PDA

Zobacz pełną wersję : dojrzałość płciowa żółwi greckich



Yaqbi
01-01-2013, 02:18
Witam, czy ktoś wie, w jakim wieku żółwica grecka osiąga dojrzałość płciową i czy odrazu jest to równoznaczne ze składaniem jaj?? Pozdrawiam

dr Robert
01-01-2013, 04:47
Zależnie od podgatunku i regionu pochodzenia w naturze samice w wieku 8-12 lat, samce 7-9 lat. W hodowli prawidłowo karmione i trzymane osobniki dojrzewają w wieku: samce 5-9 lat, samice 7-12 lat. Niestety zwierzęta w hodowli bywają karmione często zbyt wysokokalorycznym pokarmem i wtedy dorastają znacznie szybciej, ale kosztem zdrowia (często krzywica, zaburzenia w rozrodzie, chora wątroba i nerki), takie "pędzone" samice dojrzewają w wieku 5-6 lat, a samce nawet 4 lat. Opłaca się jednak poczekac dłużej i mieć zdrowe zwierzęta niż tuczyć je i mieć chore.
Świezo wylęgłe maluchy ważą (zaleznie od podgatunku) 5-20g i mają plastron 2-4 cm, roczne nie powinny przekroczyć 100 g. Ze względu na znaczne różnice przy wylęgu i poszczególnych podgatunków trudno podać ogólne, prawidłowe tempo wzrostu. Tak już jest u żółwi lądowych, ze w hodowli problemem jest zwykle zbyt szybki wzrost niż zbyt powolny, a wszystko przez zbyt "dobre" jedzenie :).

Super strona o Testudo hermanni: http://www.landschildkroeten.com/Testudo_hermanni.htm

Yaqbi
01-01-2013, 08:03
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pytanie moje powodowane było raczej chęcią określenia wieku żółwia. Ale Twoja odpowiedź troszkę mnie zanipokoiła. Mam taką samicę od roku. Kiedy ją dostałem, kąpała się w miseczce o średnicy 6 cm (cała się tam mieściła). W chwili obecnej, po roku, mój żółwik ma sam plastron długi na 13cm, a długość całkowita skorupy, to prawie 16cm. Czy to może oznaczać, że mój żółw jest zbyt rozrośnięty? Myślałem, że one małe rosną tak szybko. Staram się nie przekarmiać żółwia. Dostaje jedzenie raz dziennie, ale ilości zgodnie z tym, co znalazłem w literaturze, tzn. 'tyle, ile żółw może zjeść w ciągu kilku minut'. Ale czytałem na forum, że niektórzy hodowcy karmią żółwie nawet co cztery dni. Nie chciałbym narobić mojemu pupilowi kłopotów, ale narazie wygląda zdrowo, ma idealną skorupę, pazury i dziób w sam raz, achowanie w porządku. Jak ocenić, ile żółw może jeść? Bo jeśli zdałbym się tyllko na gust mojej żółwicy, to bez przerwy :)

MataManX
01-01-2013, 09:46
no ten przyrost jest duży bardzo duży przy takim tempie musisz uważać na wszlekie zmiany krzywicze i o nią bardzo dbać jednak lepiej żeby dalej tak szybko nie rosła ograniczaj ją troche w jedzeniu karm rzadziej w końcu z wiekiem powinno się je ograniczać

Aleksander
01-01-2013, 13:07
Apetyt zależy w duzym stopniu od temperatury. Im cieplej, tym jest większy. Nie wiem, jak jest w Twoim terrarium, ale jeśli w najcieplejszym miejscu będzie 28-29 stopni, to starczy zolwiowi w zupelnosci. Karm żółwia raz na 3-4 dni (moze od razu nie, tylko np. co drugi dzien. Tak robie latem, gdy sa bardziej aktywne. Zima dostawały nawet raz na tydzien), ale pozwol najadać się do syta. To jakas dziwna reguła, by dawać tyle, ile zje w ciągu kilku minut. Żołwie czasem potrafia kilkanascie minuy zastanawiac sie miedzy jednym gryzem a drugim:)
Jesli nie karmi sie codziennie, wazne jest by miec w terrarium siano, by zolw mogl sobie podjadac, gdy zglodnieje. Poza tym unikaj kalorii np. duzej ilosci owocow (o miesie nie wspominam, bo to juz chyba oczywiste:)), dawaj duzo zielska a powinno byc dobrze.

Pozdrawiam
Natalia

dr Robert
01-01-2013, 13:24
Rzeczywiście nieźle urosła ! Ale jeśli nie ma sterczących tarczek to jest nadzieja, ze nie nabawiła się krzywicy. Moja rada podobna do rad Natalii. Świeże siano dostępne non stop (trzeba wymieniać co 2-4 tygodnie na świeże), karmienie co drugi dzień, z owoców zrezygnować całkowicie lub podawać rzadko (polecam co 1-3 tygodnie owoce opuncji (1800 mg Ca w 100g w porównaniu np. do również bogatego w Ca mniszka lekarskiego 200 mg), rzeczy wysokoenergetyczne (kiełki lucerny) podawać rzadko. Polecam cykorię, cukinię, czasem ogórek, a w lecie wyłącznie mlecz i zielsko z łąki.

