PDA

Zobacz pełną wersję : odwapniony żółw



Mustel
14-12-2012, 05:04
Już widzę jakie sypią się gromy na moją głowę, że poruszany temat jest gdzieś opisany w postach, a ja go ponownie poruszam. Dostęp do internetu na minuty jest b. drogi, a czytanie dziesiątków postów czasochłonne. Kogo irytują powtarzające się pytania niech po prostu ich nie zauważa. Myślę, że są tacy terraryści, którzy na to nie zwracają uwagi. Na nich liczę.
Przechodzę do tematu. Przed miesiącem otrzymałem w darze dwa żółwie mauretańskie. Jeden z nich jest w złej kondycji, ma miękki pancerz. Leczenie podjąłem otrzymuje raz na tydzień domięśniowe zastrzyki wapna i witamin. Teraz powinienem żółwiom zamontować oświetlenie UV. Niestety tutaj moja wiedza jest bardzo ograniczona, a sprzedawcy w sklepach ( na moim terenie ) wiedzą tyle samo co ja. Co jest praktyczniejsze - czytaj zdrowsze dla żółwia jarzeniówki gloo 8.0 czy żarówki Osram ultra vita lux . Jaka ma być moc żarówek/ świetlwek, na jakiej wysokości je zawieszać. Czy ultra vita lux może być zastąpiona żarówką Zoomedu ?Jaką ? Chętnie zapoznam się z innymi sugestiami Drugi problem . Poprzedni właściciel żółwi musiał je karmić bardzo monotonnie samą tartą marchewką. Nie chcą jeść nic innego. Usiłuję wprowadzać inne owoce, - tarte jabłka, banany, winogrona, cykorię.sałatę, kapustę pekińską. Nic z tego, nie jedzą. Sądzę, że wiosną gdy będzie mniszek, babka i inne zioła się przełamią.
Lekwet zalecił podawać do marchewki po kilka kropel wapna w syropie -takiego dla dzieci. W postach na ten temat były krytyczne zdania.
Pozdrawiam

Aleksander
14-12-2012, 06:14
Ja mam dwie swietlowki: 5.0 i 2.0, 30W. Ta pierwsza dlatego, ze osemki akurat nie bylo (wczesniej mialam osemke) a dwojke dlatego, ze daje bardzo jasne swiatlo. O ile widzialam, to odwapnione zolwie w poznanskim zoo rowniez maja takie swietlowki. Mam je zawieszone na linkach stalowych od sufitu jakos 40 cm nad zolwiami.
Jeżeli nie chcą jeśc nic innego, jak tartą marchew, to najpierw dodawaj po trochę innego jedzenie do niej i dokładnie wymieszaj. Potem stopniowo zmniejszaj ilośc marchewki (ale nie rezygnuj całkiem- to dobre źródło witaminy A). Zrezygnuj z sałaty w ogóle, z kapusty pekińskiej też. Cykorię poszatkuj drobno, dorzuć do marchewki posiekane kiełki (lucerna, soczewica, soja, czarna rzepa, slonecznik, rzodkiewka- dostępne wsklepach) i podaj taką sałatkę swoim marudom. Cóż, poprzedni właściciel trochę sprawę zawalił- żółwie bardzo łatwo przywyczajaja sie do jednostajnego pokarmu i potrafią baaardzo długo nie jeśc, jesli go nie dostaną. Monotonna dieta jest bardzo niezdrowa, wiec powalcz z nimi :) Metoda "na sałatkę" zwykle sie sprawdza.
No i owoce sporadycznie- maja za dużo cukru. teraz w okresie zimowym, gdy jest kiepsko ze swiezym jedzeniem mozna podawać od czasu do czasu jako smakołyki, ale latem juz wcale.
Nie podawałabym wapna w syropie, jeśli nie dlatego, że jest słodkie, to dlatego, że zwykle ma intensywny zapach, a skoro chcesz przyzwyczaic swoje żółwie do innego jedzenia, lepiej go nie polewać czymś, czego zapach może im sie nie podobać. Lepiej kup sepię w sklepie zoologicznym (szkielet mątwy). To bardzo dobre źródło wapna. I po prostu krusz im na jedzenie plus zostaw w terrarium kawałek, by mogły same skubac wedle życzenia. Możesz tez kupic takie zwykle dla ptaków w sklepie zoologiccznym, rozbić, wsypac do solniczki i "solić" jedzenie dla zolwikow.
No, ale sie rozpisalam jak zwykle;) Jakby co, to pisz

