PDA

Zobacz pełną wersję : Witam i porade pytam (zolw stepowy)



Irtysz
05-01-2013, 11:22
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jest to moj debiut na tym forum. Trafilem na nie zupelnie przypadkowo przegladajac strone o zolwiach.

Posiadam zolwia stepowego (ok 14 cm) o imieniu "Rambo" , od kilku lat chodzi on sobie po mieszkanku, ma zrobiona swoja kryjowke, nauczony jest do spozywania posilkow w kuchni. Jednkaze po przestudiowaniu kilku watkow zamieszconych na tym forum postanowielm wybudowac mu terrarium. Niestety jedyny maksymalny jego wymiar na jaki moglem sobie pozwolic to 60x90 i jest to dosyc specyficzny twor gdyz zostal wbudowany w pólke. Chcialbym przedstawic w przyblizeniu jego charakterystyke i spytac o ewentualne poprawki jakie powinienem wprowadzic i sugestie odnosni urzadzenia. Zalaczylem jego zdjecie. W tej chwili zaimpregnowalem drewno pokostem lnianym i czekam az wyschnie.

Wybudowalem mu basen wielkosci 20x40 cm i gleboki na 11. Mam zamiar wypelnic go piachem dla gadów firmy Vitapol. Na wierzch poszedlby grys dla gadow f. MHK Postanowilem wstawic te kafelki zeby kojarzyly mu sie z kuchnia, poza tym bedzie mial w miare hiogieniczne miejsce do spozywania posilkow. Powierzchnie wokol kafelek wysciele 2 cm warstwa kory dla gadow. Natomiast zastanawiam sie co do kryjowki ktora ma wejscie kolo grzejnika jest ona dluga na 40 cm. Wyscielic ja sianem czy moze lepiej trocinami???

Co do oswietlenia to poki co bylaby zarowka 50W Sun Glo f. Exoterra. Za jakis czas wstawilbym mu swietlowke dodatkowo. Na jakim podlozu one lubia sie wygrzewac? Kamienie?

Czy jest sens instalowac jakis zbiornik wodny jesli zolw ma gwarantowana kapiel co 2-3 dni???

Czy gdybym zagospodarowal przestrzen przed kafelka na 2 roslinki np kaktusy (solidnie zamontowane) czy zolwikowi moglyby one zaszkodzic, a moze posadzic tam cos innego????

Czy jakiekolwiek tapety ozdobne dostepne w sklepach zoologicznych wchodza w gre?? Czy zolw to podrze?? Jakis pomysl na ozdobe scianek, czy moze lepiej ich nie ruszac?

Czekam na opinie i sugestie. Za wszystkie bede bardzo wdzieczny.

Zapomnialem dodac ze pod grzejnikiem znajduja sie drzwiczki wiec jesli zolwiowi sie bedzie nudzic to sobie wyjdzie na spacer na mieszkanko.

Paulazz
06-01-2013, 13:54
mogłes napisac to krócej... ale czemu sie pytasz o porady jak tak na prawde wszystko praktycznie wiesz... pozdrawiam

Paulazz
06-01-2013, 14:04
a i zapomniałam powiedzieć... trociny czy sianko co wolisz... basenik z wodą może być ale w sumie jak jest kompany... eh nie wiem cos tam pisałes że basenik o głębokości 11 cm to chyba za dużo... więcej nic nie powiem bo nie jestem specjalista tylko marnym amatorem :)

Irtysz
06-01-2013, 17:22
Basenik o glebokosci 11 cm owszem ale nie na wode tylko na torf wymieszany z piaskiem zeby mogl sobie pokopac :-) Podobno lubia kopac.

dr Robert
06-01-2013, 17:43
Szkoda mi tych wszystkich stepowe trzymane na twardym podłożu. To mistrzowie kopania, kilkumetrowe nory. Zalecenia niemieckie na minimalne terrarium stepowca: długość terrarium 8x długość pancerza, szerokość 4x długość pancerza, długość substratu 3-4 razy długość pancerza. Czyli 11 cm głębokość jest dla czterocentymetrowego żółwika !
Trociny to nie jest dobry pomysł, natomiast zawsze świeże siano to podstawa w żywieniu żółwi lądowych. Powinno być stale dostępne, może też służyć jako schronienie.

