PDA

Zobacz pełną wersję : pytania o repti glo 5.0



Simon84
08-12-2012, 07:18
kupilem moim czerwonolicym jażeniówke repti glo 5.0 i nie wiem jak wysoko nad wysepką ją umieścić i jak długo ma być włączona.
Poza tym wydaje mi się, że ona jakoś dziwnie miga- w każdym bądź razie bardziej niż zwykle jażeniówki. oprawe sam zmajstrowalem i poprzednio byla ona ze świetlówką okolo 60cm a moja ma 45. Może to "delikatne migotanie" jest tym spowodowane? Jakieś inne wartości tego calego transformatora czy jak to sie tam nazywa?!

Jojek
08-12-2012, 08:53
25-30 cm 10-12h
pozdrawiam

krist
09-12-2012, 06:27
nad wysepką oczywiście, a po roku znowu wymiana na nową ( świetlówka w wyniku zużycia przestaje emitować potrzebną ilośc prom. UVB), co do mrugania świetlówki powodem może być brak kondensatora ( ja jakoś nie mam, i nie mruga) albo żle dobrany statecznik (ten transformator) który dobiera się mocą do mocy świetlówki, generalnie moc statecznika nie powinna być za duża lub za mała bo szybciej " wypala się " świetlówka albo nie świeci tak intensywnie jak powinna, twoja ma moc 15W trudno jest dostać dokładnie o takiej mocy stat.są albo za słabe albo znacznie za mocne! W Castoramie znalazłem stat. o mocy 1x18W i jest super, świetlówka świeci już cztery miesiące po 10h dziennie, jest tylko jedno ale zaczęły mi się robić zielone glony na kamieniach... jeśli ktoś ma jakiś super pomysł aby to wytępić będe wdzięczny, chemia odpada!

Jojek
09-12-2012, 07:28
A po co tępić glony? O ile nie zarastają szyb to ja bym je zostawił.

krist
09-12-2012, 14:01
tak masz racje tylko troche to nieładnie wygląda, miałem glonojada czyścił szybki tylko padł... miałem ślimaka to mi go gadzinki zeżarły! zaprzyjazniony akwarysta powiedział mi " skoro masz glony powinieneś się cieszyć (hm z czego?) masz czystą wode, biologicznie zdatną do życia..."

Simon84
10-12-2012, 13:18
statecznik juz mam 18-20W i przestało mrugać.
ale ciekawi mnie czy to normalne żę jażeniówka się grzeje- normalne też się grzeją ale nie takk mocno a poza tym przy końcach pojawiły się jakieś ciemne plamy?!?

krist
10-12-2012, 14:35
tak to normalne grzeją się ale nie można powiedzieć że są gorące,(nie słyszałem jeszcze aby ktoś poparzył się świetlówką) a co do ciemnych plam każda jazeniówka przy końcach jest ciemniejsza, dopiero jak pojawią się znacznie ciemniejsze prawie że czarne jakby osmolone nieregularne plamy to oznaka iż w środku zaczęła się już wypalać i jej żywot dobiega końca... w przypadku świetlówek terrarystycznych jest to bardziej "bolesne" ze względu na ich wysoką cene w porównaniu ze zwykłymi, no i problem z kupnem... w zoologiku na zamówienie...

Simon84
11-12-2012, 12:42
wkurzyłem się na tan statecznik 18W bo strasznie brzęczał i kipiłem gotową oprawe na świetlówke 15W ze statecznikiem elektronicznym czy jakoś tak. Działa bez zarzutów i wogole nie miga.

Wielkie dzięki za wszystkie porady!! :)

Tylik
13-12-2012, 13:02
Witam

Mam do was pytanie czy jak się ma swietlówkę Reptli glo 5.0 to trzeba mieć oprócz niej w akwarium jakąś dzienną żarówkę np: Day glo albo Day glo Tight Beam ? Czy wystarczy sama świetłowka reptlo glo 5.0

krist
13-12-2012, 15:56
to zależy, moim maluchom (8cm karapaksu i na razie małym akwa 53cm dł.) wystarczy repti glo 5.0 15W i żarówka lustrzanka 60W do wygrzewania mają dosyć jasno, przy wiekszym akwa można bardziej oswietlić , zamontować repti glo 5.0 i drugą świetlówke zwykłą albo kompaktowe energo oszczędne nie zapominając o lustrzance! jeśli masz więcej kasy to oczywiście możesz zamontować Day glo lub inne ( tylko po co przepłacać skoro chodzi tylko o mocniejsze oswietlenie?) które oprócz tego iż swiecą nic innego nie dają.

42d3e78f26a4b20d412==