PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie co do karmienia żółwi



Paulazz
21-01-2013, 09:17
widziałam inne posty i kilka osób wspominało że dla urozmaicenia diety
warto raz na jakis czas dać jajko czy surowe mięso ...
ale czy twarożek???
bo kiedys moja siostra nakarmiła białym serem swoje świnki i padły przez noc...

wiem wiem świnka morska to nie żółw ale jak te stepowce nigdy wcześniej tego nie jadły to czy to im nie zaszkodzi ???

koleś
21-01-2013, 11:36
a ten serek co twoja siorka dała świnką to nie był przypadkiem cały zielony albo dziwnie pachniał, bo mi coś to dziwnie wygląda żeby świnki morskie po twarogu padły (no chyba że wzdęć dostały) A żółwiowi stepowemu możesz spoko dawać ser biały

Paulazz
21-01-2013, 12:36
he he nie wim jaki był i jak to było ale dała i padły :P... dzięki za odp

Aleksander
21-01-2013, 13:04
Ten wątek powtarzał sie juz wiele razy. Dieta żółwia stepowego powinna być uboga w białko. Wniosek: miesa, mleka, sera białego, żółtego, czy jakiegokolwiek innego sie nie podaje. Urozmaicać dietę można na wiele innych sposobów, niekoniecznie podając pokarmy zle trawione przez zwierzeta.

Pozdrawiam
Natalia

Paulazz
21-01-2013, 13:37
ale już nie raz widziałam jak sie ludzie wypowiadają... cytuje " raz na dwa tygodnie do posiłku żółwia stepowego należy dodać ugotowane na twardo jajko kurze, surowe mięso wołowe lub biały ser..." no to czytajac ten post i to co wcześniej moge mieć chyba dylemat?

Jojek
21-01-2013, 15:48
Możesz spokojnie zaufać Natalii. Ma duża wiedzę na ten temat bo z pasją hoduje stepowe i ma ich 4 a "koleś" żadnego... Co prawda nie ilość zwierząt świadczy o fachowej odpowiedzi tylko doświadczenie, ale w tym przypadku się to pokrywa :)

Pozdrawiam
Jojek

dr Robert
21-01-2013, 17:00
Natalia, ja i jeszcze kilka osób od miesięcy próbują pisać to samo i jak widać bezskutecznie. A więc jeszcze raz. Dieta dla stepowców i innych lądowych żółwi z rodzaju Testudo powinna być niskobiałkowa (mięsko i serki do śmietnika), niskowęglowodanowa (owoce tylko od święta) i bogata w wapń. Nawet wysokoenergetycznych roślin (strąkowe czy lucerna) nie należy podawać non stop. Potem widać pokrzywione, miękkie żółwie, piramidy na skorupie - to własnie wynik żywienia na podstawie własnych upodobań, porad sprzedawców zoo i niestety weterynarzy oraz książek o żółwiach które ukazały się w Polsce (w tym roku ukaże się, mam nadzieję, nowoczesna książeczka o żywieniu żółwi, tylko czasu wciąż mam za mało). To jest stan wiedzy sprzed 20 lat.

JoShi
22-01-2013, 03:35
> A żółwiowi stepowemu możesz spoko dawać ser biały

Nie sluchaj kolegi... Zolwie ladowe zle znosza produkty mleczne... I wogole wystarczy im zielsko do zycia... Zadne tam twarogi, jajka czy makatony...

elegans
22-01-2013, 06:44
Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat nowej kiążki o żywieniu żółwi, która ma się ukazać np. kiedy przypuszczalnie ma być wydana?
Pozdrawiam!!!

dr Robert
22-01-2013, 07:07
Jak ją skończę, znajdę wydawcę itd., nieprędko ...

Paulazz
22-01-2013, 14:07
" żółwie w domu" 1992 rok :/...

... (dział żywienie żółwi) " powszechnie przyjęło się uważać , że żółwie lądowe są zwierzętami roślinożernymi , a błotne i wodne - mięsożernymi. Pogląd ten odbiega od prawdy. Czystych roślinożerców czy roślinożerców prawie nie ma ( he he prawie )
... " w skład diety żółwi lądowych wchodzą rośliny zielone , owoce, warzywa ( z wyjątkiem kapusty i pietruszki ) , nasiona , jagody i skiełkowana pszenica...