Yaqbi
01-01-2013, 14:40
Jeżeli chodzi o karmę podstawową, to używam te chrupki z Tropicala - BioRept dla lądowych. To jest przez cały czas w zasięgu mojego żółwia, stosuję go jako podstawową dietę, rośliny stanowią uzupełnienie (zwłaszcza w zimie) chyba może być zamiast siana? Faktycznie, czytałem o owocach, że mimo, iż są chętnie jedzone, to nie są najlepszą dietą. Dlatego rzadko daję je mojej małej, przeważnie jabłuszka, banany, grzuszki, kiwi i inne, ale jednorazowo żółwik dostaje tylko kawałek owoca (deser :)). normalnie karmię go warzywami: marchew, sałata, ogórek, pomidor. Innych liściastych nigdy mu nie podawałem, ale miałem go dopiero jedno lato, dużo zabierałem go wtedy na spacery, więc miał okazję.
Jeżeli chodzi o krzywicę, nie wydaje mi się, żeby coś było nie tak, ale porównuję to do zdjęć, które widziałem w internecie. Jutro odbieram zdjęcia od fotografa, postaram się wstawić jakieś, żebyście mogli ocenić. Temperaturę pod żarówką faktycznie mam wyższą niż 28 st. W ciągu dnia, koło południa, światło i ogrzewanie mam tak wysterowane, że jest to średnia temp. u mnie w terra, a pod żarówką jest ponad 30st, ale czytałm, że tak może być.
Dziękuję Wam za wskazówki, przejdziemy teraz na dietę, za jakiś czas dam Wam znać o efektach. Pozdrawiam

dr Robert
01-01-2013, 15:50
Nie wiem jaki jest skład tego Tropicala. Może to jest wysokokaloryczne ? Tak przypuszczam, sianko jest 100 razy lepsze i przypomina suche roślinki, które są w naturze ważną częścią diety żółwia. Każdy kto widział żółwa greckiego w naturze wie, że zwykle nie ma on pod doststkiem soczystej zieleni, ale suche źdźbła. Tylko okresowo, po deszczu, wiosną i jesienią robi się bardziej zielono. Zawsze lepiej polegać na pokarmie o znanym składzie i naturalnym. Banany proponuję całkiem odrzucić, wyjątkowo fatalny stosunek Ca:P i do tego gigantycznie kaloryczne. Kupować cykorię i cukinię, zdrowe i mają dużo naturalnego Ca.

Yaqbi
02-01-2013, 00:54
ok, dzięki za rady, spróbuję przekonaćżółwia do diety :)) Pozdrawiam

dr Robert
02-01-2013, 02:59
Co pisze na tym tropicalu gdy chodzi o skład ?

Yaqbi
02-01-2013, 13:01
produkty zbożowe, owoce i warzywa, mączka z lucerny, drożdże paszowe (dlatego tek rośnie :)) mączka ze skorupiaków, oleje roślinne, olej rybny, makro i mikro elementy, witaminy, substancje barwiące oraz przeciwutleniacze dopuszczone do stosowania w UE

MataManX
02-01-2013, 13:33
Yaqbi napisał(a):

> substancje barwiące oraz przeciwutleniacze dopuszczone do
> stosowania w UE

Boże ja bym nigdy nic takiego żólwiowi nie dał my się truć możemy ale zadbajmy przynajmniej o zwierzęta zostawmy na naturalnych produktach

dr Robert
02-01-2013, 15:43
Bardzo zły skład ! Tam w ogóle nie ma mleczu, ziół ! Koszmar !! Zamiast tego olej z ryby. Nie miałem nawet świadomości, że takie świństwo sprzedają dla żółwi. To skład absolutnie niezgodny z zasadami żywienia żółwi lądowych. Ten skład ustalał chyba specjalista od świń ! Żółw tak urósł na tych wodnych zwierzątkach co je tropical wsadza do tego świństwa i na mączce z lucerny.

Dobre "chrupki" dla żółwi robi niemiecka firma Agrobs. Strona po niemiecku i angielsku: www.agrobs.de

Jest tego kilka rodzajów. Dokładniejszy skład produktów tej firmy jest na:
http://www.schildkroeten.com/index.php?detail=2&second=9&sessID=2c3fc49a71766a9c6bb44a7ea72c7e55

A co w składzie: PRE ALPIN Testudo to prawie sam mlecz (92%) i trawa (6%),
PRE ALPIN TESTUDO HERBS kilka rodzajów ziółek, PRE ALPIN TESTUDO FIBRE głównie różne gatunki traw aby dostarczyć dużo balastu dla przewodu pokarmowego, teraz zaczęli robić jeszcze PRE ALPIN TESTUDO BABY.

