PDA

Zobacz pełną wersję : oświetlenie



eN
20-01-2013, 02:45
Hej

Dzisiaj przeglądałem forum i zauważyłem wiele wątków odnośnie oświetlenia terrarium.

Dużo piszecie o lampkach UVB, a czy można pozostać przy zwykłej lampce biurkowej ? zarówka 60W?

P.s. Mam zółwia stepowego

pozdrowienia

MataManX
20-01-2013, 03:33
Z biurkowej możesz kożystać jako ze żródła ciepła. Żólw potrzebuje także promieniowania UV, które jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju i wytwarzania w organiźmie witaminy D3
problem ten można cześciowo rozwiązać poprzez wyprowadzanie żólwia na długie spacery jednak nie jesteśmy do tego zdolni przez cały rok niestety

Jędrek
20-01-2013, 14:30
Raczej, CZĘŚCIOWO, zwłaszcza w okresie wzrostu UVB jest potrzebne. Da je oprócz Słońca (tylko w ciepłe, letnie dni) ODPOWIEDNIA świetlówka lub specjalistyczna lampa (jeszcze droższa).
Na marginesie, UV nie przechodzi przez szkło.

Aleksander
23-01-2013, 02:08
Jak już koledzy wspomnieli powyżej dla prawidłowego utrzymywania żółwia stepowego konieczne jest dostarczanie promieniowania UVB (niezbędne przy wytwarzaniu przez zółwia witaminy D3, przez co również przy metabolizmie wapnia)! Lampa biurkowa też (wspomniane źródło ciepła), ale NIE TYLKO!!!

Bez promieniowania UVB żółw nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości wapna, co skończyć się może różnorodnymi zmianami krzywiczymi i nie tylko!!!
Więc zastanów się nad zakupieniem dla swojej gadziny świetlówki i odpowiednim jej umieszczeniem (o rodzajach świetlówek i sposobach montażu poczytasz dość dużo we wcześniejszych postach)!!!

Aleksander

42d3e78f26a4b20d412==