałem sie z Emydidae i wyszczególnione żolwie błotne i pudełkowe

MataManX
21-11-2012, 13:34
a pozatym nazewnictwo jest bardzo różne w róznych opracowaniach wiec nazwy te są do użytku zamiennego

Jojek
21-11-2012, 14:48
Nie powiedziałeś nic nowego.
Że jest różne i że stosowane zamiennie to widać. Ale mi chodzi o to czy jest to jakoś odgórnie kontrolowane i ujednolicane. Jak każdy będzie nazywał po swojemu to będzie bałagan, na przykład jak ja będę mówił o żółwiach wodnych a ty o błotnych to osoba nie w temacie się pogubi. Wiem że po to są nazwy łacińskie ale chcę widzieć, czy została ustalona jednolita oficjalna nazwa polska.

MataManX
21-11-2012, 14:59
nie ma poprpstu każdy autor wprowadza wszystko jak chce (olewając często zasady taksonomii i kladystyki) i jeśli łaciny nie myli i poda gatunek to nazwa polska grupki danych żółwi nie jest określona wszędzie są inne

JoShi
22-11-2012, 03:52
> (żółwie słodkowodne)
> (żółwie błotne)
> (Żółwie wodne)
> (Żółwie błotne, pudełkowe i wodne)

Mysle, ze bierze sie to stad, ze rodzine ta niektorzy autorzy dziela na podrodziny. Poza tym nie ma jednej ustalonej nazwy. Nie ma instytucji, ktora by to kontrolowala.

Jojek
22-11-2012, 09:26
Amerykanie też używają wielu określeń.
Poczekam aż sprawa zostanie unormowana a na razie pozostanę przy określeniu "Żółwie błotne, pudełkowe i wodne", które przynajmniej nie doprowadza do paradoksów i niejasności.

Dzięki za wypowiedzi.

Pozdrawiam

dr Robert
23-11-2012, 02:38
Do niejasności nie doprowadza po prostu nazwa "Emydidae" i najlepiej przy niej pozostać. Przytoczona polskie określenie "żółwie błotne, pudełkowe i wodne" jest zupełnie nieprecyzyjna i niekonsekwentna; żółwie błotne to nazwa gatunkowa jednego gatunku, pudełkowe to nazwa całego rodzaju Terrapana, a żółwi wodnych (o wodnym trybie życia) jest sporo także poza rodziną Emydidae. Słowem "groch z kapustą. Poza tym nie stosuje się dla nazwania jednej rodziny nazw tak rozbudowanych. Miliony gatunków nie ma polskich nazw, tysiące rodzin, więc Emydidae też mieć nie muszą. Nie wymyślono w każdym razie żadnej zgrabnej nazwy. Juszczyk używał pojęcia "żółwie słodkowodne" i choć nie jest ona najbardziej precyzyjna, jeśli już ktoś musi to polecałbym tę właśnie nazwę.

Jojek
23-11-2012, 14:59
Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Oczywiście ma Pan absolutną rację. Zgadzam się że wiele gatunków nie ma polskich nazw ale ten przypadak był trochę inny bo w wielu miejscach podawano nazwy ale na tyle różne od siebie (takie jak podałem) że mnie to zastanowiło a nie chciałem podawać na swojej stronie błędnych informacji. Ostatecznie dałem się skołować ale Pan wszystko wyjaśnił.

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==