PDA

Zobacz pełną wersję : Zółw egipski - z góry dziękuje ...



barti
09-02-2013, 14:05
W każdym artykule pisze o wielkości terrarium dla żólwia, która powinna wynieść 100/60/x. Ale przecież żółw egipski osiąga rozmiary 9 cm (samiec) do 11 cm (samica), więc wedłu ogólnie przyjętego równaia 9x5 = 45 => 9 to rozmiar, a 5 to wiadomo :)) Zasada jest taka że rozmiar terrarium to 5 długości zółwia długość, 3 długości żółwia szerokość. Dlatego akwarium dla Egipcjanina powinno posiadać rozmiary 45/27 a każdy next zółwik to 1/3. Czy mam racje ?? Czy owe terrarium może mieć takie rozmiary ?? I gdzie na Śląsku moge dostać takiego żółwia ??


"Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego" Łk 23, 46

Fryta
09-02-2013, 14:34
Tak. Ten gatunek mimo "nikczemnych" rozmiarów wymaga duuuużo przestrzeni. To jeden z trudniejszych żółwi (bardziej wymagajacych).

Co do kupna to radzę się mocno zastanowić. Z tego co wiem to legalnych transportów do Polski (z CITESem) od dawna nie było. A te co trafiają się w handlu: to wynik tego, że granice nadal są nieszczelne. Jest to gatunek bardzo silnie zagrożony w naturze, a w hodowli raczej nie do rozmnożenia (mnoży się sporadycznie, raczej słabo i wymaga do tego dużej wiedzy i doświadczenia hodowlanego). W warunkach amatorskich raczej nie do utrzymania na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli ktos nie ma w tej mierze doświadczeń. Na pewno NIE NADAJE się na pierwszego żółwia do hodowli. Po co więc dla własnego "widzimisię" niszczyć tak piękny gatunek żółwia?
Jeśli masz wiedzę i potrzebne doswiadczenie proponuję kontakt z wieloletnimi hodowcami tego żółwia. Bywaja tu tacy na Forum :)

MataManX
09-02-2013, 23:14
ja bym proponował odpuścić sobie ten żólwik mimo że jest malutki jest zapalonym wędrowcem aby sie czuł kompletnie komfortowo potrzebuje ok 1 m2 na jednego osobnika. Z kupnem to niby dało by się ale miej świadomość że one w ogrodach zoologicznych się rozmnażają bardzo rzadko a co dopiero na tyle żeby do sklepów trafiały młode z hodowli większość żólwi pochodzi w nich z odłowu. ale twoja wola jak chcesz możesz kupić z tym że czy nie będzie to kolejny stracony na zawsze żólw bez szansy na rozród ??

barti
10-02-2013, 00:57
Dlaczego wszyscy dorazu zakładają, że nie będe potrafił zapewnić mojemy żółwikowi odpowiednich warunków ? Zamierzam hodować takie żółwie w terrarium 3 piętrowym (może cztero) o powierznich ok 350 m2. Dwie samice i dwa samce. Będą mogły się wspinać i podróżować do woli, pozatym mam zamiar zbudować mini szklarie, gdzie zasadze rośliny którymi się żywią owe zółwiki, pieniądze nie grają roli bo mam na ten cel przeznaczone ok 3 000 zł (na początek), a dlatego właśnie się chce nimi zająć, ponieważ chce je rozmnożyć i "rozdać" je następnym doświadczonym hodowcą. Te piękne zółwie przecież nie mogą wyginąć :)) A tak nawiasem mówiąc miałem już stepowca, więc miaęłm kontakt z żółwiami. Skoro mówicie, że lubią podróżowa, to chyba takie terrarium wystarczy ? Acha mam jeszcze bardzo proste pytanie :): Wilgotność powietrza, prosze opisać sposoby na utrzymanie 30 % wilgotności. Z góry dziękuje.



"Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego" Łk 23, 46

elegans
10-02-2013, 01:53
W tym przypadku, tak, jak i w każdym innym duża ilość pieniędzy nie wystarczy. Trzeba mieć jeszcze odpowiednie !!!doświadczenie!!! Żółw egipski, to nie żółw stepowy, który !!!niestety!!! w wielu przypadkach potrafi wytrzymać nieodpowiednie warunki hodowli "zapewniane" przez jego właściciela- to oczywiście przykład. Cieszy mnie Twoja "chęć", ale to nie wystarczy. Legalne kupno tego gatunku jest bardzo trudne. Jeśli udałoby się Tobie kupić takiego osobnika, to bardzo dobrze, że chcesz mu przeznaczyć tyle miejsca, ale ?350m2?!!!. Jednak z tym gatunkiem bywa często tak, że hodujesz Sobie takiego osobnika, a po kilku dniach niestety odnajdujesz go martwego, a naprawdę trudno zidentyfikować przyczynę jego zgonu. Co do wilgotności, to zależy ona od rejonu występowania danej formy. Wynosi ona od 30% nawet do 65, 70%. Zależy to od danej pory klimatycznej w jego środowisku. Oczywiście nie ma takiego podziału, jak np. w kl. umiarkowanym. Żyje w klimacie podzwrotnikowym, jednak rejon jego występowania charakteryzuje się: dużą wilgotnością- jest to wpływ wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego; nawet bogatą szatą roślinną. Informacje na temat Testudo kleinmanni znajdują się kilkanaście postów niżej- post główny "Samica czerwonolica chce złożyć jajo".
Nie polecam tego gatunku.
Pozdrowienia!!!

