PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie podłoże?



hacker
22-12-2012, 13:16
Czego powinienem użyć na podłoże do terrarium dla mojego żółwia stepowego?

MataManX
22-12-2012, 13:21
heh a może byś zhaczył kilka postów niżej i odnalazł wypowiedzi na ten temat ?? a pozatym w opisie chyba o tym wspomnieli

hacker
22-12-2012, 13:37
Wiem że piasek może zaszkodzić żółwiowi bo ten może go zjeść, a hodowca z http://stepowy.ils.thinksoft.pl/terrarium/rg_mojeter1.html nie poleca torfu bo żółw może być uczulony więc nie wiem czego użyć.

Aleksander
22-12-2012, 13:44
Dobrze się sprawdza taka "kompozycja", jaką my mamy: 1/3 terrarium wyłozona duzymi, płaskimi kamieniami a reszta torf a lepiej kora, bo torf może szybko schnąć i pylić (zreszta wskazane jest spryskiwanie wodą podłoża niezaleznie od jego rodzaju) plus na to siano. Ja mam w jednej części terrarium bardzo dużo siana, w którym żółwie budują sobie nory. Nie mamy domku ani żadnej innej kryjówki, bo po prostu nie ma takiej potrzeby dzięki temu, że mają mozliwośc budowania sobie głębokich gniazd w sianie i korze.

Pozdrawiam
Natalia

MataManX
22-12-2012, 13:54
dokładnie jak wyżej tylko że o uczuleniach u żólwi ja nie słyszałem one są jeszcze na tyle silne genetycznie że raczej uczuleń nie mają uczulenia mogą mieć najcześciej gat zdegenerowane już albo tak zniewieściałe jak człowiek

hacker
22-12-2012, 13:55
Dzięki za radę, spróbuje użyć tej "kompozycji"
pozdrawiam
Kuba

Aleksander
23-12-2012, 08:34
Muszę dla ścisłości zwrócić uwagę na to, że może się tak zdarzyć, że żółw będzie reagował na jakąs rośline wchodzącą w skład siana jak alergik: będzie kichał, miał załzawione oczy itp. Wtedy trzeba kupić inne sianko a wcześniej potrzymać zółwia kilka dni w celach obserwacyjnych w terrarium wyłożonym papierami, by wykluczyć inne przyczyny wymienionych objawów. Zdarzyło mi się tak raz: po tygodniu w papierach i wymianie siana na inne było wszystko ok, kichanie i łzawiące oczy odeszły w niepamięć:)

Pozdrawiam
Natalia

dr Robert
23-12-2012, 09:08
To prawda. W różnych opisach alergia jako przyczyna kataru występuje często. Ostatnio jedną żółwicę egipską leczę z kataru więc zwracam na to uwagę (niestety antybiotykami). Zresztą nie bardzo wiadomo, czy chodzi o klasyczną alergię, czy po prostu drażniący wpływ drobinek na śluzówkę układu oddechowego. Objawem jest wyciek z nosa, ale nie zdarza się to często. Koniecznie trzeba wówczas wykluczyć inne choroby układu oddechowego bo może się to skończyć śmiercią. Podobno przyczyną może być torf, trociny (bardzo często, nie stosować !) ale podobno czasem siano. Ale u zdrowych siano jest bardzo potrzebne do jedzenia (ewentualnie jako kryjówki też).

Jarek Zajączkowski
23-12-2012, 12:51
Niekoniecznie alergia Wieus Sendai wywołuje u żółwi wielotygodniowy katar trudny w leczeniu. Aby to opanować, przede wszystkim powinno się przede wszystkim dostosować środowisko chowu do potrzeb zwierząt (zmniejszyć wilgotność). To można dokonać samodzielnie. Przy komplikacjach konieczne będą antybiotyki.
Alergię można opanować podawaniem wapnia.

Jarek Zajączkowski
23-12-2012, 14:01
Poprawki:
jest wieus ma być wirus
powtórzenie przede wszystkim - sorry!

TROCHĘ ZMĘCZONY, TROCHĘ CHORY...

42d3e78f26a4b20d412==