pozdrawiam
Natalia

dr Robert
14-12-2012, 19:21
Natalia, Twoje świetlówki nie pełnią roli jakiej od nich oczekujesz. Korespondowałem z ich producentem. Maksymalna odległość na jaką dochodzi jeszcze UV to 30 cm, ja mam ReptiGlo 8.0 w odległości 15 cm od żółwi. Dla żółwi u których występują problemy chyba skuteczniejsza byłaby Osram Ultravitalux 300W, o ile ma się terrarium typu otwarta od góry skrzynka, bo promiennik daje dużo ciepła (odległość od żółwi 40-100 cm, zaczynać od 10-15 minut dziennie stopniowo w ciągu 2 tygodni dojść do 1-2 godzin dziennie, uwaga na własne oczy i skórę), do kupienia we Wrocławiu w hurtowni Fortis (http://www.fortis.wroc.pl/), trzeba zamawiać bo zwykle nie mają w magazynie (czekałem 2 dni), cena 120 zł. Nie produkuje się żarówek emitujących UVB (chyba Arcadia takie robi, ale cena wysoka, dostępność ograniczona i nie wiem jaka trwałość), Zoomed robi gadżety, a nie żródła UVB.

Mustel
15-12-2012, 02:55
Witam
Dzięki, jak zwykle można liczyć na terrarystów. Do żywieniowych rad Natalii już się zastosowałem. Obawiam się, że gdy zainstaluję żarówkę Osram Ultravitalux o mocy 300 wat mogę przegrzać żółwie. Czy zastosowanie 100 w i przedłużenie czasu naświetlania kuracja spełni rolę ? Uważać na oczy, a co z oczami żółwi ?
Pozdrawiam

dr Robert
15-12-2012, 07:18
Żółwiom na oczy nie zaszkodzi. Osram Ultravitalux jest robione tylko 300 W promiennik. Próbowali robić 175, ale sa jakieś przeszkody techniczne w uzyskaniu odpowiednich parametrów promieniowania. Ma tę zaletę, że starcza na wiele, wiele lat, a świetlówki trzeba wymieniać nie rzadziej niż raz w roku (świecą dalej, ale po 8-10 miesiącach nie emitują UV, bo szkło zmienia swoje właściwości w czasie użytkowania). Musisz zdecydować sam, ja mam Ultravitalux w otwartym od góry terra 120x60 i wysok. 30 cm, promiennik wisi nad jedną połową terrarium na wysok. ok. 0,5 m. W czasie gdy jest włączony gaszę wszytkie inne źródła ciepła, bo temp. wzrasta do ok. 40 stopni, ale jak żółwiom za gorąco idą do drugiej chłodniejszej części terra. Stosuję 1-1,5 godziny co drugi dzień. W innych terrariach z żółwiami stosuję Repti Glo 8.0 (60 cm), ale jak pisałem, musi to być tak skonstruowane, żeby świetlówka była tuż nad żółwiami i świeciła się cały dzień.

aleksandra
15-12-2012, 15:31
Witajcie żólwiarze.

Ja uzywam swietlówek repti gloo 8.0, . Oczywiście tak jak wcześniej tu juz mowili trzeba je zamontowac max do 35 cm i niezapomniec o odbłyśnikiach.
Najtaniej je kupisz w sklepie internetowym www.um-um.pl (przynajmnie tak mi sie wydaje). Z ta marchewką to nie przesadzaj chodź ma duzo wit A to jest bogata w kwas szczawiowy ( wyczytałam to w Encyklopedii Terrarystki),a jesli to prawda ,bo niestety nie sprawdzałam, to dieta z tej marchwi (jesli one ją tylko jedzą) nie jest zbyt zdrowa. Kwas szczawiowy zmniejsza zawartośc wapnia w organizimie.
Jes.i nic nie chą jeść to spróbuj namoczone płatki owsiane,,moje za nimi przepadaja , no i z włoknistych została CI tylko cykoria ( pekińksa też jest o.K) , niedługo na szczęście wiosna ,wtedy żarcia jest pod dostatkiem i UV w kazdym wymiarze też. spróbuj tak ja Natalia już pisała z kiełkami,, a w siechach kupisz nawet cukinie ( 1 szt nie powinna ICę drogo kosztowac 3 zł) Umyj ja starannie i nie obieraj z zielonej skórki,bo to własnie ona będzie wabikiem
Zycze powodzenia
aleksandra

Aleksander
17-12-2012, 02:10
Oooo, no to niefajnie. Na szczęście żółwie pięknie się trzymają, moze więc coś tam zadziałało. Swoją drogą - proszę o sprostowanie w razie czego, bo specem nie jestem- rosliny w promieniu metra od swietlowek rosna jak szalone (rzezucha po 4 dniach ma 8 cm.). Czy to kwestia samej "jasności" w pomieszczeniu? Czy może coś tam do nich dociera?
Obniżyć obecnych swietlowek nie damy rady z przyczyn technicznych, wiec rozmyslamy nad Ultravitaluxem. Zawsze sie trochę bałam tego wściekłego przyrządu;) Jakby co, to będę narzekac na forum;)

