PDA

Zobacz pełną wersję : mycie żółwia



jolcia
06-03-2013, 11:03
Czy mam myć skorupe mojego żółwia? Jest ona obślizgła. Skad sie to bierze i jak temu zaradzić? Jeżeli tak to czym chyba ze jest to normalne zjawisko.

krist
06-03-2013, 12:55
a może byś tak podała o jakiego żółwia Ci chodzi??? spewnoscią o czerwonolicego? ano jest ona oslizgła przez wode, po kilku dniach nie wymienianej wody robi się taki tłusty obslizgły szlam na akwa i pow. wody który osadza się na karapaksie Twojej gadzinki i przez to jest obslizgły.... co robić? częściej wymieniać wode, ewentualnie umyc gadzinke w letnej wodzie... ( lepiej to pierwsze po co niepotrzebnie stresować żółwia..) a skoro jest to Twój pierwszy post na tym forum nalezałoby zacząć od np. słów " Witam wszystkich jestem nowa i mam pyt. dotyczącego mojego żółwia... (i tu taki a taki)" no ale forum jest po to by każdemu udzelic pomocy... czyż nie??

marioh
07-03-2013, 03:13
Krist ale sobie pojechałeś po jolci.Wiesz przecież jak to jest-czasami tak bardzo się chce ktoś o coś zapytać,że zapomina o takich rzeczach.Natomiast forum jest po to,aby sobie pomagać i w tej kwesti się zgadzamy.Co do pytania jolci ja również myślę,że jest to czerwonolicy i np. w moim przypadku myję im skorupy (zużytą i miękką szczoteczką do zębów),oraz letnią wodą.Pomaga to niesamowicie i nie widzę żadnego stresu u moich żółwi,bo zachowują się spokojnie(może się przyzwyczaiły?).Pozdrawiam i witam w gronie zapaleńców jolcia.

dj_maga
07-03-2013, 04:38
ja biore mojego żółwia do umywalki...noo trzybam go...biore taką małą gąbke i szoruje (oczywiście delikatnie) mu skorupe...i jemu jest dobrze bo jest czysty...i ja kożystam z tego że mnie nie brudzi:D na początku próbował mi się wyrywać i nie podobało mu się to (tak przez jakieś 2 miesiące) ale potem się przyzwyczaił i sam sie daje:D...a i czyszcze go gdzień tak co tydzień...nawet jak nie jest bardzo brudny...potem smaruję ją delikatnie parafinąale lubię jak ma czyściótką skorupke:) a on chyba też:D

marix
07-03-2013, 04:41
nie przesadzaj z tym myciem (a szczegplnie parafinowaniem). Szorowac jest sens, gdy bardzo przeszkadzaja Ci glony (zolwiowi raczej nie przeszkadzaja).

jolcia
07-03-2013, 05:24
Tez tak robie tzn czyszcze go szczoteczko tylko troszke sie wyrywa i zastanawialam sie czy przypadkiego go to nie boli. Dziekuje za odpowiedz.
PS. Jest to oczywiscie malutki czerwonolicy :)

marix
07-03-2013, 05:36
napowietrz w akwa wode (glonojady-ryby tego potrzebuja) i wpusc glonojady. Maly czerwonolicy krzywdy im nie zrobi, a z nadmiarem glonow bedziesz miala spokoj.

MataManX
07-03-2013, 06:28
no i raz nie jest że MataManX jest zły człowiek teraz ta rola przypadła Kristowi :)

krist
07-03-2013, 06:48
no niestety byłem pierwszy, (żeby znowu nie było na Ciebie ;-)), fakt troszke chyba pojechałem za mocno.... czytając archiwalne posty niejednokrotnie trafiłem na podobne chłodne powitania i reprymende starszych terrarystów...(dlatego mój pierwszy post zaczynał się "Witam wszystkich...")