elegans
10-02-2013, 01:59
Nawet kilkadziesiąt postów niżej!
Pozdrowienia!!!

MataManX
10-02-2013, 02:15
miałeś już stepowca to nie znaczy że możesz sie zajmować tak trudnym gatunkiem to ile masz kasy nie świadczy o tym że możesz mu zapewnić warunki najpierw zastanów się czy pozyskasz legalnie żólwie a potem zabieraj się za ich hodowle jak chcesz tak pomagać terrarystą w pozyskaniu żółwi z legalnego źródła to zajmij się rozdawnictwem i hodowlą stepowych albo greckich one są większym problemem w polsce niż egipskie

elegans
10-02-2013, 07:10
MataManX! Rozmnażanie żółwi stepowych jest bardzo trudne! Niestety nie jest tak, że aha mam parkę i od razu będę miał maluchy. To naprawdę wymaga dużego doświadczenia i cierpliwości.
Pozdrowienia!!!

barti
10-02-2013, 08:37
Jakie rozmiary tera proponujecie dla 4 zółwi stepowych ? 2 samice i 2 samce, zakładając, że są to osobniki dorosłę ok 20 cm (taka przyszłościowa wizja). Troszke mnie przestraszyliście, tym, że moge zabić te biede żółwiki i postanowiłem "zająć" się stepowcami. A tego byśmy nie chcieli ... Może jakieś piętrowe terrarium ?


"Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego" Łk 23, 46

MataManX
10-02-2013, 09:17
wiem że nawet coś tak pospolitego jak czerwonolicy jest trudno rozmnożyć ale lepiej niech się porywa na gatunek którego populacja jest jeszcze w miarę pewna niż miał by próbować ze zwierzęciem delikatnym i rzadkim ja choć mam żólwie przez 9 lat ponad nie porwał bym się na utrzymywanie żólwia egipskiego a jesli by do mnie trafił przekazał bym go komuś kto wie jak nim się zająć

a 4 dorosłe żólwie bym trzymal w terra minimum 150x100 (zwlaszcza gdyby wśród nich był samiec) a jeśli myślisz o rozmnażaniu to najlepiej trzymaj samca i samice osobno w 2 terrariach

barti
10-02-2013, 09:28
Chce zrobić dwupiętrowe terrarium, góre zagospadurują panie, a dół panowie :) Oba pietra będą miały wymiary 150/100/x. Po 2 miesięcznym okresie zimowania część podłogi stworzy "schodzy" i samiczki będą mogły "zbliżyć" się do samców :) Tylko nie wiem czy to dobry pomysł, potzrebne mi są porady doświadczonych hodowców, narazie nie kupuje zółwi tylko czytam (książki, forum, www) i planuje, więc wasze opinie są mi baaaardzo potrzebne :) Te terrarium powstanie dopiero kiedy dostane w końcu "kąt" na parafii, mam nadzieje, że będzie to mieszkanko w miarę duże :) Z góry dziękuje za pomoc ...


"Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego" Łk 23, 46

Paulazz
10-02-2013, 11:00
eee 350 metrów kwadratowych... mój dom tyle nie ma... chyba coś guziczek nie ten sie wcisnął... :P a ja tak na marginesie jeżeli jest gatunek którego trudno dostać to znaczy że cos w tym jest ale czy nie można go zostawic w spokoju...

ja mam dom i tyle miejsca że moge hodować tygrysa a co podoba mi sie co że dużo doświadczenia potrzeba... o tak ja ten post odbieram... ale cóż właśnie tak nasza ludzka rasa trawi ziemię ( zaraz ktos sie przyczepi czemu ja mam stepowe 1 kupiłam od babci ze sklepu za 30 zeta z grzypica reszta to prezent od znajomego który inwestuje w kulture fizyczna i nie ma czasu)

Paulazz
10-02-2013, 11:09
a co do stepowych to proponuję samca i np. 3 samice wtedy bedzie lepiej , ale w sumie jak mówisz o dużym terra to chyba nie powinno być drak... bo u mnie sie samce do krwi gryzą o samicę albo między sobą nie wiem bo ich nie moge zrozumieć narazie

42d3e78f26a4b20d412==