Natalia

dr Robert
17-12-2012, 04:19
Jeśli masz terrarium otwarte typu skrzynka to Ultravitalux się nadaje. Pozostaje jeszcze osłona przed jego światłem, bo szkodzi ssakom na oczy i jest bardzo nieprzyjemne. Może zamiat obniżać świetlówki zrób im podwyższenie, taki pagórek na który może będą się czasem wspinać.

dr Robert
17-12-2012, 19:38
Dodam jeszcze, że z Ultravitalux można przeholować. Objawia się to zmętnieniem rogówki. Promiennik ten daje mniej więcej 6-7 razy silniejsze promieniowanie niż słońce w południe w letni dzień. Czyli godzina naświetlania z odległości jednego metra to ok. 6-7 godzin pobytu na słońcu w południe. Żółwie w południe są zwykle ukryte przed słońcem bo by się ugotowały, nie warto więc przesadzać z naświetlaniem. najdłuższy czas naświtlania z jaki się spotkałem to 5 godzin dziennie (zoo Brno, żółwie egipskie), ale z odległości 1,5 metra. Im bliższa odległość tym krótsze naświetlanie. odradzam odległość bliższa niż pół metra. A w ogóle koniecznie zaczynać od bardzo krótkiego, kilkuminutowego i zwiększać powoli.

Mustel
18-12-2012, 00:51
Witam
Wielkie dzięki za informaje są one wyczerpujące jak w podręczniku, ale obawiam się, że z żarówki ultravitalux nie będę mugł korzystać. Brak możliwości do jej instalacji. Terrarium 100 x 50 x 60, niestety od góry zakryte. Jarzeniówka glo 8.0 musi być zainstalowana nisko nan zwierzakami około 20 cm w tych warunkach terrarium straci walory dekoracyjne ( protest żony ). W najbliższą niedzielę postaram się na "pchlim targu "kupić używaną kosmetyczną lampę kwarcową Do naświetlania żółwie będę przenosił. Latem nie będzie problemu, umieszczę je w terrarium ogrodowym, więc świeżego powietrza, słońca i ziół będą miały pod dostatkiem. Do tej pory żółwie były trzymane w spartańskich warunkach, więc każde stworzone przeze mnie są zdecydowanie lepsze. Czy folia ogrodnicza przepuszcza promienie UV ? W czasie nie sprzyjającej pogody chciałbym terrarium przykrywać.
Pozdrawiam

dr Robert
18-12-2012, 04:46
Pleksi w większości przepuszcza UV, folia nie wiem, przypuszczam, że podobnie. Odradzam kosmetyczne lampy kwarcowe kupowane na pchlim targu. Co one emitują nie wiedza nawet ich producenci, zresztą na podobnej zasadzie opiera się Ultravitalux tylko jest bardziej precyzyjny. To już lepiej dopóki nie moga być na słońcu dodawać im do pokarmu CALCIUM VITRUM D3, do kupienia w aptece tabletki robione z muszkli ostryg z bezpieczną ilością vit. D3. Zmiażdżyć i posypywać 1 normalnie raz w tygodniu, dla tego chorego to chyba codziennie przez kilka pierwszych tygodni. A co do wybiegu zewnętrznego to proponuję popatrzeć np. http://www.fam-rentschler.de/Intro.htm

dr Robert
18-12-2012, 05:08
Na proponowanej do obejrzenia stronie proponuję wejść do "Freilandanlagen".
Gotowe kryjówki ogrodowe: http://www.schroete.de/fruehbeet/index.shtml
Dla niemieckojęzycznych polecam stronę:
http://www.schroete.de/arten/index.shtml
Sporo informacji po angielsku na:
http://www.tortoisetrust.org/articles/articles.html#husbandry
lub
http://www.chelonia.org/
Ale mój nr jeden gdy chodzi orzetelnośc informacji to niemiecka strona:
http://www.landschildkroeten.com/index1.htm

Aleksander
18-12-2012, 06:30
To jest także mój zdecydowany faworyt. To bez wątpienia rewelacyjna strona. Wiele się z niej nauczyłam.

Natalia

Mustel
18-12-2012, 10:27
Ok z naświetlania żółwii na razie rezygnuję.Będzie wapno plus witaminy. Skoncentruję się na przygotawaniu terrarium zewnętrznego.. Już przechodzę do sugerowanych stron www.