( a teraz uwaga!!! ) Dwa razy w tygodniu do sałatek należy dodać białko zwierzęce ( żółtko gotowanego jaja kurzego, mielone surowe mięso wołowe, rozdrobnioną wątrobę, mięso ryb słodkowodnych, biały ser"


autor Jerzyu Gosławski i Adam Hryniewicz

to taka ciekawostka

w sumie dobrz że są takie strony w sieci bo można sobie rozwiać wiele wątpliwości... ale właśnie dlatego chciałam zadać to pytanie bo w innych postach nie było nic o mięsnej diecie dla stepowca... pozdrawiam i może Dr Robert to skomentuje :)

a tak poza tym to też będe czekać na tą książke , wspominaną wcześniej

Paulazz
22-01-2013, 14:13
mam coś jeszcze :)

Marcin Jan Gorazdowski " żółw stepowy"

daty nie mam :/

" Bardzo częstym błędem popełnianym przez ludzi trzymajacych żółwie lądowe jest żywienie ich wyłącznie pokarmem roślinnym... bla bla bla

... około 15-25 % pożywienia powinny stanowić pokarmy zwierzęce... bla bla bla ...
surowe mięso wołowe lub końskie, jajka ugotowane na twardo , owady , dżdżownice."

Paulazz
22-01-2013, 14:16
eh i na to wychodzi że są różne szkoły na ten temat... i co ja mam teraz zrobić... każdy by sie zagubił... choć w sumie nie wiem gdzie stepowy może podpierniczyć konia w noge i odgryźć kawałek mięsa buehehe

Aleksander
22-01-2013, 14:33
Oj chyba dr Robert wyraźnie napisał, że w owych "wspaniałych" książkach stan wiedzy sprzed 20 lat!!

Obecnie spotkałem się nawet z twierdzeniem, iż testudo nie trawia białka zwierzęcego, może dr Robert wyjaśni to dokładniej, ale o ile wiem to kwestia braku jakiegoś enzymu?!

pozdrowienia
Aleksander

JoShi
22-01-2013, 14:35
ta pozycje to wogole sobie daruj. Poza tym to nawet nie ksiazka a broszurka jedynie...

dr Robert
22-01-2013, 16:13
Dla niecierpliwych :) polecam "Ernährung von Landschildkröten" Carolin Dennert wyd. Natur und Terrarien Verlag (II wydanie 2003) lub stronę http://www.landschildkroeten.com
która coś chwilowo (mam nadzieję) nie działa. Niestety (dla wielu) wszystko po niemiecku :). Po polsku raczej po wakacjach :).
Do enzymów Natalia jeszcze nie doszedłem :). Teraz zbieram różne materiały, powstaje też licencjat pod moim kierunkiem na temat roślinożerności u żółwi (głównie aspektu ewolucyjnego i fizjologii).

Być może żółwie w naturze spotykają czasem padlinę, a pewnie częściej martwego pasikonika czy szarańczę, ale w naturze nie wcinają cały rok soczystej, pełnowartościwej cykorii, cukinii, mleczu, lucerny (a u niektórych niestety również wielu, często podawanych owoców). W naturze taka obfitość występuje tylko w wiosną, potem wszystko wysycha. Wówczas taka padlina raz na kilka miesięcy stanowi być może cenny dodatek. W warunkach hodowli występuje odwrotny problem: za dużo białka, za dużo cukrów, za szybki wzrost. Nie przypadkiem prawie wszystkie żółwie lądowe w warunkach hodowli rosną 2 czasem 3 razy szybciej niż w naturze (nawet karmione samymi roślinkami), ale niestety często kosztem zdrowia. Dokładanie jeszcze pokarmu pochodzenia zwierzęcego to przykładanie ręki do potencjalnych schorzeń wynikających z "przenawożenia" naszych żółwi.

JoShi
22-01-2013, 23:08
> Być może żółwie w naturze spotykają czasem padlinę, a pewnie
> częściej martwego pasikonika czy szarańczę
Nawet jesli jedza w naturze padline, to przeciez taka padlina jest latwiejsza do strawienia niz swierze miasko, jeszcze na dodatek nafaszerowane konserwantami.

Paulazz
23-01-2013, 00:10
ok no to ja dziękuje za wszystkie odpowiedzi i za dyskusjię...

w końcu to jest FORUM DYSKUSYJNE...

czyli białko precz!! :)

pozdrawiam

Aleksander
23-01-2013, 02:02
Dokładnie to tego powinno służyć to forum!!!
a tak na marginesie to chyba wszyscy sie odzwyczailiście od tego, że ja też czasami coś piszę ze wspólnego z Natalią konta;))))

pozdrowienia
Aleksander

dr Robert
23-01-2013, 16:06
Dla niecierpliwych jeszcze strona po angielsku:
http://www.tortoisetrust.org/articles/dietcons.html

Zatrważające sa statystyki śmiertelności i długości życia z powodu złej diety w Wielkiej Brytanii (zaledwie 1-2 lata u młodych wylęgłych w niewoli !). Polecam.

42d3e78f26a4b20d412==