PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to normalne?



MarQo
06-02-2013, 08:01
Nasz żółw potrafi przespać dwa dni a nawet trzy, nie wychodząc na posiłek. Niekiedy sam się obudzi i wyjdzie na jedzenie a czasem trzeba go budzić. Czy dobrze robimy budząc go?
Drugie pytanie: podczas kąpieli zdarza sie, że wraz z odchodami wydala takie białe śluzowate coś. Co to jest?

bandola
06-02-2013, 10:44
To białe coś to mocz-nie masz się czym martwić.Jeśli chodzi o spanie to sprawdź czy nie ma za niskiej temperatury w terra.Ja na Twoim miejscu bym go nie budziła,nic mu się nie stanie jak nie będzie jadł parę dni.

MarQo
06-02-2013, 11:36
W terra ma 25-27st. w dzień. W nocy 20-22st.C.

Aleksander
07-02-2013, 08:44
Białe to kwas moczowy. A jeśli chodzi o spanie - żółwie sa bardzo wrażliwe na pogode, a jaka teraz jest każdy widzi. Nie ma nic złego w przespaniu kilku dni. Czasem nawet nie jest to spanie, tylko zwierzątko siedzi w norce, bo nie ma ochoty wychodzić. Jeśli tylko je, załatwia się, to jest ok.
Ja jednego z moich podopiecznych "zaktywizowałam" w ten sposób, że co rano wyciągałam go z nory na swiat. Ale on był osowiały całą zimę, więc chciałam sprawdzić, jak tam jego kondycja. Okazało się, że super.
Daj swojemu żołwiowi trochę poleniuchować. Jeszcze sie rozszaleje wraz z ustabilizowaniem pogody.
A temperaturę mamy w terrariach podobna (może jakieś 29 po zarowkami). Moim zdaniem to ta pora roku:)

MarQo
07-02-2013, 09:22
No właśnie on w tym czasie nie je...

alfreda1
08-02-2013, 02:33
moj alfred tez potrafi 3-4 dni przesiedziec w domku, z tym ze w tym czasie tez nic nie je ani sie nie zalatwia. wyciagam go wiec co jakis czas bo sam najwyrazniej nie ma na to najmniejszej ochoty. ale zauwazylam ze z tego braku aktywnosci ma straszne zaparcia tzn robi kupke raz na dwa tyg i to mnie martwi. druga sprawa, ze w czasie jak przesiaduje w domku nie dociera do niego swiatlo ze swietlowki, wiec mozna powiedziec ze "naswietlany" jest co 4 dzien! zastanawialam sie nawet czy nie zlikwidowac na jakis czas domku zeby troche sie uaktywnil, co o tym sadzicie?

dr Robert
08-02-2013, 02:50
Byłoby dziwne gdyby żółw cały rok był aktywny codziennie. Wtedy naprawdę bym się zmartwił. Cała biologia żółwia takiego jak stepowy, a jakoś nikt nie raczył napisać o jakim gatunku jest tu mowa, a różnice są duże; np. u mnie młode pajęczynowe budzą się co 1-3 tygodnie i bardzo się z tego cieszę bo to normalne. Zakładając, że to stepcio to cały jego układ hormonalny, cały organizm pracuje tak, aby jesienią zapaść w bardzo długi sen zimowy. Nie pomoże temu utrzymywanie wysokiej temperatury. Brak snu zimowego jest anomalią i trudno oczekiwać, aby żółw zachowywał się tak jak w porze normalnej aktywności. Jest to aktywność wymuszona przez warunki hodowli. Jeżeli budzi się raz na kilka dni i słabiej je, nie ma obaw do niepokoju, przynajmniej w sytuacji gdy mamy zdrowego zółwia. Zabieranie mu domku jest po prostu niehumanitarne, podobnie jak pozbawianie go grubej warstwy podłoża w której może się zakopać.

alfreda1
08-02-2013, 03:29
faktycznie, nie napisalam, ze Alfred to zolw grecki :)

dr Robert
08-02-2013, 03:42
To istotna informacja. Sam zapomniałem dopisać do poprzedniego postu na temat róznic gatunkowych, że o ile u pajęczynowych nie martwię się, ze nie budzą się przez 1-3 tygodnie, o tyle u młodych G.elegans obawiałbym się gdyby nie jadły 2 dni. Oba gatunki z różnych miejsc, ale ze strefy tropikalnej, a takie duże różnice.
Grecki nie ma tak długiego zimowego snu, i o ile nie zdecydujemy się na normalne zimowanie powinno wystarczyć obniżenie temperatury o kilka stopni na kilka tygodni. Większość czasu żółw prześpi w kryjówce, a na wiosnę powuinien się ożywić.

MarQo
08-02-2013, 04:44
Jak zwykle zapomniałem wspomnieć, że to stepowy. Przepraszam... Trochę uspokoiło mnie to co przeczytałem. Mam nadzieję, że z przyjściem wiosny żółw się ożywi...:-)

42d3e78f26a4b20d412==