MataManX
07-03-2013, 08:45
heh ja mam już dość debilnych postów na które odpowiedź jest troche niżej poprostu je olewan i dlatego moją piękną sygnaturkę coraż rzadziej widać:P

Jędrek
07-03-2013, 12:57
Swego czasu wsadziłem glonojada do akwa żółwiowego i rzeczywiście glony zjadał (podobno trzeba go dokarmiać). Zółw go obserwował i już ułożyłem epitafium, ale glonojad zachorował, zacząłem go leczyć i tego nie przeżył. W międzyczasie ktoś mi opisał przypadek żółwia, który wyzionął ducha i wet orzekł, że to po zjedzeniu glonojada, podziurawił sobie coś w środku ostrymi promieniami z płetw. Dziwna historyja, na wszelki wypadek następnego glonojada nie instaluję.
Co do śliskości żółwia: mój też był taki, szorowałem szczoteczką, ale od czasu, jak spędza więcej czasu na wyspie, nie jest śliski, widocznie glony wysychają, a może zbiegło się to z dojrzeniem filtra?

marioh
07-03-2013, 18:36
Jędrek z tym filtrem to chyba masz rację.Ja też nie szoruję tego swojego większego tak często i nie wiedziałem czemu.Ty podsunołeś mi tezę z filtrem i jest to bardzo możliwe.Pozdrawiam i dzięki-pewnie ktos jeszcze to zauważy.

marioh
07-03-2013, 19:17
Panowie jesteście wielcy!Mam na myśli przede wszystkim krist-a(bo się przyznał),ale uklonię się również MataManx-owi.Jestem już troszke na forum i wiem,że Mata... nie ma czasami umiaru w swoich wypowiedziach,ale ostatnie jego posty sa inne i wiem,że przynajmniej się stara.Możliwe,że znudziło mu się odpowiadać na oczywiste (jego zdaniem) pytania,ale na forum są coraz to nowe osoby i przecież to o to chodzi.Ja myślę,że to wy macie wiedzę na ten temat i nam pomożecie,a jeżeli nie to popatrzcie na "Dr.Roberta",który udziela się w mniej oczywistych sprawach (które już były wałkowane kupe razy),natomiast ma swoje zdanie i służy pomocą w innych problemach.Nie gniewajcie się na mnie,ale piszcie więcej ciekawostek,bo wy macie doświadczenie,które jest nam potrzebne.
Ps.Czasami posłuchajcie też innych,bo my mamy też niezłe pomysły!
Pozdrawiam.

krist
08-03-2013, 02:16
Tak macie racje woda nie filtrowana po 2-3 dniach robi się syfiata i na ściankach akwa i karapaksach gadzinak (jak wych. na wysepke ) osadza się taki śluz (tłuste cholerstwo). Ci którzy mają zamontowany filtr (np. zewnętrzny kubełkowy jest najlepszym rozwiązaniem, moim zdaniem bo sam mam taki, i po pół roku eksploatacji jestem zwolennikiem stosowania tylko takich filtrów, no można jeszcze pokombinować i zastosować filtr podżwirowy dodatkowo) ten problem odpada naściankach nie osadza się szlam a i nasze pupile mają czyste karapaksy, przez co odpada szorowanie gadzinek ;-)

MataManX
08-03-2013, 09:44
heh jakbym pisał wszystko co myśle bym miał 2 razy wiecej postów i 3 razy więcej wrogów. a co do tego że nas podziwiasz to sie nie dziwę ja i krist jesteśmy godni podziwu :P

Jojek
08-03-2013, 14:33
Witam

Obślizgły osad bierze się z niedostatecznej filtracji biologicznej wody. Żółwia należy myć aby usunąć warstwę glonów i pomóc mu delikatnie w złuszczaniu skorupy. Nie należy jednak robić tego często bo nielubi tego.

http://www.jojek.klub.chip.pl/hobby/mycie.htm

marioh
09-03-2013, 04:01
Muszę powiedzieć,że masz wysokie mniemanie o sobie.Lecz z drugiej strony patrząc tylko takie pewne siebie osoby mają w życiu dużą siłę przebicia.Co do pisania "wszystkiego" to napewno miałbyś dwa razy tyle postów i faktycznie mógłbyś mieć trzy razy tyle wrogów :). Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==