Irtysz
06-01-2013, 18:15
No i wlasnie tu jest ten problem. Jak zapewnic takiemu żółwiowi taka glebokosc??? Ale za to przynajmniej latem moze sobie na specjalnym wybiegu na dzialce pokopac do woli. Niestety teraz musi mu to wystarczyc.

JoShi
07-01-2013, 03:09
> Wybudowalem mu basen wielkosci 20x40 cm i gleboki na 11. Mam
> zamiar wypelnic go piachem dla gadów firmy Vitapol.
Piach sobie odpusc. Predzej czy pozniej Twoj zolw zacznie go jesc a wtedy klopoty zagwarantowane... Daj mu mozliwosc kopania na calej powierzchni. zamiast piachu kora torf itp...


> poszedlby grys dla gadow f. MHK Postanowilem wstawic te kafelki
> zeby kojarzyly mu sie z kuchnia,
I zeby poglebialo mu sie zwyrodnienie stawow wynikajace z chodzenia po sliskej powierzchni...

> Wyscielic ja sianem czy moze lepiej
> trocinami???
Wszystko jedno, byle nie pylilo...


> Czy jest sens instalowac jakis zbiornik wodny jesli zolw ma
> gwarantowana kapiel co 2-3 dni???
Nie ma sensu, przynajmniej przy tak malej powierzchni terra. Jest to rozrzutnosc. Zabiera miejsce nie dajac nic w zamian...



> Czy gdybym zagospodarowal przestrzen przed kafelka na 2
> roslinki np kaktusy (solidnie zamontowane) czy zolwikowi
> moglyby one zaszkodzic, a moze posadzic tam cos innego????
Trzykrotke, lucerne, koniczyne, mlecz... Wszystko co da sie zjesc... Oczywiscie bylaby to dekoracja sezonowa...


> Czy jakiekolwiek tapety ozdobne dostepne w sklepach
> zoologicznych wchodza w gre?? Czy zolw to podrze?? Jakis pomysl
> na ozdobe scianek, czy moze lepiej ich nie ruszac?
Po co ozdoby ?


> Zapomnialem dodac ze pod grzejnikiem znajduja sie drzwiczki
> wiec jesli zolwiowi sie bedzie nudzic to sobie wyjdzie na
> spacer na mieszkanko.
Czyli ostatecznie i tak bedzie chodzil luzem po mieszkaniu, bo przeciez nie zmusisz go, zeby wrocil do terrarium...

Irtysz
10-01-2013, 10:40
JoShi napisał(a):


> > Czy jakiekolwiek tapety ozdobne dostepne w sklepach
> > zoologicznych wchodza w gre?? Czy zolw to podrze?? Jakis
> pomysl
> > na ozdobe scianek, czy moze lepiej ich nie ruszac?
> Po co ozdoby ?

Wydaje mi sie ze terrarium w jakims tam stopniu powinno przypominac naturalne warunki a nie sterylne kwadratowe pudlo.



> > Zapomnialem dodac ze pod grzejnikiem znajduja sie drzwiczki
> > wiec jesli zolwiowi sie bedzie nudzic to sobie wyjdzie na
> > spacer na mieszkanko.
> Czyli ostatecznie i tak bedzie chodzil luzem po mieszkaniu, bo
> przeciez nie zmusisz go, zeby wrocil do terrarium...

Puki co to i tak raczej nie chce wychodzic z niego a nawet gdyby to zawsze mozna go wsadzic do terraium z powrotem. Chyba mu nie zaszkodzi jak od czasu do czasu wybierze sie na spacer.

42d3e78f26a4b20d412==