PDA

Zobacz pełną wersję : Terra



wiktoria
24-11-2012, 02:40
To znowu ja;) Otoz chodzi o to: czy terra dla dwoch zolwii moze miec wymiary 80*40*40 ? I czy to bedzie ok wyposazenie:
-terrarium (wlasnie: czy moze byc zwykle akwa tyle ze tych wymiarow, czy musi miec koniecznie "wywietrzniki"?)
-pokrywa szklana
-torf/piach/zwir czy cotam
-kamienie
-basenik
-miska
-domek (np z kamieni lub z patykow)

Aleksander
24-11-2012, 04:04
Powiem tak: jeśli chodzi o wymiary, to lepiej projektuj terraria bardziej kwadratowe. Jedno nasze terrarium ma wymiary 120/70 (i mogłoby byc trochę szersze) a drugie 70/70 (i jest idealne). Wysokość to 35 cm. Pokryw nie mamy, bo nie ma takiej potrzeby. Temperaturę utrzymujemy bez problemów (kilka lampek). Bez pokrywy nie ma tez problemów z wentylacją. My mamy terraria ze szkła.
Jesli chodzi o to ile żółwi, to oczywiście jak najmniej na jak największej powierzchni, ale wiadomo jak jest. W wiekszym mamy dwa- dorosłą samicę o około 10cm samca. W mniejszym mieszka jeden 7cm samczyk. I on ma najlepsze warunki powierzchniowe w porównaniu do swojej wielkości. W przyszłości planujemy oczywiście większe, ładniejsze, bardziej fachowo zbudowane terraria, ale myslę,że rozmiarowo nie jest źle. Pamiętaj, że wysokość nie jest taka ważna w przypadku stepowych (no, musi być taka, by nie wyszly oczywiscie), ważna jest powierzchnia.
Co do wyposażenia, to napisze, jak my mamy to zorganizowane: okolo 1/3 wylozona plaskimi duzymi kamieniami (pod nimi warstwa torfu i siana, ktore wystaje spomiędzy kamieni i wyglada jak kępki trawy:). Między kamieniami basen (ceramiczna płaska miska). I potem stopniowo coraz więcej siana (ostatnio znowu probujemy z torfem i na razie go nie jedzą-kiedys jadly, wiec torf zniknąl). Domku nie mamy. Na drugim koncu terra (nieoswietlonym i chlodniejszym) jest duża kupa torfu i siana- tam same sobie robia nory. Nie uzywaj piachu ani żwiru (groźba "zapchania" i smierci zółwia, ale o tym juz pewnie czytalas w starszych postach). Mamy dwie świetlowki: ReptiGlo piątkę i dwójkę.
No, to tyle:)) Miłego budowania!

Pozdrawiam
Natalia

FarmeR
24-11-2012, 04:06
hej... nieznam sie na zolwaich ale o wiele latwiej by mi bylo jak bys powiedziala jakie to zolwie... i innym tez by sie przydalo... ale domyslam sie ze ladowe....
WikToRia napisał(a):

> miec wymiary 80*40*40 - jesli w opisach tego "nieznajomego" zolwia jest podany wymiar mniejszy lub taki sam to moze byc.
> -terrarium (wlasnie: czy moze byc zwykle akwa tyle ze tych
wymiarow, czy musi miec koniecznie "wywietrzniki"?) - jesli nie przerobisz akwa na terra to niemozesz tewgo nazywac terra bo potrzebna jest WENTYLACJA, zolr to nie rybki nie wsadzisz tam pampki napowietrzniajacej i bedzie zylo....
> -pokrywa szklana - jesli na tej pokrywkie bedzie otwor wentylacujny moze byc
> -torf/piach/zwir czy cotam - zobacz w opisach
> -kamienie - tak
> -basenik - jesli potrzebuje to tak
> -miska - ? zalezy z czym jesli z jedzeniem to tak ale powiedzialas to tak jak bys tam pusta miske chciala wstawic
> -domek (np z kamieni lub z patykow) - jesli potrzebuje to tak
Powodzenia w budowie terra....

Yaqbi
24-11-2012, 07:19
Ja mam terrarium 100*50 i dla mojego greckiego (12cm, dziewczynka :)) Wydaje mi sie troche za ciasne. Fakt, ze mam tam domek z duzej doniczki przewroconej na bok,
spora skale pod zarowkami, ktora nagrzewa sie i po ktorej zolw moze sie wspinac, basenik z woda i miske na pokarm. Jako podkladu uzywam pod spodem torfz drobnymi trocinami, na wierzchu gruba kora (tylko w domku nie ma kory, zeby moja Ninja latwiej mogla kopac) . Nie uzywam swietlowek, mam dwie zarowki z emisja UV

Aleksander
24-11-2012, 11:53
W sumie żółwiowa miska nie musi być na stałe w terrarium. My ja wkładamy tylko na czas posiłków (karmimy co 4 dni), potem nie ma sensu, żeby zajmowała miejsce.
Basenika żółw potrzebuje niezbędnie. To, że ktos nie widział, by jego żółw pił (co często bywa podawane jako przyczyna braku basenu) nie znaczy, że on tego nie robi. Przeciez nikt nie siedzi z żółwiem 24h. Tak więc basen koniecznie- taki, zeby mógł wejsć, mieścił się cały i nie utopił się, wiadomo.
Mielismy kiedyś domek z doniczki, ale sie nie sprawdzał- ciągle zmoczony przez żółwie musial być wymieniany i suszony praktycznie codziennie.
I kup swietlówki!
To tyle moich doświadczeń
Pozdrawiam
Natalia

JoShi
26-11-2012, 05:53
> To znowu ja;) Otoz chodzi o to: czy terra dla dwoch zolwii moze
> miec wymiary 80*40*40 ?
Troche malo. Zwazywszy, ze zolwie dorastaja do 20 cm (a nawet wiecej)

> -torf/piach/zwir czy cotam
Nie piach i nie zwir. Zolwie czesto jedza piach i zatykaja sobieu uklad pokarmowy

> -basenik
Zbedny, zajmuje miejsce i smierdzi. Wysterczy soczyste jedzenie i kapiel 1-2 razy w tygodniu.

> -miska
Do czego ?

> -domek (np z kamieni lub z patykow)
Jesli domek, to taki, zeby nie dal sie rozwalic.

42d3e78f26a4b20d412==