No i wszystkie bez żadnych konserwantów, barwników, warzyw, owoców, skorupiaków (!!!). Wszystko super, no tylko jedna smutna wiadomość - nie spotkałem się z tym w Polsce, a ceny niemieckie są dość wysokie.

dr Robert
02-01-2013, 16:04
Napisałem właśnie maila do firmy Agrobs czy sprzedaje produkty dla żółwi w Polsce, a jeśli nie to czy gdzieś bliżej polskiej granicy lub w Berlinie sa do kupienia.

Aleksander
03-01-2013, 03:00
Naprawdę lepiej będzie, jesli przejdziesz na produkty świeże. Beznadziejna ta gotowa karma:( Żółw będzie na początku może troche marudził, skoro jest przyzwyczajony do takiego jedzenia, ale na Twoim miejscu zarzuciłabym to od razu.
A Agrobs jest ponoc rzeczywiście świetny. Czytałam, że niektórzy hodowcy z Niemiec zostawiaja żółwiom Agrobs do stałej dyspozycji, tak jak my siano. Wystarczy poczytac skład i juz wiadomo dlaczego. Szkoda, że w Polsce nie ma takiego rewelacyjnego dodatku.

Pozdrawiam
natalia

dr Robert
03-01-2013, 03:13
Dostałem odpowiedź z Agrobs. Przedstawiciele Agrobs są na:
www.st-hippolyt.de
Jest przedstawiciel hurtowy w Polsce, w Warszawie. Tylko czy będzie miał coś dla żółwi, widzę, że oni specjalizują się głównie w pokarmie dla koni.

Aleksander
03-01-2013, 03:27
Hmmm, nie jest to takie głupie. I tu trawy i tu trawy:) Mam jeszcze pytanie a propos owoców opuncji- gdzie mozna ja dostac? Bo nie jest to chyba raczej popularna roslina.

natalia

dr Robert
03-01-2013, 06:21
Co do opuncji. To rzeczywiście "wapniowa bomba" i w naturze wcinają ję żółwie w Europie i w Afryce, chociaż .... nie jest roślina sztucznie rozwleczona przez człowieka po całym swiecie z Ameryki Północnej. A więc jest to pokarm "naturalny" dla nich zaledwie od kilkudziesięciu/kilkuset lat (nie wiem dokładnie kiedy pojawiła się w basenie M.Śródziemnego). Ale zarówno owoce jak i soczysty miąższ płatowatych łodyg uwielbiają chyba wszystkie żółwie. Nie należy przesadzać. Ja kupuję jeden owoc raz na 2 tygodnie i wówczas moje maluchy przez 2 dni dostają go pokrojonego w kostkę. We Wrocławiu jest w Epi Market i czasem na hali targowej, w innych miastach trzeba szukać bardziej ekskluzywnych sklepów spożywczych. Cena za owoc we Wrocławiu 4,90 zł. To luksusowy dodatek służący urozmaiceniu diety.

dr Robert
03-01-2013, 06:32
Liczę ile ten Agrobs kosztuje: zwykły Pre alpin i Pre alpin herbs (z ziółakami) 1 kg - 5,10 Euro czyli ok. 25 zł, Pre alpin fibre (z włóknami) 5,10 ale paczka 700g i Pre alpin Testudo baby ozdobna puszka 300 g ( w paczkach nie mają) prawie 15 euro. To oststnie można pominąć bo maluch zjedzą to co dorosłe.
Czyli około 25 zł za kilogram, to znowu nie jest jakaś straszna cena. Sprzedają jeszcze w paczkach po 15 kg, ale cenę podają na życzenie - trzeba byłoby zebrać się chyba kupą i kupić na spółkę takie wielkie opakowanie, przypuszczam, że wyszłoby taniej.

Ile kosztuje i jaka jest objętość tych mieszanki Tropicalu ?

dr Robert
03-01-2013, 06:49
Przy opuncji warto uważać na małe kolce na owocach. Potrafią wejść w skórę przez worek foliowy i trudno ich się pozbyć. Dla żółwi owoc cienko obieram i daje z pesteczkami, które są w środku. Można też dawać łodygi, ale te to chyba w kwiaciarniach.

Yaqbi
04-01-2013, 01:44
Jeśli chodzi o ten BioRept, to ostatnio płaciłem 13,40 za puszkę 600ml.
Znalazłem jeszcze analizę jakościową tej mieszanki:

Białko surowe min 30%
Tłuszcz surowy max 3%
Włókno surowe max 4,5%
minerały max 9%
wilgotnośćmax 8%

witaminy dodane do 1 kg:
A 11200j.m.
D3 1150 j.m.
E 80 mg
Stabilizowana wit C 45mg



Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==