PDA

Zobacz pełną wersję : pierwsze terrarium dla żółwia stepowego



Bruno26
24-12-2012, 05:54
Witam,
Jakieś 2 lata temu dostałem dorosłego już żółwia stepowego. Był to żółw typowo pokojowy, to znaczy szwendał się wszędzie gdzie to możliwe. Postanowiłem zbudować mu prawdziwe terrarium, jego wymiary to 100-50-50 – ale martwi mnie, że może być ono za małe dla 8 cm żółwia. Ponadto jako podłoże zamierzam dać torf i kamienie – ale nie jestem przekonany czy dobrze myślę a wiem że są różne szkoły. Prosił bym już bardziej zaawansowanych hodowców o rady.

Double
24-12-2012, 06:16
to zle, ze trzymales swojego zolwia jako zwierze "podlogowe", ale tyle dobrze, ze zreflektowales sie w pore i chcesz go hodowac dalej w porzadnym terrarium.. dla pewnosci pojdz do jakiegos odpowiedniego weterynarza, zeby ten mogl osadzic, czy zolwik nie nabawil sie jakis "podlogowych" chorob, np. przeziebienia, zwyrodnienia stawow itd. podane przez ciebie wymiary terrarium sa bardzo dobre, ale jesli tylko mozesz, mozesz mu zrobic jeszcze wieksze. poza tym ten twoj zolwik jest jeszcze w sumie malutki... napisz, jak i czym go karmiles dotychczas, dobrze? na dno nie polecam tofru, bo jest nieestetyczny, zolw nim smieci na wsztskie strony, no i sie pyli, co moze powodowac ze gad bedzie mial problemy z oczami i plucami. najlepsza jest kora, lupki, ew. siano dla gryzoni ("przetrzepane" z drobinek i kurzu). lepiej miske z zarciem i piciem dla zolwia postawic np na jakiejs szybce albo kafelku, zeby zolw nie nanosil i przypadkiem nie zjadal sciolki.

Bruno26
24-12-2012, 06:50
mala korekta nie 8 cmm tylko 18 zjadlem cyferke

Aleksander
24-12-2012, 08:19
Skoro ma 18cm, to powiększ trochę szerokość. Moja żółwica tych samych rozmiarów żyje w terrarium 120/70. Wysokość 35. Zresztą wiadomo, że im większe, tym lepsze:)) Maksymalnych rozmiarów nie ma:) A co do podłoża, to zapraszam do watku Jakie podłoże. Tam napisałam, jakie mamy podłoże. Może trochę odbiegamy od innych bo nie mamy domku dla żółwi, ale same je sobie robią w sianie i dodatkowy element pomniejszyłby niepotrzebnie powierzchnie do chodzenia.

Pozdrawiam
Natalia

Bruno26
24-12-2012, 09:47
niestety powiekszenie juz raczej niewykonalne z dwoch powodow, 1- brak miejsca 2- rozpoczolem juz budowe

Paulazz
25-12-2012, 03:46
ja mam żółwia 10 cm i ma terrarium 200/60/40 wyłożone piaskiem przy lampach (piasek sie szybko nagrzewa i żół może sobie w nim za dnia drzemać) ale piasek jest na tyle zimny w innych miejscach że żółw nie chciał łazić wszędzie więc reszta jest w korze kupionej w zoologiku jest ladna, przyjemnie pachnie i jest ciepła no i nawet ja coś wypadnie z karmnika kora jest na tyle duże że jej raczej nie zje...

pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==