Simon84
18-12-2012, 14:31
Obejżalem ta stronek i sa tam naprawde extra ogródki.
Myśle juz nad zrobieniem czegoś podobnego, ale zastanawiają mnie 2 rzeczy:
-czy trzeba zabezpieczyć żółwie przed atakami kotów- ze zdjęć można wywnioskować że nie ale może w niemcach kocurów nie mają ? :)
-co z deszczem- przeciaż taka obmurowana zagroda będzie wielkim basenem? Może trzeba zrobiś drenaż?

Aleksander
19-12-2012, 01:28
Może to troche pomoże - instrukcje sa w miarę dokładne
http://www.udena.ch/wilf/Tipps-und-Tricks.htm
http://www.udena.ch/wilf/SIGS-Merkblatt-06.htm
Bardzo dokładnie się temu nigdy nie przyglądałam, gdyż na razie nie mam możliwości zbudowania takiego profesjonalnego wybiegu, ale pewne szczegóły sa tam dość dobrze opisane.
Jesli chcesz, podam linki do innych stron, chociaż te podobaja mi sie najbardziej, zresztą tyle tego uzbierałam, że przyznam, iz te wpadły mi pierwsze do głowy:)
Trzeba przyznac, że dopiero po przejrzeniu stron dobrych hodowców z takich krajów jak Wielka Brytania czy Niemcy widać braki w naszej terrarystyce...

Pozdrawiam
Natalia

Aleksander
19-12-2012, 01:33
A jesli chodzi o koty, to z tego, co wiem takie profesjonalne wybiegi raczej nie sa pozostawiane bez osoby pilnującej. W Niemczech zdarzają sie kradzieże żółwi z hodowli, dlatego niektórzy mają zainstalowane kamery (tak, tak!). Poza tym najmniejsze żółwie, najbardziej narażone na to, by stac sie kocią zabawką, trzymane sa osobno, w mniejszych "przedszkolach", które nakryte są np. jakims rodzajem siatki uniemozliwiajacej kocurom dobranie sie do nich.

pozdrawiam
natalia

Aleksander
19-12-2012, 03:24
Mam jeszcze krótkie pytanie do dr Roberta: jakiej oprawy najlepiej uzyć do Ultravitaluxa- czy sa jakies specjalne, jesli tak to w jakiej mniej więcej cenie, czy tez trzeba kombinowac samemu?

Natalia

dr Robert
19-12-2012, 04:28
Ogłoszenia o kradzieżach żółwi w Niemczech:

http://www.dght.de/ag/schildkroeten/gestohlen/gestohlen.htm

Szczególnie tego albinoska szkoda, bo chyba nie są zbyt często spotykane. Niektóre kradzieże mogą "zaimponować": 17 czy 41 żółwi promienistych (warte ponad 100 tysięcy Euro) robi wrażenie. System monitoringu przy takich hodowlach chyba jest drobnym wydatkiem :).

Niestety w Polsce kradzieże żółwi też się zdarzają, może rzadziej bo takie wybiegi to u nas rzadkość.
Kilka lat temu miałem na wybiegu w pracy (ok.5x2 m) parę żółwi egipskich, jednego stepowca i parę żółwi błotnych. Złodzieje (przypadkowa dzieciarnia przyszła kraść gruszki na podwórku) ukradli stepowca i egipskie, a błotne się uchowały (jeden w bajorku, drugi w trawie) bo miały bardziej kryptyczne ubarwienie, a "lądowce" były jasne na tle trawy.

O koty bym się nie obawiał kotów, nie wiem czy np. kuna w nocy nie połasiłaby się na zółwie, chociaż u mnie przebywały one na wybiegu dwa sezony, a kun mamy zatrzęsienie. Natomiast jeśli w pobliżu są lisy lub jenoty, a ogród nie ma ogrodzenia chroniacego przed nimi to nie wiem czy sobie żółwia nie podjedzą. Najbardziej niebezpieczni pozostają jednak ludzie, ci którzy kradną i ci którzy źle zabezpieczą wybieg i zółwie uciekną.

dr Robert
19-12-2012, 06:20
Do Ultravitalux stosuję zwykła metalową oprawkę (taką najtańszą) - wady: (a) swieci na wszystkie strony, więc całe terra osłaniam mało estetyczną tekturą, (b) przepisy ppoż. pewnie nie są tu zachowane, ale jak świecę to pilnuję.
Drugi Ultravitalux mam w specjalnej oprawce na promiennik podczerwieni stosowany w drobiarstwie czyli tzw. kwoka - oprawka z metalowa osłonką i "siatką" (3 druty) osłaniającą. To jest bardziej profesjonalne, cena ok. 40-50 zł. We Wrocławiu trudno to było dostać, w jednym elektrycznym to wypatrzyłem, prędzej w jakiś sklepach dla rolników w mniejszych miastach, na wsi.

42d3e78f26a4b20d412==