PDA

Zobacz pełną wersję : pilne proszę o pomoc



Marinero
07-01-2013, 15:53
Witam,mam problem ze swoim żółwiem czerwonolicym, parę dni temu zaobserwowałem na skorupie wysuszone niektóre łuski plastronu które trochę odstają, tak jakby miały się oderwać za jakiś czas, a niektóre są lekko białawe tak jakby miały trochę powietrza pod spodem.Zaobserwowałem to dopiero jak wyschła mu skorupa kiedy się wygrzewał. Bardzo proszę o odpowiedź bo gdyby to były zmiany świadczące o jakiejś chorobie(być może grzybica) natychmiast zacząłbym działać.Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam Marinero.

bruenor
08-01-2013, 00:01
Na początek…. Mam takie gadzinki bardzo krótko i dopiero się ich uczę (o nich też ;) )

Mój samczyk właśnie gubi łuski z karapaksu ( dopiero, co zrzucił skórę). Rośnie chłopak na menszczyznę ;). Na plastronie nie udało mi się zauważyć żeby gubił łuskę. (Może, dlatego że rzadko oglądam mu podwozie) W akwa. Znajduje czasem łuski, które mogłyby pasować, do plastronu.
W końcu jakoś gadzinka musi rosnąć.

Grzybice (z tego, co wyczytałem) objawiają się w postaci białych narośli NA skórze i pancerzu.

Mało napisałeś o wieku i rozmiarze żółwia, ale najprawdopodobniej gadzina Ci rośnie.

Zakładam, że dbasz by woda była czysta, nie miała przykrego zapachu i sprawdzałeś czy skorupa jest twarda.

Marinero
08-01-2013, 01:23
Bardzo dziękuję za odpowiedź, czytając ją zorientowałem się że to oczywiście chodzi o karapaks a nie tak jak napisałem plastron. Ale jak by nie było trochę mnie pocieszyłeś dzięki raz jeszcze pozdrawiam Marinero.

Jojek
08-01-2013, 16:29
Typowy objaw - rośnie i stare (zamałe) łuski mu odpadają. Nie ma się czym przejmować. Skóra też mu będzie schodziła takie firanki będą z szyi i łapek wisiały.

Pozdrawiam

Marinero
09-01-2013, 01:20
Dzięki serdeczne za odpowiedź, co do fiiranek to już je ciągnie za sobą od jakiegoś czasu, chyba za dużo się naczytałem o chorobach żółwików i dlatego tak się wystraszyłem.Pozdrawiam, miłego dnia Marinero.

szafa
29-01-2013, 02:37
nie martw się jeśli żółw jest młody to normalne poprostu kształtuje mu się skorupa

42d3e78f26a4b20d412==