PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zimuje



adi 1960
27-12-2012, 05:08
Przez ostatnie półtora tygodnia nie miałem kontaktu z moim żólwiem stepowym(wiek około 13lat).Teraz widzę że nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne,a jego ciało jest chłodne.Jestem teraz w kropce bo nie wiem czy zapadł w sen zimowy czy zakończył żywota.Terarium przez te kilka dni było nie ogrzewane,a temperatura mogła się wachać w granicach15-18stopni.Jak się przekonać o jego stanie.Jeżeli zasnął to jak z nim postępować i jak go wybudzić.Mimo że mam go około 13 lat to jeszcze takie coś mi się nie zdarzyło.Doradźcie coś,Pozdrawiam

Aleksander
27-12-2012, 06:20
Teoretycznie na hibernacje temperatura jest za wysoka. Nie napisałes czy podniosłes teperature w terrarium po powrocie. Jesli nie, to zrób to ! Mozesz sprawdzic, czy oddycha, ale pamiętaj, że podczas snu zimowego częstotliwosc oddechu spada do 1 na ok. 20 sekund. Ale nie sadze, żeby żołw hibernował w takiej temperaturze. Wybudzałam zółwie ze snu w zoo i znalazłam trupka: był zimny i sie nie ruszał. Nie miałam problemów ze stwierdzeniem czy zyje, czy nie, bo niestety juz nieładnie pachniał...moze sprawdz i to...

pozdrawiam
natalia

MataManX
27-12-2012, 08:55
jesli nie reaguje na dotyk a chcesz sprawdzić czy żyje dość brutalnym ale skutecznym sposobem będzie ukucie go szpilką w tylnią nogę jeśli ja podkurczy to na 100% żyje ale jesli na to nie reaguje to najpewniej jest juz martwy gdyż żółwie nawet w czasie hibernacji reagują na tak gałtowne bodźce

adi 1960
28-12-2012, 03:24
Dzięki bardzo za porady.Pozdrawiam

Aleksander
28-12-2012, 04:52
Napisz co z nim!!!

natalia

42d3e78f26a4b20d412==