PDA

Zobacz pełną wersję : ACH TE PAZURY...



marioh
18-01-2013, 17:10
Mam pytanko do forumowiczów na temat pazurów u samców czerwonolicych.Chodzi mi o fakt,czy one im aby nie przeszkadzają?Oczywiste jest,że pomagają im w pożywianiu się i to jest z pewnością fakt (bo żadna-rybka nawet spora nie ma za dużych szans).Myślę również,że na wolności walczą jakoś o to pożywienie lub o terytorium (może o samice),ale w warunkach domowych raczej tego nie muszą robić.I tu się rodzi moje pytanie "obcinać,czy nie",co to ewentualnie daje i czy to nie wyrządzi im jakiejś krzywdy lub bólu?Dołączam zdjęcie mojego "Kubusia",gdzie widać jego szponki(jakośc średnia).Oczywiście dla wszystkich pozdrowienia!

marix
19-01-2013, 00:46
Moja wlasne czerwonolice sa na razie zbyt male, by dotyczyl ich ten problem. Ale i chyba w ogole nieprzycina sie pazorow tym zolwiom! O niczym takim nie bylo nigdy mowy na forum, nie spotkalem tez tego problemu w ksiazkach!
Pozury przycinaja chyba tylko zolwiom ladowym.

Radek. P.
19-01-2013, 02:19
Nie obcinaj pazurów, one służą do popisywania się przed samicami i z pewnością żaden samiec nie chciał by ich stracić. A tak w ogóle, to one żółwiom nie przeszkadzają.

PS
Zaloty żółwi wyglądają tak: Samiec podpływa do samicy, tak że patrzy jej prosto w oczy, chowa głowę do skorupy, tak że wystają tylko oczy i nos, wyciąga przednie łapy przec siebie i zaczyna machać pazurami przed głową samicy, tak jakby ją łaskotał po pysku. Samica wtedy próbuje gryźć pazury samca, ale ich nie łapie, bo one drżą naprawdę szybko, za szybko dla szczęk samicy.
Moje żółwie robią tak bardzo często, ale nigdy nie dochodzi do zapłodnienia, bo samica szybko zaczyna się nudzić (chyba jej się nie podoba, że samczyk jest od niej znacznie młodszy).

Tak więc nigdy nie obcinaj pazurów żółwiom wodnym. One są z nich dumne.

MataManX
19-01-2013, 02:27
raczej nie jest to znudzenie tylko zmęczenie cały rok jak są razem samiec cały rok się do niej zaleca przez co jest to nieskuteczne jakby się nie widziały przez kilka miesięcy by była o wiele większa szansa na zapłodnienie a pozatym jak mówisz że jest młodszy to może być poprostu jeszcze nie dojrzały samce dojrzewają w wieku 4-6 lat a samice 6-10

scorpio
19-01-2013, 13:24
w żadnym wypadku nie powinno się obcinać samcom ich długich pazurków jest to bowiem ich cecha rodzajowa a zatem też gatunkowa ( dla samców z rodzaju Trachemys, Pseudemys, Graptemys, Chrysemys), ktoś kto obcina takie długie pazury po prostu męczy zwierzę, a one na pewno samcom nie przeszkadzają! gdybyś obciął, polała by się z nich krew, bo rdzeń w tych pazurkach dochodzi prawie do samego końca..pozdrawiam

marioh
19-01-2013, 14:01
Dzięki serdecznie za wszystkie odpowiedzi i oczywiście w żadnym wypadku nic takiego nie zrobię.A poza tym wiele się dowiedziałem np. o zachowaniu czerwonolicych w czasie zalotów.
Pozdrowionka !

42d3e78f26a4b20d412==