PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy



perla
01-03-2013, 03:44
Mój żółwik ma zapuchniete oczka, nic nie je :( nie wiem co robić. Pomóżcie!!

krist
01-03-2013, 03:56
napisz coś więcej ile ma m-cy, ile ma cm i w jakich warunkach go trzymasz, od kiedy ma zapuchnięte oczka? na razie wygląda mi to na hipowitaminoze A czyli brak wit. A, skorzystam z literatury: Objawy: Brak apetytu, popadanie w letarg, obrzęk spojówek i powiek (czasami jednej - przyp. autora), wtórnie dołączyć się może ropny wypływ.
Przyczyny: Nieprawidłowa dieta (uboga w witaminę A), lub zła kombinacja różnych diet (za mało minerałów i witamin)
Postępowanie - leczenie Postępowaniem z wyboru jest zmiana diety na pełno wartościową (najłatwiejsze postępowanie). W zaawansowanych przypadkach podawanie wit. A w iniekcji lub lepiej krople (zmniejsza możliwość przedawkowania), przy wtórnych powikłaniach (ropne wypływy) ich leczenie. Dawki wit. A początkowo ok. 3000 IU (j.m.) na 100g/c.c. potem przez okres ok 2 - 3 tyg co tydzień po 2000 IU.

marix
01-03-2013, 04:23
Jaki to gatunek zolwia?
Jesli chodzi o wodne, to w starszych postach polecaja (ja nie mam tu wlasnych doswiadczen) kopiele w rumianku, temperatura wody ok. 30 stopni C.

perla
01-03-2013, 12:28
Tak wogóle to jest żółw mojej siostry, nie wiem dokładnie ile ma ale jest malutki (karapaks ok. 5 cm.), jest trzymany w warunkach moim zdaniem nie najlepszych, bez grzałki tylko jakaś zwykła lampka, która nie wiela mu daje. Czy te krople można kupić w aptece i jak je stosować? Ja też uważam że jest to niedobór wit. A, a do tego on jest przeziębiony:( i co mają mu dawać jeść bo on tylko mięso drobiowe jadł, i jakie witaminki??Dziękuje z góry za odpoweidż

Paulazz
01-03-2013, 12:41
jeżeli nie masz możliwości narazie iść do weta ( a powinnaś) to chociaż zadzwoń i powiedz... tylko powiedz jaki to żółw...

jedna z propozycji to że może ma jakis straszny niedobór witamin ale z tego postu to ciężko powiedzieć

perla
01-03-2013, 12:44
a jest to żółw czerwonolicy, a oczek nie otwiera od wczoraj

MataManX
01-03-2013, 13:09
kąpiele w rumianku
dużo witaminy w kropelkach
urozmaicona dieta (pomaga między innymi podawanie wątróbki)
czyściutka woda
cieplutko
i powinien zdrowieć

Jojek
01-03-2013, 14:02
Owszem. Ale Perla zwróć też uwagę czy nie ma charczącego oddechu bo przy chorobach układu oddechowego też występuje obrzęk powiek a wtedy bez weterynarza i antybiotyku się nie obejdzie. Proponowane działania są słuszne i nie powinny zaszkodzić ale jeśli przez dłuższy okres nie będzie poprawy udaj się do fachowca.

krist
01-03-2013, 14:10
w zoologikach sa dostępne gotowe zestawy witamin w płynie dla żółwi firmy Hagen (wg. producenta dajemy kilka kropel na litr wody, ale można też dać jedną krople na jedzenie i podać pensetą) albo wit. A +D3 w aptece (tylko nie wiem czy bez recepty ), tylko z tymi witaminami z umiarem przedawkowanie jest gorsze jak niedobór!!! z naturalnych składników to wątróbka kurza!!! no i to co napisał MataManX czyściutka woda i ciepło. (przeziebienie jest u gadzin niebezpieczne nie leczone może przerodzic się w zapalenie płuc i.... koniec z gadzinką!!!!) grzałka i lampka do wygrzewania to podstawa!!!

mordd
01-03-2013, 15:44
Jeśli rzeczywiście "nic nie je" to wszelkie witaminki i dieta nie na wiele się zdadzą. Jeśli warunki ma twoim zdaniem odpowiednie (patrz opis) a faktycznie nie przyjmuje pokarmu to leć do weta, telefony nie załatwią sprawy bo pewnie będzie się kwalifikował do zastrzyków....

42d3e78f26a4b20d412==