PDA

Zobacz pełną wersję : krzywica u greckiego



alfreda1
27-01-2013, 11:53
witam. mam pytanie. czy niewielkie garby na karapaksie żółwia już świadczą o krzywicy (zwłaszcza pierwszy nad karkiem)?Czy ma to związek ze zbyt szybkim wzrostem żółwia (około 1cm-1,5 przyrost na rok)?Dodam, że żółw jest karmiony zgodnie z waszymi zaleceniami (chociaż za kiełkami nie przepada :( ), ma świetlówkę UVA i UVB, dostaje regularnie witaminki i wapno a ponadto sam podgryza sobie sepię. Ps. Jeszcze jedno. Nie wiem czy to zimowe zmęczenie, ale Alfred od jakiegoś czasu wystawia swoja główkę z domku co 3-4 dni, zje troszkę i znika żeby znowu się zaszyć. Czy to normalne (wcześniej był aktywny codziennie)?

MataManX
27-01-2013, 12:15
najlepiej by było jakbyś zdjęcia podesłała bo niewielkie garby trudno zinterpretowapłytka nie jest gladka jak szyba nigdy ale też nie powinna być aż zanadro wysklepiona najlepiej ocenić to na zdjeciach obejrzyj tez fotki w opisie

Aleksander
27-01-2013, 23:30
Rzeczywiście trudno to ocenić nie mając zdjęcia. W "typie idealnym" nie powinien mieć żadnych garbów. Wiadomo jednak, że niestety w niewoli bywa różnie.
A jeśli chodzi o aktywność, to pogoda teraz jest zmienna, wiec żółwie na nia różnie reagują. Jeśli tylko nie obserwujesz jakis innych objawów, które mogłby świadczyć o chorobie, to niech sobie trochę poleniuchuje. U mnie akurat w ostatnim czasie największy leń demoluje terrarium a aktywna dotychczas zołwica ciagle drzemie.

Pozdrawiam
Natalia

Yaqbi
28-01-2013, 06:16
Moja żółwica też ma lekko wystające płytki grzbietowe pancerza - fakt, czytałem o tym, że może to być oznaka krzywicy, chociaż nie ma innych oznak- pancerz jest twardy, ma nardzo wyraźne kolory. A do tego mój żółw miał w ostatnim roku przyrost ok 10cm! To jakiś mutant. Jeśli chodzi o zdjęcia żółwi greckich, to widziałem takie z wystającymi lekko tarczkami, jak i płaskie (tzn idealnie półokrągłe) To jest zwierzątko, a nie produkt fabryczny, więc każdy będzie wyglądał trochę inaczej :))Wydaje mi się, że nie masz się czym martwić, jeśli inne objawy nie występują. pozdrawiam.

JoShi
28-01-2013, 09:07
> Moja żółwica też ma lekko wystające płytki grzbietowe pancerza
> - fakt, czytałem o tym, że może to być oznaka krzywicy, chociaż
> nie ma innych oznak- pancerz jest twardy, ma nardzo wyraźne
> kolory. A do tego mój żółw miał w ostatnim roku przyrost ok
> 10cm! To jakiś mutant.

Mysle, ze to oznacza zla diete...

Yaqbi
28-01-2013, 10:36
konsultowałem już dietę z bywalcami tego forum... zastosowałem zmiany i wszystko jest ok.

42d3e78f26a4b20d412==