PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań dotyczących żółwi czeronolicyh. Jakie akwa......



Turtle boy
02-03-2013, 09:12
Czy 200 litrów dla pary dorosłych (w przyszłości) żółwi czeronolicyh to za mało?? Czytałem w książce o żółwich tego gatunku i pisze że można dać im minimum 100 litrów wody do pływania i nurkowania, czy tyle wody jest wystarczające (niemam warunków na ogromne 400 litrowe akwaria, więc chcę kupić tyle ile mogą mieć minimum , a na lato wpuszczać je do 4000 litrowego oczka wodnego na działce wraz z kaskadą rybkami itp). Jak mam karmić moje żółwiki skorupkami jaj?? Pytałem o to w sklepie ZOO ale niewiedzieli zabardzo o tym. Boję się że jeżeli dam im skorupkę a one jej nie rozkruszą to mogą się bardzo pokaleczyć. Czy jeżeli wpuszczę im roślinkę do akwaterrarium to będą ją lubiały (chodzi mi głównie o walory estetyczne). Byłem dzisiaj w naszym bielskim ZOO Afrika i zobaczyłem taki preparaz witaminizujący do wody z żółwikami (Hagen i Vitaterra) czy warto go kupować?? Jak go dawkować?? Proszę o odpowiedzi...

koleś
02-03-2013, 09:26
Rybki zostaną po krótkim czasie zjedzone. Oczko wodne będzie trzeba ogrocić przynajmniej półmetrową siatką wkopaną na jakieś 30 cm do ziemii (chociaż i tak mi się wydaje że po niej wyjdą). Po co karmić skorupkami z jaj czerwonolice?? dla wapna?? ja o tym nigdy nie słyszałem, kup im od czasu do czasu wapno dla żółwi i daj do wody. Roślinki będą bardzo lubiały (jeść) ;);) więc dlatego jak bardzo chcesz je mieć (roślinki) to będizesz musiał je uzupełniać.
Życze powodzenia i sukcesów w hodowli (jeżeli coś powiedziałem źle to mnie poprawcie, ale pisałem to na podstawie moich doświadczeń )

gekon13
02-03-2013, 11:02
żółwie mają za grubą skóre żeby skorupki mogły ją przebić i slyszałem że żółwie mogą się wspinać(na serio).

Gerald
02-03-2013, 11:52
Ja swoim żółwiem czerwwonolicym dawałem skorupki jak były młode. Poprostu rozbijasz jajko (robisz jajecznice z białka i żółtaka :) ), i mniejwięcej połowę skorupki kuruszysz na 5-6 kawałku i wrzucasz do akwarium. Pochwili powinny być zjedzone. Skorupka jest źródłem wapnia, i jest zjadana tylko przez młode żółwie. Można także kupić specjalne kostki wapniowe (w kształcie żółwia) które można kupić w sklepie zoologicznym lub czasami nawet w spożywczym (!) za około 2,50 zł. Pierwszy sposób tańszy :)

Co do objętości akwa to chyba wystarczy.

Jędrek
02-03-2013, 13:38
Dawałem i skorupki, i kostki. Z początku jadł wszystko, teraz skorupek nie rusza, a i jajkiem gardzi.

Jojek
02-03-2013, 17:07
W innym poście napisałeś "akwaterrarium 200 litrowego ok 100x40x50" problemem na pewno jest szerokość 40 cm. przy takiej szerokości żółwie przy swoich rozmiarach będą się z trudem obracać 25-30 cm karapaks + głowa i ogon + wyciągnięte łapy, mijać się też im będzie trudno. Tak więc 200 litrów to jest mało.
piszesz że "niemam warunków na ogromne 400 litrowe akwaria" ale przecież takie akwarium różnić się może tylko jednym wymiarem 100x80x50 to chyba nie jest aż taka odmienność warunków?
Jeśli będziesz puszczał je na lato do stawu to po powrocie do ciasnego akwa mogą stać się agresywne.
Nie obawiaj się. Skoro żółwie zjadają ślimaki to i skorupka jajka nic im nie zrobi.

Jeśli chodzi o roślinki w akwa to zajrzyj na moją stronę. Dodałem zdjęcia żółwia wśród roślin.

Jojek
02-03-2013, 17:23
Jak jest dużo ryb to na początku trochę zniknie a potem będzie ubywać coraz wolniej aż ryby nauczą się unkać zagrożenia. Wapienne żółwiki sprzedawane w sklepach to tak zwany kondycjoner. Ich zadaniem jest stopniowo rozpuścić się w akwarium w celu regulacji PH wody (zmniejszenie kwasowości). Co ma korzystny wpływ na stan skorupy i po części niweluje zakwaszenie moczem. Są preparaty wapna w płynie które można podawać do wody ale przy właściwej diecie jako żródło wapnia całe ryby(szkielet) wystarczają a jeśli trzeba jednak uzupełnić to polecam sepię (szkielet wewnętrzny kalmara najlepsze naturalne źródło fosforu i wapnia dla gadów i płazów).

Turtle boy
03-03-2013, 02:15
400 litrowe akwarium widziałem 150x50x50 (100x80x50 niewidziałem) Dałem żółwikom skorupkę z jajka,ale się rzuciły no nie!! Czy mogą jeść muszelki z nad morza?? Widziałem te zdjęcia, ale czy długo się trzymają te roślinki "na wolności"?? Ostatnio zmieniłem dietę moich żółwików (czyli co 3 dni jedzonko) od poniedziałku aż do teraz karmię je pomarańczem, kurczakiem, skorupkami jaj oraz rzeżuchą. Ta dieta chyba im odpowiada.... Chodziaż rzeżucha pływa sobie a one nic, ale to wkońcu ładna ozdoba. Mogę wysłać Panu (Jojek) Kilka fotek moich żółwików, żeby ocenić zdrowie warunki itp.??

Jojek
03-03-2013, 03:32
W sklepach są akwaria głównie dla akwarystów. Ale prawie wszędzie można zamówić akwarium na DOWOLNY wymiar a cena jest porównywalna z gotowymi.

Moje muszlek nie jadły ale wrzucić możesz.

Wgłębkę mam od listopada tamtego roku. Trochę ubywa ale dokładam z drugiego akwarium bo tam rośnie jak głupia.

"pomarańczem, kurczakiem, skorupkami jaj oraz rzeżuchą. Ta dieta chyba im odpowiada" ale jest mało urozmaicona i pomarańczy, kurczaka bym nie polecał.

O zdjęciach już było i napisałem że można wysyłać jojek@kki.net.pl.

Pozdrawiam Jarek W. aka "Jojek"

42d3e78f26a4b20d412==